Bude páteční pokles bitcoinu pokračovat nebo se vrátíme k růstu?

Máme tu poslední týden tohoto roku a i dnes mám pro vás analýzu kurzu ceny bitcoinu. Opět spolu projdeme grafy v různých časových intervalech, podíváme se na populární internetové analytiky a blížící se zajímavé události. Nakonec to vše spojíme dohromady a pokusíme se odhadnout, kam se ten bitcoin dále vydá.

Nejprve se podíváme detailněji na tento týden. Vypadalo to, že se nebude na co dívat a investoři budou někde u stromečku. Ale přesto tu nakonec bylo několik zajímavých okamžiků, které bych rád rozebral. Podle očekávání bylo pondělí a úterý ještě silnější z pohledu objemů. Kurz ceny bitcoinu vytvořil o víkendu slušný CME gap, ale stejně jako ve většině případů se rychle zaplnil. V tomto případě přímo nám pod stromečkem.

Ve Spojených státech se dárky dávají až 25. prosince ráno, takže to vypadá, že si tamní investoři chtěli pod stromeček ještě v úterý nakoupit. Téměř celou otevírací dobu New Yorské burzy rostl i bitcoin. Z hranice 94 000 se dokázal rychle dostat na 99 500 USD. Vyplnil tak CME gap a Vánoce mohly začít.

Malá chyba, která stála velké peníze

To ostatně vidíme celou středu. Objemy mizerné a cena téměř stabilní. Zato ve čtvrtek ráno přišla zábava. A pravděpodobně ji zapříčinila chyba v datech TradingView. Tam se totiž na chvilku propadla dominance bitcoinu na 0 %. Asi si říkáte, proč by chyba na grafu dominance vedla k propadu kurzu ceny bitcoinu, ale je potřeba se na to podívat z větší perspektivy. Dnes již hodně obchodníků využívá obchodovací boty do kterých vloží svojí definovanou strategii. Pokles dominance má hodně investorů spojený se začátkem sezóny altcoinů.

Je tedy pravděpodobné, že prudký pokles dominance spustil ve strategiích důvody k prodeji a přípravu na potenciální nákupy altcoinů. Prodej srazil cenu, sražená cena začala likvidovat dlouhé pozice profesionálních obchodníků a ty srazily cenu ještě níž. Během malé chvilky byly zlikvidovány pozice za více než 84 milionů USD.

A pak se již vyčkávalo na páteční ráno. V 9:00 na burze Deribit expirovalo rekordní množství opcí v objemu přes 14,3 miliardy USD. Podle očekávání medvědi těsně před určeným časem ještě stlačily cenu níž a pak již začal růst. Opce za přibližně 4 miliardy USD vypršely v zisku.

Předpokládal se další růst, ale po otevření burzy New York přišly špatné zprávy. Akcie sedmi největších technologických firem amerického akciového trhu, známých též jako „Magnificent Seven“ (Alphabet, Amazon, Apple, Meta Platforms, Microsoft, NVIDIA a Tesla), začaly klesat. S ohledem na velkou angažovanost Spojených států do bitcoinu (vláda, firmy, ETF) to muselo zasáhnout i bitcoin. Kurz jeho ceny se v pátek propadl skoro na 93 000 USD a chicagská derivátová burza CME nakonec uzavřela na ceně 94 227 USD. Cena se během víkendu trošku vzpamatovává (roste), ale s velkou pravděpodobností se na počátku týdne na tuto úroveň opět vrátíme.

Zajímavost :  So stranami, ktoré nemajú rovnaké myslenie a chcú útočiť, nebudeme spolupracovať, vyhlásil Gröhling

Čtyřhodinový graf maluje vzor sestupného trojúhelníku

Na grafu jsem vyznačil vzor sestupného trojúhelníku. Ten se často obchoduje jako medvědí a předpokládá na konci prolomení spodního supportu a další pokles. Osobně si ale tím nejsem tak jistý. Spodní support tvoří 50denní exponenciální průměr (50DEMA). Ten je relativně silný. Současně musím vzít v potaz, proč došlo k poklesu. Vidíme, že obrat přišel po zasedání Fed a ubránil ho právě 50DEMA. Odolal tedy i silné emoci. Stejně tak i pátečním panickým výprodejům na základě poklesu „Magnificent Seven“. V souladu s potenciálním býčím překřížením na MACD bych se mu pokusil důvěřovat a vzor sestupného trojúhelníku zatím nebral v potaz. Věřím, že emoce vyprchá a vrátíme se k růstu.

Denní graf nevypadá moc optimisticky

Na denním grafu jsem vyznačil sadu exponenciálních klouzavých průměrů za 20, 50 a 100dní. Vidíme, že 20DEMA jsme prolomili po zasedání Fed a pod stromečkem jsme se na chvíli dokázali vrátit těsně nad něj. Jako silný support se zatím jeví 50DEMA a současně pásmo v rozmezí 90 000 až 92 000 USD. Vidíme, že v listopadu toto pásmu sloužilo jako rezistence, ale od té doby bylo již několikrát potvrzeno jako slušný support. Kurz ceny bitcoinu se při jeho zasažení většinou velmi rychle otočí a vrátí se k růstu. Indikátor MACD ale naznačuje, že klidně ještě nějaké otestování tohoto pásma může přijít.

Týdenní svíčka uzavřela jako medvědí

Jak jsem již tento týden rozebíral, tak týdenní svíčka nakonec minulý týden uzavřela jako Bearish Engulfing a byla potvrzena na Relative Strength Indexu (RSI). Tento týden tvoříme podle očekávání spíše tvar Doji. Tento název pochází z japonského výrazu, který znamená „totéž“. Uzavírací cena je velmi podobná té otevírací a knoty také nejsou moc velké. Trh prostě odpočívá nebo neví.
Tento tvar se ale také často objevuje během změny trendu. Do grafu jsem pár takových svící vyznačil. Například v lednu MACD naznačoval již možný pokles, ale přesto po Doji svíci přišel růst a předchozí červenou svíci ignoroval.

Podobně to bylo červenci, kdy po dvou rostoucích svíčkách přišla svíce Doji. MACD opět naznačoval, že již dojde k růstu, ale následovala výrazná červená svíčka. Je tedy možné, že i současný tvar svíce a indikátoru MACD říká, že příští týden přijde další růst. Klidně se můžeme vrátit na horní Bollingerovo pásmo. V případě dalšího poklesu bych ale vyhlížel support na středovém Bollingerově pásmu kolem 80 000 USD.

Zajímavost :  Bitcoin se nedaří vrátit nad 100 000 USD. Na trhu vládnou medvědi.

Jaká nálada panuje na internetu?

Již jsem se zmínil, že podle dat to aktuálně vypadá na panické výprodeje na bitcoinu. Jaká nálada tedy panuje na internetu? Vidí to všichni negativně nebo jsou stále býčí?

Hodně populárních investorů a osobností se upírá k 20. lednu 2025, kdy se nově zvolený prezident Spojených států ujme své funkce. Věří, že to bude býčí událost i s ohledem na možné nákupy bitcoinů jako strategické rezervy.

Trader Tardigrade na čtyřhodinovém grafu ukazuje býčí překřížení MACD a vyvozuje, že se blíží další pumpa pro bitcoin.

Benjamin Cowen, stojící za nástrojem Into The Cryptoverse, na krátkém videu vysvětluje proč máme býčí trh již od ledna 2023 a při jakém poklesu si máme teprve začít dělat starosti.

Ještě přidám index Fear and Greed. Ta nám stále ukazuje, že nám tu panuje chamtivost. Sice již není extrémní, ale ta extrémní hodnota (75+) stále není moc daleko.

Co se tedy stane s bitcoinem dál?

Pojďme si shrnout fakta ze zjištěných informací. Týden nebyl ve své podstatě moc zajímavý. Američané si pod stromeček nakoupili bitcoiny, ale kvůli chybě v TradingView se jim zase prodali. Expirace rekordního množství opcí na trh přinesla volatilitu, ale očekávaný růst zabil problém poklesu amerických akcií významných technologických firem. Týdenní svíčka zatím vypadá jako nerozhodná a možná uzavře na podobné hladině, kde v pondělí otevřela. Ale to teprve uvidíme, protože jsme již hodněkrát zažili nedělní večerní rally.

Na čtyřhodinovém grafu se nám tvoří býčí překřížení, které by mohlo značit vyprchání emocí a možný návrat k růstu. Samozřejmě, že hodně záleží na pondělním obchodování na burze New York. Spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) na bitcoin skoro celý tento týden klesaly, ale IBIT (BlackRock) kromě úterý většinou rostl.

Pokles bitcoinu by mohl evokovat potenciální počátek sezóny altcoinů, ale podle údajů je výkon bitcoinu za posledních 90 dnů stále lepší než výkon poloviny TOP50 altcoinů. Dalo by se tedy říci, že jsme někde v polovině mezi bitcoin season a altcoin season.

Kam by se tedy mohl bitcoin dále vydat?

Osobně jsem na bitcoin stále býčí. Na trhu ale máme býčí i medvědí signály. Důležité je si vybrat a zohlednit blížící se události. První, co hodně rezonuje internetem je evropská regulace MiCA (Markets in Crypto-Assets). Hlavně se řeší potenciální odstranění stablecoinu USDT z Binance a dalších burz působících v Evropě. Osobně jsem již dávno přešel na USDC, který je již v souladu s MiCA. Tether na souladu aktivně pracuje. Nicméně, delistace USDT by mohla přijít již zítra. Jaký to bude mít případný vliv na trh se lze jen dohadovat.

Zajímavost :  Analytička předpovídá, že v roce 2025 zasáhne ekonomiku USA recese

Další událostí, kterou vidím v dohledné době je reorganizační plán zkrachovalé burzy FTX, který vstoupí v platnost 3. ledna 2025. Výplaty 16 miliard USD by měly začít do 60 dnů od tohoto data. To vidím jako býčí. Další událost v dohledu máme 20. ledna 2025 a to nástup Donalda Trumpa do funkce. Jestli to bude nakonec býčí nebo medvědí událost si opravdu ještě nejsem jistý.

Před námi je tedy hodně zajímavých událostí, které mohou zamíchat kartami. Makro tady vládne a díky zapojení tradičních investorů má čím dál větší vliv na bitcoin a ostatní kryptoměny.

Jak tedy budu obchodovat?

Asi víte, že jsem intradenní trader. Takže kde aktuálně vidím příležitosti a jak si nastavím pozice na derivátovém trhu? Díky čtyřhodinovém grafu doufám v růst. Připravím si tedy několik dlouhých pozic mezi 94 200 USD (páteční uzavření CME) a 90 000 USD (spodní hranu supportního pásma). Samozřejmě si nastavím i SL, protože nemám křišťálovou kouli a nevím co přesně se stane. Počítám, že při prolomení 89 000 USD jdeme dále dolů.

Při pohledu na likviditu tohoto týdne jí více vidím nad námi. Ale s ohledem na její rozmístění to vypadá, že svoje dlouhé pozice nastavím tak, aby se se ziskem uzavřely na 98 000 USD.

Celý článek samozřejmě ale vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor. Pro vás to není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Rozhodně si udělejte svojí vlastní analýzu, definujte si investiční strategii a tou se řiďte. Užijte si konec roku a nezapomeňte na DYOR.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO