Vedení Liberty Ostrava odmítá, že by řízení zadlužené firmy bylo bezkoncepční

Ostrava – Hutní společnost Liberty Ostrava nesouhlasí s tvrzením insolvenčního správce, že řízení podniku je založené na improvizaci. Vedení zadlužené firmy uvádí, že jeho koncepcí je od počátku prodej zbytného majetku a obnovení ziskové části výroby. Vyplývá to ze záznamu, který se dnes zobrazil v insolvenčním rejstříku. Liberty Ostrava je od června v úpadku.

Insolvenční správce hutě Šimon Peták tento týden ve zprávě o stavu řízení uvedl, že od společnosti dosud nedostal udržitelný plán další činnosti firmy. Způsob řízení pohybu peněz je podle správce založený na improvizaci bez jakékoliv koncepce a racionálního plánu. Jeho aktuální vyjádření ČTK zjišťuje.

Vedení firmy s tvrzením správce nesouhlasí a tvrdí, že má jasnou koncepci, kterou správci i prozatímnímu věřitelskému výboru opakuje od prvního dne. Jejím cílem je prodat zbytný majetek a s pomocí tollingu obnovit ziskové části výroby tak, aby provoz závodu mohl bez dalších zásadnějších ztrát pokračovat do doby, než podaří rentabilní část prodat novému investorovi.

Zajímavost :  Google má v Rusku zaplatit obrovskou pokutu, částka má v rublech 36 nul

Insolvenční správce svou kritiku opíral mimo jiné o vyjádření zástupců firmy na schůzce prozatímního věřitelského výboru minulý týden. Podle správce uvedli, že nemají naplánované relevantní příjmy, proto s nimi nepočítají v cash-flow plánu. Podle vedení Liberty Ostrava ale správce vyjádření zřejmě špatně pochopil. Huť má podle nich mnohé příjmy naplánované, některé ale kvůli vysoké míře nejistoty naplánovat nelze. “Ty by bylo nezodpovědné do plánu zahrnovat a ty vyžadují operativní řízení,” argumentuje vedení podniku.

Zadlužená huť už uzavřela smlouvy s polskou firmou Donquixote pro provozy rourovny a válcovny. Server Seznam Zprávy v pondělí uvedl, že polskou firmu řídí manažer z Kazachstánu a majitel je neznámý. Podle vedení ostravské hutě je firma Donquixote středoevropským obchodním zástupcem významného kazachstánského producenta oceli Qarmet, uvádí v dnes zveřejněném dokumentu.

Zajímavost :  Náznaky o krizi v oblasti komerčních nemovitostí se už objevují i v Česku. Může...

Kazachstánská firma Qarmet na webu uvádí, že byla založena v roce 1944. V minulosti společnost vlastnil koncern ArcelorMittal. Ten ji podle informací zahraničních médií loni převedl na fond vlastněný vládou Kazachstánu a společnost se poté přejmenovala na Qarmet. Ocelářská skupina ArcelorMittal, kterou ovládá Ind Lakšmí Mittal, dlouho vlastnila i výrobu oceli v Ostravě. Někdejší Novou huť prodala britské skupině Liberty Steel podnikatele Sanjeeva Gupty, od července 2019 tak huť nese název Liberty Ostrava.

Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Minulý týden Liberty Ostrava oznámila, že předložila odborům návrh na snížení počtu zaměstnanců. Odejít má až 2600 lidí. Úpadek huti, která patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, lze řešit reorganizací, nebo konkurzem.

Reklama

Zajímavost :  Svaz: Mlékárny za zdražení másla nemohou, vysoké ceny způsobil nedostatek tuku

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO