Korekce ceny bitcoinu je zdravá – grafy tvoří množství býčích signálů
Tento týden kurz ceny bitcoinu přepisoval dějiny. Máme tu nové all-time high (ATH), do spotových ETF přitekla 1 miliarda USD za den, ale taky se nám kurz rychle propadl o 11 %. Máme rozhodně co analyzovat a na co se dívat. Probereme spolu opět jednotlivé grafy z vybraných časových úhlů a pokusíme se najít další možný vývoj ceny bitcoinu.
Začneme hodinovým grafem. Tento týden byl zajímavý i z pohledu makroekonomického. V úterý odpoledne byla zveřejněna inflace největší ekonomiky světa a bohužel byla vyšší než se očekávalo. Kurz ceny bitcoinu to poslalo během pár hodin o 5 % dolů, ale to se rychle otočilo. Úterý byl totiž taky dnem, kdy spotová ETF definovala nový rekord a přiteklo do nich více než 1 miliarda USD. Kurz se tedy rychle otočil a vydal se definovat nové historické maximum. Podle indexu jsme ve čtvrtek ráno překročili 73 750 USD.
Pak už ale začaly chodit další ne úplně dobré zprávy. Maloobchod USA nedosahuje předpokládaných tržeb. Sentiment spotřebitelů je nejnižší za poslední tři měsíce. Podtrženo a sečteno. Kurz ceny bitcoinu v pátek na burze CME uzavřel na 69 165 USD a během víkendu stále klesá. Aktuálně se pohybujeme kolem 65 500 USD.
Na grafu jsem kromě makroekonomických událostí vyznačil i pattern Falling Wedge (Klesající klín). Potvrzený klesajícími objemy by šel číst jako býčí. Předpokládá prolomení směrem vzhůru a další růst. Tomu by mohl nahrávat i CME gap, který má historicky velmi vysokou pravděpodobnost zaplnění. Lze tedy očekávat, že se kurz ceny bitcoinu během prvních dnů obchodního týdne vrátí na zavírací cenu chicagské burzy a možná i zpátky nad 70 000 USD.
Graf bitcoinu potvrzuje Fibonacciho retracement
Na čtyřhodinovém grafu jsem vyznačil Fibonacciho retracement. Jako základ jsem použil únorových 51 000 USD (pohybovali jsme se v tomto pásmu více než dva týdny). Technicky vzato tedy aktuálně testujeme 61,80 % řady a další support vidím kolem 59 500 USD. Samozřejmě jsem vyznačil i 50 % pro příznivce Dowovy teorie. Tam by mohl nastat obrat směru. Čistě technicky vidíme, že na všech důležitých úrovních se kurz opravdu minimálně zastavil nebo odrazil.
Bitcoin míří na 59 000 USD
Minulý týden jsem vám na denním grafu ukazoval Ichimoku Kinko Hyo indikátor. Dnes se zkusím na graf podívat z trošku delšího rámce. Vyznačil jsem 1. ledna 2023, kdy nastal obrat a od té doby by se dalo říci, že rosteme. Všimněte si, že za poslední více než rok lze nalézt jistý opakující se vzorec. Po růstu přichází korekce s poklesem přibližně o 20 %. Při aplikaci tohoto vzorce na současný pokles vidíme, že cílová úroveň korekce by se mohla nacházet kolem 59 000 USD. Tam se vlastně nachází i další support z předchozího čtyřhodinového grafu. Pokles, až do této hladiny, by tedy optikou tohoto vzorce šel stále nazvat konsolidací před dalším růstem.
Historie se zatím opakuje
Na týdenním grafu jsem vám nechal vyznačené Fibonacciho retracementy z minulého týdne. Všimněte si, že když jsme v listopadu 2020 překonali historické maximum, tak se růst na pár týdnů zastavil a pohyboval kolem hladiny původního maxima. Při aplikaci na současnou situaci tedy není divu, že nám kurz aktuálně klesá. Navíc s ohledem na otevírací cenu týdenní svíčky máme tento týden pokles kolem 5 %. To je s ohledem na růst posledních měsíců naprosto zanedbatelná velikost.
Jaká je nálada na internetu?
Zatím jsme grafy probírali z mého hlediska. Zamalované patterny a vzorce tedy silně kopírují moje vidění světa. Takže se samozřejmě spolu podíváme i na populární analytiky a jejich názory.
Analytik Titan of Crypto vidí současný pokles jako očekávanou zdravou korekci. Podle jeho názoru cena klesne na úroveň kolem 63 850 USD.
Další populární analytik Skew rozebral současnou situaci detailněji. Vidí množství poptávky rozmístěné mezi 60 – 64 000 USD. Současně ale vidí i množství nabídky nad úrovní 74 000 USD. To by mohlo vést ke stranovému pohybu v rozmezí 60 – 74 000 USD po nějakou dobu.
Benjamin Cowen, tvůrce nástroje Into The Cryptoverse, poukazuje na pattern Rostoucího trojúhelníku na týdenním grafu dominance bitcoinu. Předpokládá v dubnu prolomení 56 %. Samozřejmě to spojuje s halvingem.
To zase Keith Alan, spoluzakladatel Material Indicators, ukazuje na respektování 21denního klouzavého průměru. Denní graf se k němu zatím od ledna vždy jen přiblížil a pak následoval obrat. Přesto by rád viděl i otestování 21týdenního klouzavého průměru kolem 45 500 USD. To by využil jako úžasnou příležitost pro další nákupy.
Kam se tedy kurz ceny bitcoinu vydá v dalším týdnu?
Pojďme si tedy shrnout současnou situaci. Kurz ceny bitcoinu tento týden klesl o cca 5 %. To se samozřejmě může do večera ještě změnit, ale pokles tam pravděpodobně zůstane. Na hodinovém grafu vidíme tvořící se býčí pattern a CME gap předpokládá brzký návrat nad 69 000 USD. Testujeme úroveň 61,80 % Fibonacciho retracementu ze čtyřhodinového grafu. Z delšího hlediska ale předpokládám pokles až na úroveň pod 60 000 USD. Je to vzorec chování z poslední doby. Navíc tomu nahrává i historicky opakující se korekce vždy před halvingem.
Samozřejmě netuším jak se zachovají investoři do spotových ETF. Vezmou současnou korekci jako příležitost nebo začnou vyčkávat a panikařit? I když nevíme o jakou sortu investorů se jedná, tak to pravděpodobně nejsou v investicích úplní nováčci. Paniku bych tedy nepředpokládal.
Osobně tedy dnes otevírám long pozice s cílem kolem 70 000 USD. Počítám ale, že po vyplnění této úrovně může nastat opět rychlý pokles až pod výše zmíněných 60 000 USD. Tam budu opět dokupovat na spot. Myslím si ale, že těch 57 milionů USD si trh nenechá ujít.
Ale samozřejmě se jedná jen a pouze o můj názor na současnou situaci kolem bitcoinu. Pro vás to rozhodně není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Udělejte si vlastní průzkum a podle něj investujte. DYOR.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO