23.4.2024 Přehled trhu: Hluboký propad technologických akcií. Zlato překonává výkon akciového trhu
Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva jako drahé kovy. V pátek se akciové trhy propadali o jednotky procent na čele se sektorem umělé inteligence a polovodičů. Skupina společností Magnificient 7 odepsala ze své hodnoty více než 400 miliard USD.
Akcie společnosti Nvidia odepsali za jediný den přes 10 procent (více než 200 miliard USD). Tyto výprodeje jsou reakce na opětovaný útok Izraele na Irán a projevem Neela Kaskariho z Fedu. Ten naznačil možné ponechání úrokových sazeb až do konce roku 2024. Na trzích se začíná objevovat nejistota až panika investorů.
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin
Bitcoin se během víkendu vrací ke hladině 66 000 USD v reakci na proběhlý halving bitcoinu pro těžaře. Mnoho investorů předpokládá, že nižší přísun nově vytěžených Bitcoinů do sítě pomůže dalšímu růstu jeho ceny. Nadále spekulují na růst navzdory potvrzené korelaci Bitcoinu jako Risk-on aktiva s akciovými indexy. Níže se podíváme co můžeme od Bitcoinu dnes očekávat. Altcoiny se pohybují do strany nebo lehce klesají.
Makro kalendář a pokračující výsledková sezóna
Tento týden nás čeká několik klíčových makro dat. Dnes odpoledne bude mít projev šéfka evropské centrální banky, Christine Lagardová. Očekávám pohádky o tom jak ECB zvládá současnou inflační situaci a náznak ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni v dohledné době. V úterý získáme indexy PMI z Evropy, Británie a Spojených států. U většiny se očekává lehký pokles co naznačuje ochlazení ekonomiky v sektoru služeb i výroby.
Info
Indexy zahrnují prodeje, nové objednávky, zaměstnanost, skladové zásoby a vývoj cen. Hodnoty pod 50 bodů signalizují zpomalování ekonomiky.
Ve středu bude oznámený vývoj dlouhodobých objednávek z Ameriky. Předpokládá se lehký meziměsíční růst. Ve čtvrtek bude klíčová událost vývoj amerického HDP a žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ty se od února drží stabilně kolem 210 tisíc. nejbližší týdny bude vhodné sledovat jestli se začnou zvedat. Objevují se další varovní signály jako třeba Tesla, která minulý týden překvapivě oznámila snížení celkové pracovní síly o 10 procent (snížení přibližně o 14 tisíc zaměstnanců).
V pátek nás čeká další zveřejnění vývoje inflace. Očekává se lehký meziroční růst indexu PCE z 2,5 na 2,6 procenta. Růst by měli tyto indexy i meziměsíčně tempem o 0,3 procenta. To bohatě stačí pro propsání do celkové inflace, která znovu nabírá na síle a může vyděsit investory.
Tento týden nás čekají hlavně výsledky společností Tesla, Meta (Facebook), Microsoft a Alphabet (Google). Příští týden se objeví další část skupiny Magnificient 7, konkrétně Amazon a Apple. Na výsledky Nvidie si musíme počkat ještě do 22. května.
Minulý týden se odehrálo několik události, které stojí za značným poklesem akciových trhů. Prvním bylo opětování útoku Izraelem proti Íránu vystřelením raket. Pokud se bude situace na blízkém východě dále eskalovat, může to být pro finanční trhy kritické.
Neel Kashkari jako jeden z reprezentantů americké centrální banky Fed ve svém projevu naznačil možnost ponechání úrokových sazeb až do konce roku 2025. Předpokládám, že to je jeden z hlavních aspektů proč se koncem týdne nadále propadali akciové trhy.
Akciové trhy na čele se sektorem umělé inteligence a polovodičů se propadají nejvíce. Polovodičový ETF index společnosti VanEck (ticker SMH) letos ztrácí už přes 17 procent od vrcholu začátkem března. Ještě výrazněji klesají společnosti Nvidia (-22,5 procenta), AMD (-36 procent) a ARM holdings (-48 procent). Miláčci trhu na kterých se nejvíce spekulovalo dostali tvrdou ráno a “smart money” vybírají zisk. Běžnému retailu tak většinou zůstává těžká ztráta.
Většina trhu doufá v pokračování trendu nahoru. Avšak to by museli do trhu znovu vstoupit velcí hráči, kteří spíše prodávají a přesouvají se do komoditního sektoru v obavách z další inflační vlny a dopadu na ekonomiku.
Korekce akciových trhů nebo změna trendu?
Akciové trhy reprezentované většími akciovými indexy jako S&P 500 odepisují za poslední dva týdny kolem 6 procent. To co ještě nedávno rostlo rychle nahoru teď klesá nejvíce.
Na grafu můžeme vidět značný pokles po prolomení ze struktury rostoucího wedge, kde velcí hráči vybírali zisky. Retail jim to pomalu vykupoval svou metodou DCA pravidelných nákupů. Z tohoto důvodu varuji před bezhlavým nakupováním a průměrováním poblíž zřejmého vrcholu. Je jedno jestli na akciích nebo kryptoměnách.
V aktuální situaci zatím na grafu nevidím žádný výraznější náznak pro otočení nahoru. Denní ani čtyřhodinový graf zatím nemá žádné náznaky konvergence. Ty bych rád viděl, než bych začal spekulovat pro další růst. Tím pádem budu sledovat nejbližší nevyplněný gap kolem 4806-4762 bodů. Je těsně pod předchozím vrcholem z roku 2022.
Zároveň se nám tam dostává klouzavý průměr EMA 200 1D. Pokud však tento support nevydrží, je ve hře další pokles k nižším nevyplněným gapům až po 3960 bodů. Růstová varianta (zelená) připadá do úvahy jenom pokud přijde souhra několika události jako pokles americké inflace a deeskalace konfliktu na blízkém východě.
Bitcoin se po halvingu lehce zvedá
Bitcoin měl během víkendu další halving odměn pro těžaře, čím se zvyšuje náročnost jeho těžby a zároveň počet získané odměny za jeden blok (počet mincí). Většina spekulantů, kteří z tohoto důvodu nakoupila Bitcoin předpokládá pokračování růstu s nižší nabídkou na burzách. Těžaři zřejmě nebudou chtít prodávat pod svoje náklady. Ty se odhadem dostávají do rozsahu 60 – 80 tisíc USD za 1 Bitcoin (tato cena nákladů je velmi diskutabilní a bude se časem upřesňovat).
Na denním grafu Bitcoinu můžeme pozorovat zformování stranové korekční struktury v ideálním poměru 1:1. Tím pádem Bitcoin udržel spodní linii poklesu kolem 60 000 USD.
Dnes ráno se vrací ke 66 000 USD čím naznačuje další snahu o růst. Avšak kladu si otázku jestli bude mít dostatek zájemců o nákup i v případě dalšího výprodeje na akciových trzích? Minulý týden jsme si v přehledu ukázali silnou korelaci vývoje Bitcoinu s 3x napákovaným indexem Nasdaq. Pokud je pravda, že tyto aktiva nakupují stejný investoři, může mít Bitcoin zaděláno na problém.
Pokud teď držíte Bitcoin nebo ho chcete nakupovat, nastavil bych si mentální stoploss lehce pod zmíněných 60 000 USD. Propad níže pod tento support by zrejmě otočil sentiment trhu do negativního teritoria a risk-off přístupu.
Růstová varianta se nám potvrdí bohužel až překonáním předchozího maxima kolem rezistence 71 až 73 000 USD. Je na místě být trpělivý a spekulanti musí aktuálně tolerovat větší míru rizika (a možné ztráty).
Zlato překonává výkon indexu S&P 500
Pro zlato nadále počítám s menší korekci z překoupené zóny. Navzdory značnému růstu posledních pár měsíců máme indikace, že ho během posledních pár let nakupují hlavně centrální banky. Zajímavé je, že za pětileté období už má zlato větší procentuální zisky než akciový index S&P 500. Zkuste se nad tím na chvilku zamyslet.
Myslíte, že se nad tímto pozastaví alespoň část portfolio manažerů? Kdy se zlomí jejich odpor ke zlatu a začnou znovu nakupovat akcie ze sektoru? Několik známých “super-investorů” překonávajících trh během posledních desetiletí nakupovali akcie težařů už v minulém kvartálu.
Když si upravíme cenu zlata s ohledem na inflaci do současných amerických dolarů, není zatím ani poblíž historického maxima. V přepočtu byl jeho vrchol v roce 1980 (ekvivalent na 3 507 dnešních amerických dolarů za unci). Tím pádem má prostor pro další růst minimálně o 50 procent výše.
Na denním grafu už můžeme pozorovat formování divergence. Tím pádem vyčkávám menší pokles zlata a stříbra zpátky k supportním hladinám. Jako první se nabízí přibližně 2 280 USD za unci. Druhá hladina je 2018 až 2 150 USD za unci. S ohledem nato, že retail zatím zlato převážné prodává a nakupující jsou centrální banky bych nečekal hlubší korekci.
Tím pádem pokles o pár jednotek procent se může reflektovat jako 10 až 20procentní pokles na akciích těžařů. To bude krásný zdravý pullback a možnost znovu vstoupit do pozice po vybráni prvotních zisků. Až se do trhu začne hrnout retail houfně, tak to bude náznakem pro větší opatrnost. Myslím, že zatím jsme jenom na začátku několikaletého růstového trendu.
Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO