Pomůže Bitcoinu 5 miliard USD z FTX k dalšímu růstu?

Kurz ceny bitcoinu v tomto týdnu definoval několikrát nové historické maximum a Donald Trump ho v pátek opět srazil dolů. Nicméně krásně vyplnil vzory z minulé analýzy a již na grafech tvoří nové. Kam se dále vydá a jak dlouho nám rekord na 112 000 USD vydrží? Pokusíme se na to dnes opět najít odpovědi.
Nejprve se spolu podíváme na detaily aktuálně končícího týdne. V neděli večer jsme vytvořili slušný rozdíl oproti páteční uzavírací ceně chicagské burzy s bitcoinovými deriváty (tzv. CME gap). Víme historicky, že kurz ceny bitcoinu má velmi silnou potřebu jej na počátku týdne vyplnit.
Nejinak tomu bylo i tentokrát. Gap se vyplnil doslova po několika hodinách. Pravděpodobně to byla reakce asijských trhů na páteční večerní zprávu o snížení ratingu USA agenturou Moody’s kvůli neschopnosti země řešit velké a rostoucí deficity.
Kurz ceny bitcoinu vytvořil týdenní minimum těsně nad 102 000 USD a pak již začal pomalu růst. Pomohla mu jistě i zpráva Michaela Saylora o nákupu dalších mincí. Za týden nakoupili 7 390 BTC, což je dvakrát více než se vytěžilo.
V noci také přišla zpráva z Číny, že v souladu s uvolněním měnové politiky došlo ke snížení sazeb pro úvěry. Peking se snaží podpořit stagnující ekonomiku, což pro riziková aktiva vychází jako dlouhodobě pozitivní informace.
Americký trh jí tak pravděpodobně i vyhodnotil, protože po otevřený newyorské burzy přišel další růst. Dolů nás na chvíli srazila nečekaně vysoká inflace Spojeného království. Ale opět jen do otevření newyorské burzy.
Zákon na regulaci stablecoinů nám pomohl k novému ATH
Ve Spojených státech se ve středu hlasovalo o zákonu na regulaci stablecoinů. Na stranu republikánů se přidalo i 18 demokratických senátorů, což nám přineslo slušnou euforii. Ta pomohla kurzu ceny bitcoinu k definování prvního historického maxima (ATH) tohoto týdne.
Logicky po něm přišel výplach (prodejní tlak dosáhl 1 miliardy USD), protože hodně obchodníků mělo dosažení ATH spojené s výběrem zisků. Nic ale extrémního (pokles přibližně 2,5 %). Bitcoin se brzy vrátil k růstu a ve čtvrtek ráno definoval další ATH.
Tam již (podle očekávání) takový pokles nepřišel a kurz ceny bitcoinu se držel blízko. Ve čtvrtek večer definoval aktuálně nejvyšší historické maximum na úrovni 111 957,50 USD. Podle některých webů to bylo přesně 112 000 USD. Záleží na zdroji. Osobně používám nejraději index.
Kurz ceny bitcoinu se pak opět držel nedaleko svého ATH a někdo spekuloval o potenciálním dalším růstu. Pod námi ale zůstaly stovky milionů dolarů v likvidacích dlouhých pozic a nad námi bylo likvidity poměrně málo. Osobně jsem čekal korekci po nějakém impulzu.
Impulz přišel v podobě oznámení Donalda Trumpa, že Evropská unie si zaslouží 50 % clo a že plánuje zavést i 25 % clo na produkty Apple, které nebudou vyrobeny v USA. Slušný začátek pátku a kurz ceny bitcoinu to srazilo na 107 300 USD. Na této úrovni leželo skoro 300 milionů dolarů v likvidacích dlouhých pozic.
Chvilku se pak bitcoin ještě pokusil o růst, ale chicagská burza CME svoje derivátové obchodování v pátek nakonec uzavřela na 107 305 USD. Kurz ceny bitcoinu se sice i v sobotu pokusil o růst, ale za doprovodu slabých objemů a noční asijská seance nás opět srazila zpět k této ceně.
Čtyřhodinový graf vyplnil býčí vlajku a tvoří nový vzor
Minulou neděli jsme si na čtyřhodinovém grafu malovali vzor býčí vlajky, který měl cílovou úroveň kolem 112 500 USD. V té době se obchodoval kolem 103 300 USD a tato cílová úroveň se mohla zdát docela daleko.
Dnes už ale víme, že se tento vzor krásně vyplnil a impulz pravděpodobně přišel v podobě podpory zákona pro regulaci a emisi stablecoinů. Bitcoin ale už teď na čtyřhodinovém grafu tvoří další vzor. A tentokrát se jedná o neutrální vzor pravoúhlého otevírajícího se klína (right-angled ascending broadening wedge).
Ten lze číst jako pokračující vzor, kdy by pak jeho cílová úroveň vycházela nad 120 000 USD a nebo jako vzor pro změnu trendu s cílovou úrovní kolem 96 500 USD. Brzy se možná dozvíme, o který ze vzorů se jedná.
Do grafu jsem také vyznačil Fibonacciho retracement. Docela hezky respektujeme jeho důležité úrovně a aktuálně se pohybujeme kolem 61,80 % (107 900 USD). Potenciální obratová úroveň 50 % (106 700 USD) leží nedaleko a nad námi by se rezistence mohla nacházet na 78,60 % (109 600 USD).
Denní graf ukazuje býčí překřížení a potenciál pro další růst
Do denního grafu jsem namaloval dva klouzavé průměry. 50denní (červená, 50DMA) a 200denní (zelená, 200DMA). Vidíme, že nedávno došlo ke jejich býčími překřížení a historicky to často bývala předzvěst dalšího růstu.
To vše podtrhuje rostoucí trendová linie, kterou kurz ceny bitcoinu již několikrát úspěšně otestoval a potvrdil její supportní funkci. V případě proražení této linie (pravděpodobně nějakým makroekonomickým impulzem), lze očekávat supportní pásmo kolem 104 000 a 96 000 USD.
I týdenní graf ukazuje potenciál růst
Na týdenním grafu jsem vyznačil indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Krátkodobý trend Tenkan-sen (červená) se překřížil se střednědobým Kijun-sen (modrá). To je býčí znamení. Současně vidíme, že Chikou Span (zelená, aktuální cena 26 týdnů zpětně) se nachází nad grafem. Opět býčí signál.
Supportní mrak je nicméně relativně slabý a nachází se až kolem úrovně 76 000 USD. Také na grafu vidíme, že se blíží konec odkladu recipročních cel. Případná nedohoda se státy nebo jejich případné další neodložení by nás klidně mohlo poslat slušně dolů.
Jaká nálada panuje na internetu?
Určitě se teď půjdu podívat na analýzy populárních internetových obchodníků. Možná, že jsem nějaké signály na grafech přehlédl nebo vyložil jinak.
Například HODL15Capital pravidelně zveřejňuje tuto tabulku. Vidíme na ní vývoj od ledna 2024 (počátek prodejů spotových ETF) po měsících. Dává to hezkou souvislost k potenciálnímu nedostatku. Tento měsíc bylo zatím vytěženo 11 106 nových bitcoinů (cca 450 / den).
Spotové ETF nakoupily 52 174 BTC, Michael Saylor a jeho Strategy koupili 22 675 BTC, ostatní firmy 4 742 mincí a Salvador 24 mincí. Vytěženo 11 106 a jen těchto pár sledovaných subjektů z trhu sebralo 79 615 mincí. Co na to říci? Nebudou.
Na měsíční graf bitcoinu se zaměřuje analytik Titan of Crypto. Na indikátoru MACD nevidí ani známky možného medvědího překřížení a očekává, že bitcoin má ještě dost prostoru růst.
Matthew Hyland analyzuje páteční propad a sleduje ho i na indikátoru Relative Strength Index (RSI). Vidí tam skrytou býčí divergenci a očekává tedy další růst.
Přidám ještě aktuální index Fear and Greed. Sice už se nenachází v oblasti extrémní chamtivosti (75+), ale není daleko. Volatilita tedy stále slušná, Google Trend běží a diskuze na internetu jsou plné bitcoinu.
Co ukazují další nástroje?
Prošli jsme grafy a internetové analytiky. Jako intradenní obchodník se ale rozhodně neřídím pouze grafy a vzory. Sleduji i chování velryb, sentiment na trhu a náladu profesionálních obchodníků. Co tedy vidím v dalších veřejně dostupných zdrojích?
Při pohledu na týdenní mapu likvidity jasně vidím, že pod námi je jí víc. Ale zaujala mě špička kolem 110 000 USD. Akumulovaně by tam došlo k likvidaci krátkých pozic za 2 miliardy USD. Relativně nedaleko tedy leží dost peněz. Umím si představit, že si tam brzy dojdeme.
Na druhou stranu vidím, že zájem o bitcoin ženou primárně velcí hráči. Malé obchody (do 10 000 USD) se dlouhodobě drží stabilně. Někdy od poloviny února se zájem malých hráčů drží poměrně vyrovnaný. I přes růst poslední doby tedy zájem retailu neroste. Reakce institucionálních hráčů ale bývají pomalejší.
A blíží se nám konec měsíce. Logicky tedy sleduji i měsíční opce expirující na největší burze Deribit. V pátek v 10:00 vyprší smlouvy za téměř 10 miliard dolarů. Poměr medvědů a býků je relativně vyvážený a Max Pain Price vychází na 98 000 USD.
Dalo by se očekávat, že se medvědi pokusí dostat cenu ještě níž, protože jen 250 milionů USD z put opcí je zatím v zisku. Pro porovnání na straně býků je v zisku 2,6 miliardy USD. Samozřejmě se jedná o právo a nikoliv povinnost opci uplatnit. Ale dává nám to představu, co by tak mohlo nastat.
Co nás čeká v příštím týdnu?
Než se pokusíme udělat nějaké odhady dalšího vývoje kurzu ceny bitcoinu, tak se ještě musíme podívat do kalendáře na plánované makroekonomické události. A začnu hned v pondělí, které je pro nás zajímavé tím, že bude v USA zavřeno. Slaví Den obětí války a banky a tradiční burzy drží svátek.
My ale víme, že obchodníci mají své plány a ty se budou snažit ve zbylých čtyřech dnech dohnat. Vyšší objemy a možná i vyšší míra volatility. K té by mohl pomoci i detailní zápis z posledního zasedání Fed. Ve středu večer (20:00) zveřejní tzv. FOMC Minutes.
Ve čtvrtek (14:30) přijdou Spojené státy se svým odhadem vývoje HDP a v pátek (také 14:30) přinesou jádrový index PCE. Tento index Fed označuje jako základní ukazatel míry inflace. Analytici a trhy aktuálně očekávají růst v úrovni 0,1 – 0,2 %.
Samozřejmě do toho ještě vstupuje Donald Trump a jeho posty na sociálních sítích. Poslední dobou je pro kurz ceny bitcoinu dost zásadní, co zrovna na svojí síť Truth Social přidá. Aktuálně řeší spor s Harvardem kolem přijímání zahraničních studentů. To se nás moc netýká, ale u něj nikdy nevíme.
Kam se tedy kurz ceny bitcoinu dále vydá?
Pojďme si to shrnout. Hodinový graf říká, že se brzy vrátíme na úroveň 107 300 USD. Ze čtvřhodinového lze číst, že ten prokles by se mohl zastavit kolem 106 700 nebo 105 500 USD. Silný support vychází kolem 101 700 USD. Jeho prolomení by nás mohlo poslat na 96 500 USD.
Věřím ale, že Evropská unie (po pátečním oznámení) nějak zareaguje a doufám že diplomaticky. To by mohlo vést k nějakému výstupu a případné pozitivní zprávě kolem potenciální obchodní dohody. Ta by pomohla naplnit čtyřhodinový pokračující vzor a odrazit nás směrem k dalšímu růstu.
Denní graf nás drží na supportní trendové linii. I kdybychom na ní zůstali, tak to znamená růst a návrat nad 110 000 USD. Týdenní graf ale zatím tvoří relativně neutrální svíčku ve tvaru Doji. Klidně by mohlo dojít k otestování krátkodobého i střednědobého trendu na úrovni 93 200 USD.
Do toho všeho ale ještě vstupuje zkrachovalá burza FTX a její páteční počátek druhého kola vyplácení poškozených klientů. Má jít o 5 miliard USD. Vliv těchto prostředků sice čekám až v červnu, ale potenciální spekulace na možné blížící se silné nákupy může cenu zvýšit již příští týden.
Jak budu teď obchodovat?
Dlouhodobě o víkendu obchoduji CME gap a jedu grid. Mám tedy teď otevřenou krátkou pozici a čekám návrat k 107 300 USD. Díky zítřejšímu svátku musím počítat, že tento návrat může nastat klidně až v úterý nebo ve středu.
Ve středu večer očekávám volatilitu a možný pokles po zveřejnění detailů kolem posledního jednání Fed. Jestliže tedy nepřijde nějaký zajímavější impulz, tak počítám se stranovým vývojem v rámci následujícího týdne. Budu se řídit úrovněmi z Fibonacciho retracementu ze čtyřhodinového grafu a sledovat mapu likvidity.
Páteční expirace 10 miliard dolarů bude podle mě zajímavě rezonovat v porovnání s 5 miliardami vrácenými z FTX. Bude to rozhodně dobré sledovat a i proto jsme se s Jaroslavem Jarolímem domluvili, že přijdu ve středu opět na živý stream a probereme aktuální situaci kolem bitcoinu a jeho možném dalším vývoj. Připravím si opět množství grafů a ukazatelů, které mi pomáhají v obchodování. Prostor bude samozřejmě i pro vaše dotazy. Těším se na vás od 19:00.
A samozřejmě nezapomínejte, že tento článek vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor a pro vás není ani investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Před vlastní investicí si vždy udělejte svojí analýzu, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO