Němečtí veterináři mají další případ podezření na nákazu slintavkou a kulhavkou

Berlín – Němečtí veterináři zkoumají další případ, u kterého panuje podezření na nákazu slintavkou a kulhavkou. Objevil se v chovu v braniborském okrese Barnim, který přilehá k severovýchodní hranici Berlína, informoval dnes regionální deník Märkische Oderzeitung. V Braniborsku se minulý týden potvrdil první německý případ této vysoce infekční choroby sudokopytníků od roku 1988.

Zvířata z chovu, u kterého se podezření na slintavku a kulhavku objevila, už byla utracena a zlikvidována. Bližší údaje k chovu a konkrétnímu druhu zvířat úřady neuvedly.

Minulý týden německý veterinární Institut Friedricha Loefflera (FLI) potvrdil slintavku a kulhavku u buvola domácího z chovu v Hönowě, braniborském městě těsně u východní hranice Berlína. V okolí byla zřízena tříkilometrová ochranná a desetikilometrová monitorovací zóna. Braniborsko vydalo zákaz transportu zvířat v okolí Hönowa.

V úterý Británie zakázala dovoz šunky a dalších masných a mléčných produktů z Německa. Jižní Korea a Mexiko už předtím zakázaly dovoz vepřového masa z Německa. Česká Státní veterinární správa kvůli výskytu slintavky a kulhavky v Německu tento týden vyzvala české chovatele ke zvýšenému dodržování pravidel biologické bezpečnosti.

Zajímavost :  Spolana zahájila restrukturalizaci, ukončí část výroby a propustí asi 500 lidí

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Postihuje i volně žijící zvířata, například prase divoké. Onemocnění vykazuje vysokou nemocnost, ale nízkou úmrtnost. Mezi typické klinické příznaky patří z počátku horečka, snížená produkce mléka, nechutenství, deprese, tyto počáteční příznaky jsou následovány výskytem puchýřků, které praskají a vytvářejí se z nich otevřené léze, zasaženy bývají dutina ústní, nozdry, mléčná žláza, končetiny.

Pro člověka není nebezpečná, lidé ale mohou být přenašeči. Nákaza se může také přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975. Vzdálenost německého ohniska od české hranice je zhruba 170 kilometrů. V Evropě byla poslední epidemie slintavky a kulhavky v roce 2011 v Bulharsku.

Zajímavost :  Vláda projedná novelu, která ruší ochranu původu výrobků na národní úrovni

V roce 2001 zasáhla nákaza Británii, kde způsobila značné ekonomické a sociální škody. Následně se rozšířila také do Francie, Irska a Nizozemska. Onemocnění se stále vyskytuje v Turecku, na Blízkém východě a v Africe, v mnoha zemích Asie a v některých částech Jižní Ameriky. Nelegálně dovážené živočišné produkty z těchto zemí podle veterinářů představují neustálou hrozbu pro evropské zemědělství.

Reklama

Zajímavost :  Až 70 procentům vinařů v ČR loni klesly příjmy, úroda byla nižší, ale kvalitní

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO