Kryptoměnové projekty se připravují na boj za soukromí ve Švýcarsku

Švýcarsko je na pokraji výrazného zpřísnění požadavků na dohled nad VPN službami, sociálními sítěmi a komunikačními aplikacemi. Jsou kryptoměnové projekty v ohrožení?
Švýcarsko je dlouhodobě považováno za útočiště soukromí, kde sídlí firmy, organizace i majetní jednotlivci, kteří se chtějí vyhnout zvědavým očím zbytku světa. K této skupině se nyní přidává mnoho Web3 projektů, které oceňují pozitivní postoj švýcarské vlády k blockchainu a digitálním aktivům.
Díky této pověsti se Švýcarsko stalo centrem projektů zaměřených na ochranu soukromí, které zde zakládají své nadace nebo vývojové jednotky. Například Nym, Session či Hopr. Přidávají se tak k tradičním softwarovým společnostem zaměřeným na soukromí, jako Proton a Threema.
Navrhovaná změna švýcarské dohledové vyhlášky však tyto projekty znepokojuje, protože by znamenala výrazné zvýšení požadavků na sledování uživatelů ze strany státu. Decentralizovaná povaha kryptoměn by ale mohla nabídnout řešení těm, kteří si i v době rostoucího dohledu chtějí zachovat své soukromí.
Švýcarsko je centrem soukromí – nebo ne?
Švýcarsko je dlouhodobě považováno za jednu ze zemí s nejsilnějšími zákony na ochranu soukromí na světě. Jak uvedla společnost Proton, provozující šifrovanou e-mailovou službu Proton Mail, ve svém blogovém příspěvku z roku 2014 s názvem „Proč Švýcarsko?“, země nabízí několik výhod. Společnosti zde nepodléhají jurisdikci USA ani EU, stát je politicky neutrální, existuje silná ústavní ochrana soukromí a infrastruktura je dobře rozvinutá.
Kee Jeffries, technický spoluzakladatel decentralizované aplikace pro soukromé zprávy Session, nedávno v podcastu The Agenda uvedl, že bylo důležité založit nadaci „v zemi s dlouhou historií ochrany osobního soukromí a svobody slova.“
Nicméně každá vláda musí nakonec hledat rovnováhu mezi ochranou soukromí občanů a národní bezpečností. Ve Švýcarsku dozor nad komunikací upravuje vyhláška o sledování korespondence poštou a telekomunikacemi (OSCPT).
V lednu navrhla Švýcarská spolková rada revizi této vyhlášky, která by zvýšila požadavky na sledování uživatelů u poskytovatelů telekomunikačních služeb. Dále rozšířila definici subjektů, na které se tato pravidla vztahují, i na VPN služby, sociální sítě a komunikační aplikace.
Zjednodušeně řečeno: tak, jak jsou změny nyní navrženy, by poskytovatelé služeb s více než 5 000 uživateli museli identifikovat všechny uživatele a dobrovolně dešifrovat veškerou komunikaci, která není end-to-end šifrovaná.
Projekty na ochranu soukromí se brání proti trackování
Tento krok se setkal s širokým odporem komunity zaměřené na ochranu soukromí. Generální ředitel společnosti Proton Andy Yen pohrozil, že vládu zažaluje, a v krajním případě zvažuje i odchod firmy ze Švýcarska. Decentralizovaný poskytovatel VPN služeb Nym vydal veřejnou výzvu švýcarským občanům, aby kontaktovali své zástupce a návrh odmítli.
Ve svém prohlášení uvedl provozní ředitel společnosti Nym Alexis Roussel, že vyhláška Federální rady ničí celý sektor a dodal: „Tato vyhláška přímo ohrožuje lidi, kteří tyto služby používají.”
Obavy Andyho Yena a Alexise Roussela sdílí i Sebastian Bürgel, viceprezident pro technologie ve společnosti Gnosis a zakladatel decentralizovaného mixnetu Hopr. V nedávném rozhovoru pro server Cointelegraph uvedl, že tento krok se pravděpodobně obrátí proti svému účelu. Dále dodal:
Pokud je záměrem omezit soukromí a anonymitu, kterou poskytují služby jako Proton Mail, Proton VPN a Threema, moc se tím nezmění. Tyto subjekty ze Švýcarska jednoduše odejdou. Důsledky ale ponesou všichni a především ti, kteří skutečně žijí ve Švýcarsku.
– Sebastian Bürgel, viceprezident pro technologie ve společnosti Gnosis a zakladatel decentralizovaného mixnetu Hopr, zdroj: cointelegraph.com
Právník Ronald Kogens ze švýcarské advokátní kanceláře MME, který se specializuje na Web3 a fintech, sdělil, že není vůbec jasné, zda má Švýcarská spolková rada pravomoc takové změny provádět.
„Do vyhlášky nelze zahrnout žádná závažná práva nebo povinnosti, které mají výrazný dopad na jednotlivce ve Švýcarsku,” uvedl. Dodal, že Spolková rada je v zásadě výkonný orgán a že zákony musí projít parlamentem.
Jedna z otázek, kterou si lze položit, je: má Spolková rada podle zákonů, na jejichž základě může vydávat vyhlášky, pravomoc dělat to, co nyní dělá?
– Právník Ronald Kogens ze švýcarské advokátní kanceláře MME, zdroj: cointelegraph.com
Jsou švýcarské kryptoměnové projekty v ohrožení?
Zásah Švýcarské spolkové rady poškozuje reputaci země jako útočiště soukromí, nicméně decentralizované technologie, jako je blockchain, mohou poskytnout záchranné lano. Podle právníka Ronalda Kogense by skutečně decentralizované projekty měly být z nových požadavků na sledování vyňaty.
„Podle mého názoru se většiny aktivit Web3 tento návrh netýká. […] samotné poskytování softwaru bez provozu jakékoli infrastruktury pro celý komunikační nebo messagingový systém není tímto pokryto,” uvedl pro Cointelegraph. „Musíte provozovat konkrétní servery nebo klienty, které jsou nedílnou součástí komunikační nebo messagingové služby.”
Ať tak či onak, čím decentralizovanější projekt je, tím menší vliv na něj může mít jakákoli vláda. Příkladem může být Tornado Cash, které funguje už roky navzdory zatčení několika vývojářů a americkým sankcím vůči jeho chytrým kontraktům.
Ředitel společnosti Nym Harry Halpin uvedl v březnu pro Cointelegraph: „Teoreticky by nás mohl někdo přejet autem a síť by dál fungovala.”
„Hopr, jako příklad infrastruktury Web3, neprovozuje žádnou infrastrukturu, že?” řekl Sebastian Bürgel. „Hopr Association se podílí na vývoji softwaru a výzkumu, ale není provozovatelem sítě.”
Díky tomu, že síť Hopr je plně decentralizovaná a anonymní, by Hopr Association ani nemohla švýcarským úřadům poskytnout žádné informace o svých uživatelích. Ani kdyby k tomu byla právně donucena.
Jednotliví provozovatelé nodes nebo jiné třetí strany nemohou zjistit, kdo využívá síť Hopr pro přístup ke kterékoli webové službě. To je přesně to, čeho se snažíme dosáhnout.
– Sebastian Bürgel, viceprezident pro technologie ve společnosti Gnosis a zakladatel decentralizovaného mixnetu Hopr, zdroj: cointelegraph.com
Budoucnost soukromí ve Švýcarsku
Navrhované změny švýcarské Spolkové rady v rámci nařízení OSCPT se stále nacházejí ve fázi konzultací a veřejnost je vyzývána, aby se k návrhu vyjádřila do 6. května.
Ronald Kogens řekl, že rada vyhodnotí zpětnou vazbu, vytvoří závěrečnou zprávu a rozhodne, zda návrh upraví.„To se děje poměrně často. Ve výsledku není v zájmu Švýcarska udělat něco, co poškodí průmysl. Tedy pokud přitom stále mohou naplnit svůj cíl, který tímto dohledem sledují.”
Ale i kdyby navrhované změny prošly beze změn, pro krypto sektor by to mohlo mít i pozitivní vedlejší dopady.
Možná bude výsledkem celé situace to, že to přivede uživatele k decentralizovaným a na soukromí zaměřeným řešením. Každému je jasné, že více dohledu je špatně. Každý jednotlivec to chápe. Zkrotit dohledový aparát je cílem Web3. Nejde jen o kouzelné internetové peníze. A ano, myslím si, že potřebujeme víc lidí, kteří na tom budou pracovat.
– Právník Ronald Kogens ze švýcarské advokátní kanceláře MME, zdroj: cointelegraph.com
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO