Stratég JPMorgan Matejka uvedl, že americká aktiva už nejsou bezpečným úložištěm kapitálu

Strateg investiční banky JPMorgan, Mislav Matejka, ve svém aktuálním komentáři upozornil, že americké akcie již podle něj nepředstavují bezpečné útočiště, jak tomu bývalo v minulosti.
Zdůraznil, že charakteristika amerických akcií se za poslední období změnila, ačkoli mnozí investoři stále vycházejí z historických předpokladů o jejich stabilitě a výkonnosti. Matejka poukazuje na to, že valuace amerických akcií zůstávají vysoké a že přetrvávající optimismus investorů není podložen pevným makroekonomickým základem.
Nadhodnocený akciový trh je problém
Přestože akciové trhy v posledních měsících vykázaly růst, ten se podle něj odehrává bez skutečně přesvědčivých fundamentálních základů.
Dále upozornil, že očekávání ohledně růstu firemních zisků jsou příliš ambiciózní a nereflektují možný vývoj ekonomického cyklu. Zdůraznil, že současné pozice mnoha investorů jsou zkreslené silným vývojem z předchozího roku, což může vést k falešnému pocitu bezpečí a přetrvávajícímu přeceňování rizik. Matejka připomněl, že index S&P 500 se v současnosti obchoduje za více než 21násobek očekávaných zisků, což je podle historických měřítek poměrně vysoké ocenění.
Trh přitom počítá s růstem zisku na akcii o 10 % v letošním roce a dokonce o 14 % v příštím roce. Taková očekávání však nejsou podle něj v souladu s realitou. Zejména pokud vezmeme v úvahu zpomalující ekonomiku a přetrvávající riziko recese.
Matejka zároveň upozornil, že ani v případě, že se recesi skutečně podaří vyhnout, není správné předpokládat, že trh už s tímto rizikem v cenách plně počítá. Domnívá se, že tržní ocenění stále neodráží všechny potenciální negativní scénáře. Varuje, že jakákoli náhlá změna sentimentu by mohla vést k prudkým výprodejům. Připomněl, že finanční trhy mohou být velmi citlivé na nenadálé zvraty a že optimismus může rychle vystřídat nervozita.
Matejka nepovažuje ani technologické americké akcie za bezpečné
Strateg rovněž zopakoval svůj opatrný postoj k americkým růstovým akciím, zejména v technologickém sektoru, které podle něj zůstávají výrazně nadhodnocené.
Upozornil na nebezpečí koncentrace rizika v několika málo velkých titulech, které táhnou celý trh vzhůru. Zároveň jsou však vysoce zranitelné v případě jakéhokoli narušení pozitivního trendu. JPMorgan již v létě loňského roku přistoupil ke snížení své dlouhodobé expozice v oblasti růstových titulů. Banka od té doby zůstává ve svém přístupu k tomuto segmentu trhu velmi opatrná.
Matejka se rovněž vyjádřil k technologickým akciím jako takovým, přičemž konstatoval, že je mylné považovat je za bezpečný přístav. Podle něj se tyto akcie svým chováním stále více podobají vysoce cyklickým titulům s vysokou beta, které reagují silněji než zbytek trhu na změny nálady investorů. Citlivost z nich dělá spíše spekulativní než defenzivní investici. A to může být v prostředí zvýšené volatility a ekonomické nejistoty problematické.
V další části své analýzy Matejka poukázal na slabé ekonomické indikátory, které podle něj naznačují možné zpomalení ekonomické aktivity. Varoval, že pokud se tyto ”měkké” indikátory začnou promítat i do tvrdých dat, může to mít negativní dopad na vývoj ziskovosti firem i celkový tržní sentiment.
Fed se přitom může dostat do obtížné situace, protože pokud se zvýší inflační očekávání, bude muset reagovat přísnější měnovou politikou. A to i v době, kdy by si ekonomika zasloužila uvolnění. Taková situace by mohla vést k tomu, že centrální banka zůstane za křivkou a nebude schopna efektivně reagovat na nové výzvy.
Některé mezinárodní trhy jsou nyní lepším úložištěm
Matejka se v rámci globálního kontextu věnoval také výhledu na mezinárodní trhy. Podle Matejky sice nedojde k úplnému oddělení vývoje regionálních trhů od amerického, avšak míní, že poměr rizika a výnosu je aktuálně příznivější u zahraničních akcií než u těch amerických.
Zvláště pak upozornil na příležitosti na japonském trhu. Zde vidí silnou domácí základnu, pokračující strukturální reformy a celkově příznivé prostředí pro investory.
Dále vyzdvihl britský akciový trh, který považuje za relativně bezpečné místo k investici. Uvedl, že britské akcie se obchodují s výraznou slevou a že tamní trh má defenzivní charakter, což je výhodné v období zvýšené volatility. Spojené království je navíc podle něj méně citlivé na globální obchodní toky, což může být v náročných časech významným stabilizačním faktorem. Pokud se volatilita na trzích znovu zvýší, britské akcie podle něj mohou nabídnout investorům atraktivní útočiště.
K eurozóně Matejka uvedl, že její vývoj zůstává silně propojený s USA. Podle jeho názoru není důvod, proč by evropské trhy měly dlouhodobě zaostávat. Jako jeden z pozitivních faktorů pro evropskou ekonomiku zmínil rozpočtovou expanzi v Německu, která by mohla podpořit domácí poptávku a celkový růstový výhled v regionu.
V případě rozvíjejících se trhů zaujímá JPMorgan aktuálně neutrální postoj. Matejka však připustil, že určité faktory by mohly hrát ve prospěch tohoto segmentu, například oslabující dolar a případná dodatečná stimulační opatření ze strany Číny. Všechny popsané prvky by mohly přispět ke zlepšení sentimentu vůči rozvíjejícím se trhům a potenciálně podpořit jejich výkonnost.
V závěru své analýzy Matejka shrnul, že JPMorgan v tuto chvíli očekává podprůměrnou výkonnost amerických akcií. Zdůvodňuje to kombinací slabší aktivity, klesajících zisků a nižších očekávání investorů, přičemž na trzích přetrvává zvýšená makroekonomická a geopolitická nejistota. V takovém prostředí dává banka přednost diverzifikovanějším a konzervativnějším přístupům k alokaci kapitálu.
Neváhejte se podívat také na záznam ze včerejšího zasedání Fedu, které komentovali naši analytici. Video naleznete níže.
Prozkoumejte americké akcie na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO