Býčí trh na bitcoinu se 100 000 dolary pokračuje. Fed přiznává riziko stagflace, akcie přesto stoupají

Přestože americký Fed ve středu 7. května fakticky přiznal, že ekonomiku začíná ohrožovat stagflace – tedy kombinace vysoké inflace a stagnujícího růstu – akciové trhy i bitcoin tuhle zprávu vzaly vcelku v klidu. Což naznačuje jediné: investoři už s tímhle scénářem v hlavě operovali delší dobu a Powell tak vlastně potvrdil, co si trh myslel dávno před ním.

Ještě před pár týdny by předseda Fedu něco takového rázně odmítl, ale realita si evidentně vyžádala obrat v rétorice.

Otázkou však zůstává, jak to celé dopadne s úrokovými sazbami. Ještě nedávno se na futures trzích pro federal funds rates počítalo se snižováním už v červenci. Jenže dnes? Není jisté ani červencové zasedání. Pravděpodobnost letního snížení klesla výrazně a čím dál víc to vypadá, že s letošním cutem to možná vůbec nedopadne.

Trhy do kurzů některé snížení určitě započítávají, ale co když si Fed ve výsledku nebude moct dovolit se sazbami vůbec pohnout? Pak by bylo dost pravděpodobné, že se tržní nálada otočí k horšímu. Možná ne, těžko říct, co se totiž v 1. kvartálu a začátku 2. kvartálu letošního roku vše propisovalo.

🔴Živý komentář k měnově-politickému rozhodnutí Fed

Americký Fed přiznal riziko stagflace

Federální rezervní systém dle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu beze změny. Nic překvapivého. Zásadní ale bylo, že Fed ve svém komentáři výslovně adresoval rostoucí nejistotu – jak v otázce inflačního vývoje, tak ohledně nově zaváděných obchodních bariér, zejména těch, které přicházejí ze strany Trumpovy administrativy.

Zajímavost :  Zlato vysílá největší varovný signál od roku 2008

Ačkoliv to zatím nevypadá na akutní problém, už jen samotná rizika dopadající na inflační očekávání a celkovou důvěru jsou dost silná na to, aby trh znejistěl.

Reálná ekonomika sice vypadá opticky stále silně – trh práce se drží v rovnováze, inflace je oproti vrcholu z minulých let podstatně níž. Ale jednorázový swing v importech výrazně zkreslil výpočet HDP za poslední kvartál.

Obraz reálné ekonomiky už není tak čitelný. Powell během tiskovky nechtěl říct, jestli by případně preferovali boj s inflací nebo s nezaměstnaností. A to je klíčové. Protože právě trade-off mezi inflací a trhem práce bude určovat, jak a kdy Fed skutečně zareaguje.

Trumpova cla zvyšují pravděpodobnost, že inflace bude houževnatější. Zároveň působí jako brzda pro růst. Pro Fed je problém, že rozsah tohoto dopadu je zatím hodně nejistý. Může jít o jednorázový cenový šok, ale taky o trvalejší posun v celé cenové hladině.

Zajímavost :  Bankovní gigant stanovuje predikci ceny zlata až na 4 000 USD za unci

Pokud nastane druhý scénář, Fed bude muset přehodnotit i svůj střednědobý výhled a nástroje měnové politiky.

Znepokojivý je rovněž pokles důvěry spotřebitelů a firem, což podle Fedu souvisí s rostoucí nejistotou ohledně obchodní politiky nové administrativy. A to je přesně ten kanál, kterým se může geopolitické riziko promítnout do reálné ekonomiky – skrze slabší investice a omezenou chuť utrácet.

Bitcoin je na 100 000 dolarech

Jak jsme si řekli v minulé analýze, bitcoin si dle očekávání krátkou zastávku v oblasti point of control volume profile, což je cca 96 600 dolarů. Technicky šlo asi o nejsilnější rezistenci, ale kurz bitcoinu momentálně odpor překračuje, díky čemuž se dostává do těsné blízkosti 100 000 dolarů.

Vzhledem k tomu, že se na zmíněné hladině prodejci příliš neprojevili, což bylo pozitivní signál, jsme věděli, že se sebevědomí na trh rychle vrací. Technicky se tak přibližujeme k psychologické hladině 100 000 dolarů, ale rezistence se nachází až kolem 102 500 dolarů. Pak samozřejmě zbývá překonal vrcholy původních historických maxim a může se opětovně výš.

Závěrem: Býčí trh na bitcoinu pokračuje

Je evidentní, že býčí trh na bitcoinu pokračuje. Jen si pomyslete, ještě začátkem dubna jsme se nacházeli na cenách kolem 75 000 dolarů a nyní se mince BTC obchoduje téměř za 100 000 dolarů. Trh se dokázal během 4 týdnů vrátit zpátky na cenové úrovně, kde byl posledně začátkem února. Proto rád říkám, že trhy jsou jako stroje času.

Zajímavost :  Semler vs. Strategy: Jak dvě společnosti posilují své pozice na bitcoinovém trhu

V každém případě je třeba pořád myslet na rizika, která nám dokonce posvětil Federální rezervní systém. Což je autorita, kterou nelze ignorovat. Stagflace není jenom nějaké strašení. Historicky jde o reálné riziko, které s sebou nese velké těžkosti pro investory.

Zatím se proto zdá, dle mého názoru, že má smysl být po celý rok 2025 defenzivní, i když třeba bitcoin na to nevypadá, protože se schyluje k vytvoření nových historických maxim.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO