Série skandálů vyvolala v Boeingu personání otřesy, odejde i generální ředitel

New York/Arlington (USA) – Série skandálů v americké strojírenské společnosti Boeing vyvolala personální otřesy. Do konce roku z funkce odstoupí generální ředitel David Calhoun (66), výměna ale čeká i další manažery. Rozhodnutí je součástí rozsáhlých změn, k nimž výrobce letadel přistoupil po lednovém incidentu, kdy se jednomu z letadel 737 MAX za letu odtrhl panel, jenž v trupu zaslepuje otvor pro další nouzový východ. Boeing o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

V rámci dalších změn prezident a generální ředitel divize komerčních letadel Stan Deal odchází s okamžitou platností do důchodu a na jeho místo nastupuje Stephanie Popeová, současná provozní ředitelka firmy. Předseda správní rady Larry Kellner pak na valné hromadě akcionářů v květnu rezignuje a opustí správní radu. Ve funkci ho nahradí Steve Mollenkopf.

Zajímavost :  Stanjura: Reálná mzda v Česku by letos měla vzrůst o tři až čtyři procenta

Calhoun je pod tlakem od incidentu z 5. ledna, kdy se letadlu společnosti Alaska Airlines ve vzduchu odtrhla část trupu. Firma čelí přísné kontrole ze strany regulátorů a po incidentu výrazně omezila výrobu. Nedávný audit výroby letounů 737 MAX u Boeingu a jeho dodavatele Spirit AeroSystems podle amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) zjistil několik případů, kdy firmy nedodržely požadavky na kontrolu kvality výroby.

Calhoun byl do funkce jmenován koncem roku 2019 a vedení se ujal začátkem roku 2020. Jeho předchůdce Dennis Muilenburg byl odvolán kvůli postupu při řešení následků dvou smrtelných havárií letounů 737 MAX. Calhoun měsíce sliboval investorům, leteckým společnostem a široké veřejnosti, že Boeing dostane problémy s kvalitou pod kontrolu.

Zajímavost :  Energetická společnost E.ON od května zlevní 150 000 zákazníků bez fixace dodávky...

Akcie Boeingu po oznámení změn ve vedení výrazně zpevnily. Před oficiálním zahájením obchodování na burze v New Yorku si připisovaly asi čtyři procenta.

Minulý týden si ředitelé leteckých společností začali plánovat schůzky s představiteli Boeingu, aby vyjádřili nespokojenost s nedostatečnou kontrolou kvality výroby a nižší produkcí letadel 737 MAX. Evropský konkurent Airbus také nedávno získal objednávku na 65 letadel od dvou důležitých asijských klientů Boeingu, což někteří považují za projev obav o kvalitu a rychlost výroby v Boeingu.

V letech 2018 a 2019 při dvou vážných nehodách letadel Boeing 737 MAX zahynulo dohromady 346 lidí. Letadla pak byla z rozhodnutí úřadů v celém světě na více než rok a půl odstavena z provozu.

Reklama

Zajímavost :  Výnosy z emisních povolenek by si měla rozdělit MŽP a MPO, projedná to vláda

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO