Na bitcoin přichází Santa Claus rally. Ho, ho, ho!

Tento týden se nám kurz ceny bitcoinu pohyboval poměrně stabilně do strany. Ani zamítnutí ze strany akcionářů Microsoftu a ani oznámení o zařazení MicroStrategy do indexu Nasdaq-100 nás moc nerozhodilo. Že by obchodníci čekali na pověstnou Santa Claus rally? Projdeme si dnes spolu opět grafy a pokusíme se odhadnout, kam se cena dále vydá.

Podíváme se nejprve detailněji na uplynulý týden. Vidíme, že v pondělí začal kurz ceny bitcoinu mírně klesat. I když po otevření newyorské burzy se krátce vrátil na páteční uzavírací cenu chicagské burzy CME. Přesto celkově klesal a pravděpodobně odrážel nejistotu kolem úterního hlasování akcionářů společnosti Microsoft. Ani pondělní zpráva, že MicroStrategy v minulém týdnu nakoupila dalších 21 550 bitcoinů nás nijak vzhůru neposunula.

Až úterní naplnění předpokladu o zamítnutí návrhu na investici do bitcoinu ze strany akcionářů Microsoftu nám paradoxně pomohlo. Trend se obrátil a kurz z úrovně kolem 95 000 USD začal opět růst. Středeční zveřejnění míry inflace Spojených států přijal trh vysloveně jako dobrou zprávu a vystřelil vzhůru. Překonali jsme opět 100 000 USD, ale pak nastalo opět vyčkávání. Kam se bitcoin vydá dál?

Ani čtvrteční snížení základní sazby ze strany Evropské centrální banky nám moc nepomohlo. Trh evidentně neví, jak se rozhodne Fed v příštím týdnu. Respektive „neví“ není správné slovo. Podle CME FedWatch Tool si je derivátový trh na 96 % jistý, že dojde k dalšímu snížení základní sazby o 25 bazických bodů. Navzdory rostoucí inflaci a navzdory rétorice Jerome Powella, který říká že nevidí úplně důvod k dalšímu rychlému snížení sazby.

MicroStrategy vstupuje do indexu Nasdaq-100

Silnější býčí informace přišla až v pátek podvečer. Nasdaq, druhá největší burza na světě, oznámila, že k 23. prosinci 2024 zařadí společnost MicroStrategy do svého indexu Nasdaq-100. Do indexu se sice nedá investovat přímo, ale existuje množství velkých burzovně obchodovatelných fondů (ETF), které jeho vývoj kopírují. Ve chvíli, kdy se tedy MicroStrategy stane součástí indexu, budou muset správci těchto fondů začít nakupovat jejich akcie. Rostoucí poptávka povede logicky k vyšší ceně akcií a ta by mohla vést k dalšímu nákupu bitcoinů, což by mohlo snížit nabídku a tím pádem zvýšit cenu. Informace tedy rozhodně býčí. Navíc se spekuluje i o zařazení společnosti do indexu S&P 500. To by mohlo proběhnout na počátku roku 2025, ale ještě tomu brání pár účetních pravidel.

Informace sice býčí, ale na grafu vidíme, že se vlastně nic nestalo. Žádné extrémní objemy, žádné nové historické maximum. Maximálně můžeme říci, že páteční denní svíčka uzavřela jako nejvyšší v dosavadní historii. Ale to samé se naposledy stalo v neděli, takže to zase až taková událost není.

Zajímavost :  V politike ŠPECIÁL: Žiga, Majerský a Pellegrini o kríze v koalícii, rokovaniach s lekármi a budúcnosti Slovenska

Čtyřhodinový graf je plný býčích signálů

I když to může aktuálně vypadat, že se pohybujeme do strany, tak na čtyřhodinovém grafu je již krásně vidět, že se pohybujeme v rostoucím pásmu. Fialově jsem vyznačil dvě trendové linie, které bitcoin poslední měsíc respektuje. Další možné otestování horní linie by nás mohlo dostat až na 108 000 USD. Tomu by mohl nasvědčovat i symetrický trojúhelník (oranžová), který jsme prolomili a jehož cílová úroveň nás dostává také na cenu kolem 108 000 USD.

Ještě jsem na grafu zakreslil inverzní vzor Head and Shoulders. I jeho cílový hranice se pohybuje kolem výše zmíněné úrovně, ale i s ohledem na vstup do tohoto vzoru se zdá být jeho naplnění méně pravděpodobné. Většinou se totiž tvoří na konci klesajícího trendu a dává signál o obratu. Tady ale vstup na konci klesajícího trendu není.

Denní graf je býčí, ale hrozí medvědím překřížením

Na denním grafu jsem vyznačil mojí oblíbenou analýzu Ichimoku Kinko Hyo. Vidíme, že krátkodobý trend (Tenkan-sen) se nám začíná dostávat do vodorovné úrovně. To by mohlo svědčit o zastavení růstu. Z pohledu střednědobého trendu (Kijun-sen) máme stále našlápnuto a rosteme. Trošku se obávám možného medvědího překřížení obou trendů. Podobné přiblížení ale nastalo i na počátku listopadu a vidíme, že pak naopak přišel silný růst a potenciální překřížení bylo zažehnáno. Jako support nám tehdy posloužil 20denní exponenciální klouzavý průměr. Snad nás podrží i teď (97 850 USD). Chikou span jen potvrzuje, že na denním grafu jsme stále v býčím trendu.

Týdenní graf varuje před možnou korekcí

Jestli jsem na čtyřhodinovém a denním grafu viděl hodně býčích signálů, tak na týdenním vidím spíše varování před potenciální korekcí. Pohybujeme se na horním Bollingerově pásmu a i MACD ukazuje potenciální možný vrchol. Situace se stále silně podobá březnu letošního roku, tedy definování předchozího historického maxima. I tehdy jsme se stejně pohybovali na horním pásmu a svíčky měly dlouhé spodní knoty. To značí, že medvědi se snaží cenu srazit, ale nakonec jsou ještě vstupní úrovně býky ubráněny. Bez nějakého silnějšího impulzu se klidně může stát, že otestujeme zpátky středové Bollingerovo pásmo kolem 80 000 USD.

Co si myslí populární analytici?

Samozřejmě se ani dnes nezapomenu podívat na internet, co si myslí populární analytici a jaká moudra cpou do hlav svých stovek tisíc sledujících (jsem jeden z nich).

Keith Alan, spolutvůrce nástroje Material Indicators, upozorňuje na fakt, že objednávková kniha je poměrně prázdná. Vypadá to, že trh vyčkává a sleduje, zda přijde nějaký impulz. Možná, že středeční zasedání Fed by mohlo být dostatečné.

Zajímavost :  V lanovke na Chopok uviazlo dvanásť lyžiarov. Záchranári ich museli postupne spúšťať dole na lanách

Matthew Hyland poukazuje na fakt, že kurz ceny bitcoinu již delší dobu silně kopíruje 10denní klouzavý průměr. Respektive ho používá jako support pro odraz k dalšímu růstu. Budeme pokračovat?

Crypto Rover, analytik a YouTuber, se dívá na roční graf bitcoinu. Podle něj bude i rok 2025 býčím a historicky ukazuje i na fakt, že halving bývá uprostřed býčího běhu.

Indikátor Fear and Greed index nám ukazuje, že se stále nacházíme v pásmu extrémní chamtivosti. Již to nejsou hodnoty kolem 90, ale i 80 je slušné číslo. Zájem retailu je tak pořád poměrně slušný.

Kam se tedy bitcoin vydá?

Pojďme se podívat na fakta, která se mi na grafech podařilo najít. Hodinový graf vypadá na první pohled sympaticky, ale osobně mi tam chybí nějaká silnější impulzní svíčka po páteční informaci kolem MicroStrategy. Buď už obchodníci zahájili víkend a pak by tato svíčka mohla přijít dnes večer nebo zítra přes den. Druhá varianta je, že očekávaná informace již byla do ceny zahrnuta a její potvrzení tak s nikým moc nehnulo. Burza CME v pátek uzavřela na 101 400 USD. Tam má kurz tendenci se na počátku týdne vrátit. To bych bral asi jako výchozí bod.

Čtyřhodinový graf nám ukazuje potenciál pro další růst. Osobně předpokládám, že kolem 103 000 USD je docela slušná rezistence. Soudím tak na základě prudkého poklesu z minulého týdne. Nevím, ale zda již nebyly všechny zisky vybrány. Minimálně bych čekal menší boj o tuto úroveň. Z pohledu denního grafu i týdenního se připravuji na konsolidaci, ale ještě musím vzít v potaz Santa Claus rally.

Santa Claus přichází

Termínem Santa Claus rally se označuje období posledních pěti obchodních dnů roku a první dva dny v roce novém. Pojem se poprvé objevil již v roce 1972 a při aplikaci této logiky na index S&P 500 se za 70 let (1950 – 2020) objevil 57krát s průměrným ziskem kolem 1,3 %. Navíc můžeme do dat aplikovat ještě roky amerických prezidentských voleb. Ve výše uvedeném období se ukazuje povolební prosinec jako nadprůměrný měsíc v 83 % případů. Lze tedy očekávat, že prosinec bude dobrým měsícem i pro bitcoin, kde až tři čtvrtiny nových objemů plynou z jeho spotových ETF ve Spojených státech.

Z kratšího úhlu pohledu se podívám spíš na mapu likvidací pozic derivátových obchodníků. Vidíme, že hodně krátkých pozic by došlo k likvidaci až při dosažení 103 000 USD. Vybrání likvidity ale klidně může vést k propadu, kterého jsem se výše obával. Pod aktuální úrovní se hromadí likvidita až pod 100 000 USD. Kolem nás toho tedy teď moc není.

Zajímavost :  Dlouhodobí držitelé bitcoinů od září prodali více než milion mincí

Také musíme vzít v potaz obchodníky s opcemi. 27. prosince vyprší smlouvy za 14,5 miliardy USD. Končí totiž nejen měsíční, ale i kvartální a roční smlouvy. Nejvíce jich je právě za 100 000 USD. Podle poměru Put/Call je vidět, že na tři medvědí opce přichází pět býčích. Samozřejmě ani medvědi se nebudou chtít pravděpodobně úplně vzdát. Max Pain Price, tedy cena při níž by většina opcí expirovala jako bezcenná, vychází na 80 000 USD. Je zde tedy stále šance, že se medvědi pokusí cenu bitcoinu na tuto úroveň co nejvíce přiblížit.

Jak budu dnes obchodovat?

Osobně si asi dnes počkám a nic otevírat nebudu. Trh je evidentně nerozhodnutý a čeká na nějaký impulz. Ve středu nás čeká zasedání Fed a v ceně je podle mě již započteno snížení sazby o 25 bazických bodů. Jestliže by k němu nedošlo, tak si umím představit velmi slušný propad. Ale i při naplnění prognózy bych čekal nějaký menší pokles.

Předpokládám, že na úrovni 103 000 USD dojde k zamítnutí a minimálně kratšímu propadu. Připravím si tam tedy krátkou pozici. Stejně tak čekám, že při vybrání likvidity pod 100 000 USD se zase odrazíme vzhůru. Kolem 99 000 USD si tedy připravím zase pro změnu dlouhou pozici. Kdyby nedošlo k naplnění ani jedné varianty do středečního večera, tak obě zruším. Večer totiž očekávám silnější volatilitu, minimálně po projevu Jerome Powella. Ostatně si stačí vzpomenout, že to byl právě on, který nám pomohl minulý týden k současnému historickému maximu.

A ještě na konec zopakuji, že tento článek vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor na současné dění kolem bitcoinu. Pro vás to není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Před investováním si vždy udělejte vlastní průzkum, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO