Generální ředitel JPMorgan vydal vážné varování pro americkou ekonomiku

První tři měsíce druhého prezidentského období Donalda Trumpa byly turbulentní v podstatě pro všechny. Od běžných občanů až po největší institucionální investory. Ekonomická nejistota, geopolitické napětí a neustále se měnící politická rétorika vedly ke zvýšené nervozitě napříč finančními trhy.

Zejména investoři a podniky byli tvrdě zasaženi, protože akciový trh obchoduje s velkou volatilitou a obecně klesajícím trendem. Indexy jako S&P 500 a Nasdaq vykazují opakované denní výkyvy o více než 2 %, což zvyšuje obavy ohledně stability a dalšího směru vývoje. To vede mnoho analytiků ke spekulacím, že se Spojené státy buď blíží recesi, nebo se v ní již nacházejí.

Výnosová křivka státních dluhopisů, tradiční indikátor recese, zůstává inverzní již několik měsíců. Podle historických měřítek to signalizuje vážné problémy v ekonomice.

Chaotická situace vedla podle deníku Wall Street Journal k celé sérii neveřejných jednání. Diskutovaná témata a závěry z nich vyplývající působí znepokojivě. Tato jednání se konají za zavřenými dveřmi a často bez oficiálních záznamů, což jen posiluje spekulace o skutečném rozsahu problémů, kterým americká ekonomika čelí.

Typickým příkladem tohoto tónu je výrok přisuzovaný generálnímu řediteli největší americké banky JPMorgan (JPM), Jamiemu Dimonovi. Dimon konkrétně během jednoho z těchto setkání, které pořádala samotná JPMorgan koncem dubna před 500 investory, údajně uvedl, že mírná recese je to nejlepší, v co může americká ekonomika doufat. A to v důsledku probíhající obchodní války, především se zaměřením na vztahy s Čínou.

Zajímavost :  Pokračuje býčí trh na akciích a bitcoinu?

Za zmínku stojí, že Dimon již v minulosti uvedl, že by přivítal mírnou recesi v roce 2023. Podobné možnosti zvažuje nejméně od roku 2022. Jeho komentáře tedy nejsou úplně nové, ale v kontextu aktuálního vývoje získávají zcela nový rozměr. Dimon varoval, že přetrvávající geopolitické napětí, vysoké úrokové sazby a klesající důvěra spotřebitelů by mohly vytvořit podmínky, které znemožní jakýkoliv rychlý obrat ekonomiky.

Proč může být mírná recese tím nejlepším možným scénářem

Ačkoli pojem mírná recese nezní pro většinu investorů a občanů příliš uklidňujícím dojmem, je třeba poznamenat, že jiní odborníci vydali ještě mnohem varovnější předpovědi. Mnozí experti se shodují, že za současné kombinace faktorů, včetně geopolitických nejistot, přehřátých akciových trhů a vysoké zadluženosti, není hlubší recese zcela vyloučená.

Například finanční analytik Harry Dent v dubnu uvedl, že očekává katastrofální krach v následujících měsících a letech. Během něj by se akciové trhy mohly do léta propadnout o 50 % a celkově až o 80 %, než by se opět obrátily k růstu. Dent opírá své odhady o demografické trendy, cyklické chování trhů a dlouhodobé nadhodnocení amerických akcií.

Myšlenka, že mírná recese je tím nejlepším, v co lze doufat, se jeví jako rozumná i s ohledem na výroky ministra financí Scotta Bessenta. Ty zazněly na téže události jako varování Jamiego Dimona. Bessent upozornil na rostoucí strukturální slabiny americké ekonomiky. Jmenovitě včetně nedostatku investic do infrastruktury, nízké produktivity práce a přílišného spoléhání na monetární politiku. Podle něj by mírná recese mohla působit jako nezbytné očištění, které umožní dlouhodobě udržitelný růst, ačkoli za cenu krátkodobé bolesti.

Zajímavost :  Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa. Mal opakovane porušiť svoje povinnosti

Je zákulisní Washington v rozporu s veřejným Washingtonem?

Administrativa prezidenta Trumpa v posledních týdnech velmi hlasitě tvrdí, že probíhající jednání s Čínou postupují dobře. Prezident opakovaně tvrdí, že dohoda je na dosah. Zdůrazňuje pozitivní signály ohledně obchodu, měn a technologické spolupráce.

Přitom právě Čína je zřejmě nejen jedním z nejvíce zasažených států v probíhající obchodní válce, ale zároveň klíčovým partnerem americké ekonomiky a nejvýraznějším hlasem ochotným v tomto sporu bojovat tak dlouho, jak bude potřeba. Nedávná čínská prohlášení však naznačují, že Peking je odhodlán odolávat tlakům a rozšiřuje své obchodní kontakty mimo USA. Včetně posílení spolupráce s Ruskem, EU a státy globálního Jihu.

Za těchto okolností je znepokojivé, že Peking popírá, že by vůbec nějaká jednání probíhala. Stejně jako zprávy o tom, že obě strany usilují o diplomatickou izolaci té druhé skrze třetí strany. Tato taktika odráží hlubší nedůvěru mezi oběma mocnostmi, která se stále více projevuje i v technologické a bezpečnostní oblasti.

Zajímavost :  Takhle vysoko může vystřelit bitcoin v srpnu 2025, tvrdí přední expert!

Podobně i údajné zákulisní komentáře ministra financí Scotta Bessenta o tom, že Washington očekává, že jednání s Čínou potrvají několik let, potvrzují závažnost situace a současně podrývají veřejné vyjádření Bílého domu. Pokud se tyto prognózy naplní, mohly by mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký hospodářský růst, ale i pro globální obchodní systém jako celek.

Prozkoumejte americké akcie na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO