Pokles poplatků na síti Ethereum signalizuje malou výkonnost ceny ETH

Ethereum možná nakonec své konkurenty překoná. Byť jen dočasně. Influenceři, kteří hlásali generační dno ceny, možná budou oslavovat svá proroctví. A to i přesto, že chybí silné fundamenty pro trvalý růst ceny.
Vzhledem k 95% poklesu poplatků na síti Ethereum od ledna se ale šance na okamžitý růst ETH zdají být mizivé.
Nízká poptávka po zpracování transakcí na síti Ethereum způsobuje, že se ETH stává inflačním aktivem. Vestavěný burning mechanismus nestačí kompenzovat nové mince vydávané jako odměny za staking.
I když Ethereum nadále vede v metrice Total Value Locked (TVL), obchodníci tuto statistiku příliš nesledují. Neprojevila se ve zvýšené poptávce po síti ani v růstu vzácnosti samotného ETH.
Výsledkem je, že i při možném zlepšení fundamentů klesá mezi držiteli ETH optimismus. Investoři vstupují do konkurenčních projektů. Zejména Solany a XRP a doufají v brzké schválení jejich spotových ETF v USA. V současnosti jsou spotové ETF ve Spojených státech dostupné pouze pro Bitcoin a Ethereum. Případné rozšíření nabídky by mohlo snížit potenciální institucionální zájem o ETH.
Situaci navíc zhoršuje skutečnost, že americké spotové Ethereum ETF vykázaly mezi 21. a 23. dubnem čisté odlivy ve výši 10 milionů USD. Podobné nástroje navázané na Bitcoin zaznamenaly rekordní příliv kapitálu.
Historie ukazuje, že růsty ceny Etheru obvykle dlouho nevydrží
Historická data nepodporují trvalé překonávání konkurence ze strany Etherea, což snižuje pravděpodobnost udržitelného růstového trendu ceny ETH.
Například tržní podíl Etherea v rámci kapitalizace altcoinů dosáhl dna v červnu roku 2022, kdy klesl na přibližně 26,5 %. Tehdy se cena ETH propadla pod 1 100 USD. Po krátkém růstu na 2 000 USD v srpnu 2022 však momentum rychle vyprchalo. Cena během méně než tří měsíců opět klesla pod 1 200 USD.
Tento náhlý obrat pravděpodobně zklamal řadu investorů. Museli čekat osm měsíců, než ETH v dubnu 2023 opět dosáhlo hranice 2 000 USD.
Podobný scénář se odehrál i v dubnu 2021, kdy podíl Etherea na trhu altcoinů klesl na 26,8 %. Cena ETH poté vystoupala z 2 100 USD na 4 200 USD během jediného měsíce, ale už v červnu téhož roku opět spadla pod 2 000 USD.
I zde investoři, kteří nakupovali na vrcholu cyklu, museli čekat zhruba šest měsíců, než se dostali zpět na nulu. Tato zkušenost vedla mnohé obchodníky k tomu, že při růstech raději vybírají zisky rychle, čímž snižují šanci na dosažení nového historického maxima.
Je obtížné přesně určit, co spustilo předchozí býčí vlny na Ethereu, zvlášť když se narativy v průběhu let posouvaly. Od utility tokenů přes NFT trhy, umělou inteligenci, memecoiny až po nedávno zmiňovanou tokenizaci reálných aktiv (RWA). Zatímco někteří influenceři věří v další silný růst ETH, jiní varují, že může následovat ještě 15 % pokles oproti výkonnosti Bitcoinu.
V konečném důsledku tak historická data nenaznačují, že by Ethereum mělo před sebou trvalé a silné cenové rally. A to i v případě, že by jeho cena dosáhla dna vůči širšímu trhu altcoinů.
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO