Spolupráce s Jižní Koreou jako příležitost pro modernizaci Česka: Přehled memorand o porozumění
Publikováno:
27.9.2024
Autor:
Odbor komunikace 01400
Jižní Korea je pro Česko významným obchodním partnerem díky svému technologickému a průmyslovému pokroku zejména v automobilovém průmyslu, elektronice, IT a jaderné energetice. Česká republika již nyní těží z rozsáhlých investic jihokorejských firem, které přispívají k rozvoji klíčových sektorů tuzemské ekonomiky.
Rostoucí obchodní výměna a strategické investiční projekty v těchto oblastech posilují vzájemnou spolupráci. To ještě více podpoří rozsáhlý projekt výstavby nových jaderných bloků, pro kterou česká vláda na základě doporučení skupiny ČEZ vybrala jako preferovaného dodavatele korejskou KHNP. České firmy budou mít příležitost se aktivně zapojit do dodavatelského řetězce a získat miliardové zakázky v tomto moderním oboru s vysokou přidanou hodnotou.
Velký potenciál pro vzájemnou spolupráci potvrdila i návštěva prezidenta Korejské republiky Jun Sok-jola v České republice. Doprovodili ho čtyři ministři korejské vlády a desítky firem z nejrůznějších oblastí. Na podporu této spolupráce podepsalo ministerstvo průmyslu a obchodu zastoupené Jozefem Síkelou celkem 6 memorand o porozumění s jihokorejskými protějšky.
Memoranda mají za cíl prohloubit spolupráci ve zmíněných klíčových oblastech, které mohou představovat významný impuls pro české hospodářství. V rámci těchto iniciativ plánuje korejská strana investovat v přepočtu téměř 1,2 miliardy korun do společného výzkumu. Tyto investice umožní aktivně zapojit české firmy, univerzity a instituce do korejských inovačních projektů.
1. Trade and Investment Promotion Framework (TIPF):
- Cíl: Podpora vzájemného obchodu a investic, vytvoření platformy pro rozvoj obchodních aktivit a usnadnění investic mezi Českem a Koreou.
- Partneři: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) a korejské Ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky (MOTIE).
2. Supply Chain and Energy Dialogue (SCED):
- Cíl: Koordinace strategických projektů v oblasti dodavatelských řetězců, energetiky, e-mobility, polovodičů a vodíkových technologií. Dialog SCED bude sloužit jako platforma pro pravidelná jednání na ministerské úrovni. Jedná se o unikátní formát spolupráce, který má Korejská republika založený pouze se Spojenými státy a nyní i s Českem.
- Partneři: MPO a MOTIE.
3. Civil Nuclear Energy Cooperation:
- Cíl: Spolupráce v oblasti civilní jaderné energetiky, především dohled nad přípravou výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech (a v případě využití opcí na další bloky i v Temelíně), podpora realizace projektu a souvisejících činností a zapojení českého průmyslu do tohoto projektu.
- Partneři: MPO a MOTIE.
4. Cooperation in Battery Industry:
- Cíl: Rozvoj spolupráce v oblasti bateriového průmyslu, především v souvislosti s investicemi do výroby baterií a rozvojem infrastruktury pro elektromobilitu v Česku. Cílem je podpořit vznik výrobního závodu v ČR, ale také posílit dodavatelský řetězec a rozvíjet kapacity pro výzkum a vývoj a tím zajistit, že ČR nebude jen montovnou baterií, ale významným hráčem v celém ekosystému.
- Partneři: MPO a MOTIE.
5. Vltava High-Tech Industry Cooperation Vision:
- Cíl: Podpora spolupráce v oblasti high-tech průmyslu, inovací a výzkumu, včetně rozvoje autonomního řízení a polovodičů.
- Partneři: MPO a MOTIE.
6. Economic Innovation Partnership Program (EIPP):
- Cíl: Financování aplikovaného výzkumu a zapojení českých univerzit a firem do korejských projektů. Program se zaměřuje na podporu inovací a technologického vývoje.
- Partneři: MPO a korejské Ministerstvo ekonomiky a financí.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO