ČSÚ: Ceny průmyslových výrobců v Česku klesají, v zemědělství zrychlily růst

Praha – Ceny průmyslových výrobců v Česku klesají tři měsíce v řadě, v dubnu to bylo meziročně o 1,3 procenta. Naopak ceny ostatních výrobců pokračovaly ve svém meziročním růstu. Ceny v zemědělství meziročně zrychlily svůj růst na 15,7 procenta, ceny stavebních prací byly meziročně vyšší o 3,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o čtyři procenta. Údaje dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Ceny zemědělských výrobců meziročně rostou sedm měsíců v řadě, v dubnu zrychlily meziroční růst z březnových 8,2 procenta. Vyšší meziroční růst než v dubnu zaznamenali statistici naposledy v únoru 2023. Letos v dubnu vzrostly ceny v rostlinné výrobě o 17,3 procenta a v živočišné výrobě o 14,4 procenta.

Oproti loňskému dubnu zdražilo ovoce o 38,5 procenta, olejniny o 25,4 procenta, obiloviny o 14,9 procenta a čerstvá zelenina o 14,4 procenta, naopak ceny brambor klesly o 4,9 procenta. Vejce byly dražší o 42,5 procenta, skot o 25,8 procenta, mléko o 19,6 procenta a drůbež o 4,3 procenta. Naopak ceny prasat o 14,1 procenta klesly.

Ceny průmyslových výrobců zrychlily meziroční pokles z březnových 0,3 procenta. Nižší byly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných výrobků. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu klesly o 2,9 procenta, chemických látek a přípravků o 7,1 procenta a černého a hnědého uhlí a lignitu o 10,6 procenta. Naopak se zvýšily ceny potravinářských výrobků, zejména mléčných výrobků. Rostly i ceny oprav, údržby a instalace strojů a zařízení a dřeva a dřevěných a korkových výrobků.

Zajímavost :  Česká měna posílila vůči euru i dolaru, pražská burza klesla z historických maxim

Ceny stavebních prací se v dubnu meziročně zvýšily o 3,6 procenta, v březnu to po zpřesnění bylo o 3,3 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví byly vyšší o 0,7 procenta.

Ceny tržních služeb pro podniky zrychlily v dubnu meziroční růst z březnových 3,7 procenta. Vzrostly ceny za služby v oblasti tvorby programů a vysílání o 16,4 procenta, za reklamní služby a průzkum trhu o 14,2 procenta, za bezpečnostní a pátrací služby o 12,5 procenta, za služby v oblasti zaměstnání o 9,4 procenta a za skladování a podpůrné služby v dopravě o 6,1 procenta. Ceny za produkci filmů, videozáznamů a televizních pořadů klesly o 7,2 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 3,2 procenta.

Meziměsíčně v dubnu ceny průmyslových výrobců klesly o 0,8 procenta. Naopak vzrostly ceny zemědělských výrobců o 3,2 procenta, ceny stavebních prací o 0,4 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o procento.

Analytici: Vývoj cen v zemědělství a potravinářství povede ke zdražení potravin

Dubnový růst cen zemědělských výrobců spolu se zvyšováním cen v potravinářském průmyslu předznamenává další zdražování potravin pro spotřebitele. V ostatních průmyslových odvětvích je ale růst cen umírněný a tlak na zdražování ostatního zboží nebude silný. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK při hodnocení údajů o vývoji výrobních cen, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Zajímavost :  Veterinární správa od neděle ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska

Ceny zemědělských výrobců proti březnu vzrostly o 3,2 procenta, meziročně byly vyšší o 15,7 procenta. „Nepříjemnou zprávou je další růst cen v zemědělství, který se dotýká jak rostlinné, tak živočišné výroby. Je to další předzvěst zdražování potravin na českém trhu,“ uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. „Změnit aktuální trend může snad jen silná úroda nebo případný nárůst dovozů,“ dodal.

Hlavní ekonom Investiky Vít Hradil upozornil, že ceny rostou i v potravinářském průmyslu. „Ceny v potravinářském sektoru meziměsíčně stouply o výrazných 0,7 procenta a ve spojení s inflací v zemědělství předznamenávají pravděpodobný tlak na zdražování potravin pro spotřebitele,“ uvedl.

Ceny průmyslových výrobců jako celek klesly třetí měsíc v řadě, když se proti březnu snížily o 0,8 procenta a meziročně o 1,3 procenta. „Ceny průmyslových výrobců zůstanou prozatím dále tlumené z důvodu nižších cen ropy a energetických komodit. Slabá poptávka po zboží stlačuje výrobní ceny dolů,“ uvedla analytička Raiffeisenbank Tereza Krček. „Ceny výrobců mohou být v budoucnu pod tlakem také z důvodu možného dodání čínského zboží na evropský trh, které mělo původně mířit do Spojených států,“ doplnila.

„Kromě potravin zůstává cenový vývoj v průmyslovém sektoru velmi umírněný, a výraznější zdražování zboží tedy ani v příštích měsících nehrozí. Hlavní inflační hrozbou zůstává sektor služeb,“ uvedl Hradil.

Zajímavost :  Technická závada dnes na hodinu zastavila provoz části metra C

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče vývoj výrobních cen dává argumenty proto, aby Česká národní banka (ČNB) na červnovém jednání ponechala základní úrokovou sazbu na 3,5 procenta, kam ji snížila počátkem května. „Očekáváme, že příští a zároveň zřejmě poslední snížení úroků ČNB ve stávajícím cyklu přijde v srpnu. Repo sazba by tak mohla dosáhnout úrovně 3,25 procenta a na této úrovni by se následně mohla po delší dobu stabilizovat,“ řekl.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO