Analýza: Ceny bytů se v září nezměnily, domy zlevňovaly. Nájemné vzrostlo

Praha – Ceny bytů v České republice se v září meziročně i meziměsíčně téměř nezměnily. Rodinné domy v průměru oproti stejnému měsíci loňského roku zlevnily o 2,6 procenta. Výrazný pokles cen zaznamenaly hlavně domy před rekonstrukcí, u nových rodinných domů ceny meziročně mírně rostly. Průměrné nájemné pak meziročně zdražilo o 4,5 procenta. Vyplývá to z analýzy společnosti Valuo, kterou má ČTK k dispozici. Podle té data ukazují, že se trh s nemovitostmi v ČR stabilizuje.

Největší meziroční růst cen bytů byl zaznamenán u těch středně velkých před rekonstrukcí, a to asi o 0,7 procenta. O více než 0,5 procenta pak zdražily malé byty v novostavbách. Nejvíce v posledních letech rostou ceny u malých bytů před rekonstrukcí, od roku 2020 stouply o 72 procent. Naopak nejméně zdražily velké byty ve velmi dobrém stavu, za čtyři roky o 52,5 procenta.

Trh s domy se podle analýzy stále úplně nevzpamatoval z propadu cen, který započal v polovině roku 2022. Klesaly hlavně ceny rodinných domů před rekonstrukcí, zatímco novostavby zdražily. U malých domů před rekonstrukcí v září meziročně klesly ceny o 5,7 procenta a u velkých domů před rekonstrukcí o 5,3 procenta.

Zajímavost :  Oprava Šmejkalky letos ještě provoz na D1 neomezí, stavbaři změnili postup prací

Naopak ceny nových středně velkých domů vzrostly o 1,5 procenta a velkých nových domů o 2,4 procenta. Celkově podle analýzy nejvíce zdražují malé nové domy. Jejich ceny vzrostly od roku 2020 o 73 procent. Naopak nejmenší nárůst cen zaznamenaly domy před rekonstrukcí, ty za stejné období zdražily o 48,5 procenta.

Z dat Valua také vyplývá, že rozdíly mezi nabídkovými a skutečnými prodejními cenami se v roce 2024 srovnávaly. U bytů se rozdíl mezi první nabídkovou a skutečnou prodejní cenou snížil z loňských 8,4 procenta na čtyři procenta. Podobně se zmenšily i rozdíly mezi poslední nabídkovou a prodejní cenou, která klesla z 2,6 na 1,5 procenta. U domů určených k prodeji zůstávají podle analýzy rozdíly větší než u bytů, i tam se ale rozdíl postupně snižuje.

Zajímavost :  Čína se kvůli clům na dovoz elektromobilů do EU obrátí na obchodní organizaci

Ve všech typech bytů lze podle analýzy Valuo sledovat mírný růst cen nájemného. Největší meziroční růst o 5,5 procenta byl zaznamenán u malých bytů ve velmi dobrém stavu. O pět procent se ale meziročně zvýšilo také například nájemné v malých bytech v dobrém stavu. Naopak nejméně ceny rostly ve velkých bytech v novostavbách, a to o 3,9 procenta. Celková změna cen pronájmů za poslední období rostla stabilně ve všech bytových kategorií. U malých bytů v dobrém stavu vzrostly ceny od ledna 2020 o 25,8 procenta a u středních nových bytů se zvýšily o 24 procent.

Podle poslední dat společnosti Deloitte se v letošním prvním čtvrtletí mezičtvrtletně zvýšila průměrná cena bytů v ČR o čtyři procenta na 99.300 Kč za metr čtvereční. Nájemné v druhém čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostlo o 3,4 procenta na průměrných 305 korun za metr čtvereční. Z analýzy realitního portálu FérMakléři.cz vyplývá, že starší rodinné domy po rekonstrukci ve druhém čtvrtletí meziročně zdražily v průměru o 3,1 procenta. Metr čtvereční v Česku tak stál průměrně 38.571 korun.

Reklama

Zajímavost :  Zemědělské organizace budou jednat o protestu naplánovaném na čtvrtek

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO