Experti: Zastavení plynu z Kataru by dočasně zvýšilo ceny, EU ho umí nahradit

Praha – Případné zastavení dodávek plynu z Kataru by podle oslovených expertů krátkodobě zvýšilo ceny plynu v Evropě, dlouhodobě by je však evropské státy dokázaly nahradit z jiných zdrojů. Celkově však považují katarskou hrozbu na zastavení dodávek spíše za nepravděpodobnou, podle nich jde spíše o symbolické hrozby. Vyplývá to z dnešních komentářů analytiků pro ČTK.

Katarský ministr energetiky Saad Kaabí ve víkendovém rozhovoru s Financial Times varoval, že Katar zastaví přepravu plynu do Evropské unie, pokud členské státy budou přísně prosazovat novou směrnici zasahující proti nucené práci a poškozování životního prostředí.

Katar je druhým největším exportérem zkapalněného zemního plynu LNG na světě. Jak ovšem upozornil analytik ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor, většina katarského vývozu směřuje do Asie. V Evropě je pak mezi importéry LNG se svými 11 procenty až na třetím místě. Česká republika se tak případného nedostatku obávat nemusí. „Česko žádný plyn z Kataru neodebíralo, ani letos, ani v uplynulých letech. Suverénně největšími dovozci plynu do Česka jsou letos Norsko a Rusko,“ připomněl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Zajímavost :  Europoslanci schválili odklad platnosti unijního nařízení o odlesňování

Bezprostřední hrozbu zastavení exportu katarského plynu do Evropy nečeká ani Gavor. „Vyjádření Kataru chápu spíše jako varování vůči EU, aby si ve své legislativě hleděla spíše svých vnitřních záležitostí a nesnažila se ovlivňovat způsob života a podnikání v zemích jako Katar. Na to je její význam a ekonomická síla již příliš malá,“ míní Gavor.

Také podle ředitele strategie EGÚ Brno Michala Macenuera jde ze strany Kataru spíše o symbolický a politický vzkaz. „Upřímně, myslím, že se to nějak diplomaticky vyřeší. Spotřebitele to nemusí vzrušovat. LNG plyn je velmi politicky bezpečný,“ dodal Macenuaer.

Zajímavost :  Analýza: Menší byty jsou cenově za metr čtvereční dražší než velké

Pokud by ovšem Katar opravdu plyn do Evropy zastavil, jedním z prvních důsledků by podle analytiků byl růst cen. Nemělo by však podle nich jít o dlouhodobý trend. „Takovéto šoky jsou šoky v krátkém horizontu. Dlouhodobě se s nimi každý dokáže vyrovnat, uvedl ekonom Capitalinked.com Radim Dohnal. Také analytik XTB Jiří Tyleček se domnívá, že ceny plynu v Evropě by po přerušení dodávek z Kataru sice stouply, v horizontu několika měsíců by si ovšem podle něj měla EU poradila přesměrováním dodávek odjinud.

„V rámci jednání s novým americkým prezidentem přijde bezesporu na přetřes i vyšší dodávky amerických energií do Evropy. Určitě mi dávají větší smysl dodávky od našeho hlavního spojence než z geopoliticky problematického Kataru,“ podotkl Tyleček.

Podle Kovandy by omezení dodávek z Kataru mohly v Evropě rovněž ztížit vypořádávání se s předpokládaným přerušením dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu.

Reklama

Zajímavost :  Petr Kellner junior prodá svůj desetiprocentní podíl ve skupině PPF....

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO