Přichází z Japonska finanční krize? Americký vládní dluh je neudržitelný

Japonský ministr financí varuje před vysokým dluhem
Japonský ministr financí varuje před vysokým státním dluhem ve výši 260% HDP. Dává ho do srovnání s Řeckem, které bankrotovalo v roce 2009 poté co jejich státní dluh překonal (jenom) 150% HDP. Japonské dluhopisy prudce klesají, čím roste jejich úrokový výnos. Čtyřiceti leté dluhopisy se dostávají ze záporných výnosů na 3,5 procenta v průběhu pár let.
Mimo obrovský dluh jim neprospívá ani stárnoucí populace (vyšší náklady na penze a zdravotní starostlivost), klesající počet novorozenců (méně pracovníků a nižší výběry na daních). Rychle rostoucí výnosy na dluhopisech mění státní dluh v neudržitelný. Japonsko možná bude další země, kterou čeká bankrot.
Japonska centrální banka je největší držitel japonských vládních dluhopisů (přes 52 procent dluhu). To znamená, že poslední roky vykupuje většinu vydaných dluhopisů jako nakupující poslední instance (když selže veřejná aukce). Japonská centrální banka zároveň drží nejvíce amerických státních dluhopisů za více než 1,1 bilionu dolarů.
S propadem Japonských dluhopisů se zároveň očekává prodej amerických vládních dluhopisů pro další nákupy jejich vlastních státních dluhopisů. Podobně jak to poslední roky dělá Čína. Ta však značnou část získaných peněz přesouvá do zlata.
Výnosy na státních dluhopisech v reakci prudce rostou i v jiných velkých ekonomikách. Dluhopisový trh se otřásá v základech. Půjde americká centrální banka stejnou cestou jako Japonská centrální banka?
Moody´s snižuje rating amerických vládních dluhopisů
Ratingová společnost Moody´s snižuje rating pro americké vládní dluhopisy (jako poslední ze tří hlavních). To nastává v reakci na bobtnající americký vládní dluh a neschopnost respektive neochotu vlády (a kongresu) snížit deficit státního rozpočtu.
Existují tři hlavní ratingové společnosti: S&P, Fitch a Moody´s. S&P snížilo rating v roce 2011 z úrovně AAA na AA+. V roce 2023 došlo ke stejnému snížení ratingu od společnosti Fitch. V pátek snížila rating nakonec společnost Moody´s. Tím se dostávají americké vládní dluhopisy pod silný prodejní tlak.
Mnoho analytiků označilo tento krok za politický. Jiní si myslí, že skutečný rating by měl být ještě níže. Hlavní je neschopnost nebo neochota dosavadních amerických vlád snížit deficit na udržitelnou úroveň (ze 7% HDP na 3% HDP ročně).
V reakci na to se dále propadají americké vládní dluhopisy čím roste jejich úrokový výnos (jako přirážka za rizikovost pro investory). Zároveň se objevují opakované zprávy o začátku kvantitativního uvolňování ze strany Fedu. Důvod je výkup dluhopisů na konci splatnosti z trhu. Za poslední týden v objemu kolem 44 miliard USD pro různé durace.
Americká centrální banka Fed je tedy nakupující poslední instance. Když selže otevřená aukce, Fed vykupuje zbývající dluhopisy (které nikdo nechce za současné úrokové sazby). Problém je, že v roce 2025 musí Fed refinancovat státní dluhopisy až za 9 bilionu USD z toho 6,5 bilionu do konce června! A to za mnohem vyšší úrokové sazby než doteď.
V minulém přehledu trhu jsme si ukázali technickou analýzu pro graf dvacetiletých amerických vládních dluhopisů (ticker TLT). Na nich spekuluje mnoho investorů k otočení trendu. S ohledem na mojí interpretaci grafu se domnívám, že jejich cena půjde mnohem níže než jsou aktuálně. Nedivil bych se výnosům mezi 5,5 až 6 procenty ročně (pro dvacetileté dluhopisy).
Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB
Využijte časového testu ve svůj prospěch.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO