30.9.2024 Přehled trhu: Další růstový cyklus kryptoměn? Zlato pořád dosahuje nových cenových maxim

Bitcoin se dostává zpátky nad 65 000 USD čím táhne nahoru i sektor altcoinů. Přidává se tak k výraznému růstu širších akciových indexů a drahých kovů. Jak je možné, že teď roste téměř všechno až po čínské akcie?

Zlato se na spotovém trhu dostává na nové maximum 2 686 USD za unci a stříbro na 32,7 USD za unci. Sektor těžařů se probouzí. Měď se vrací na 4,62 USD za unci a ropa naopak začíná znovu klesat. Na trzích se objevuje velmi výrazná volatilita.

Video: Bitcoin na 66 000 dolarech, čínské akcie stoupají do stratosféry

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoin se dostává zpátky nad 65 000 USD. Positivně na růst odpovídají i některé altcoiny si už připisují během posledních dní zisky až kolem 20 – 30 procent. Pro Bitcoin je teď klíčové překonat rezistenční pásmo od 69 000 po 73 800 USD.

Americké HDP roste a dolar výrazně oslabuje

Minulý týden na trzích byl spíše klidnější a všude panuje radostná nálada podpořená růstem skoro všech aktiv, dokonce i čínských akcií a připojují se kryptoměny. Možná si kladete otázku, čím to je? Níže se podíváme na graf amerického dolarového indexu a možná tím získáte vysvětlení.

Na týdenním grafu pro dolarový index můžete pozorovat dlouhodobý růstový trend uvnitř žlutého kanálu. To znamená, že síla amerického dolaru vůči jiným měnám rostla a zároveň rostla důvěra v americkou ekonomiku čí držení jejich státních dluhopisů. Tento trend však narazil na horní linii kanálu před dvěma lety a od té doby výrazně klesá.

Poslední měsíce se čekalo na pivot od americké centrální banky a první snížení úrokových sazeb. Na grafu se nám formuje krásný trojúhelník, který v technické analýze naznačuje pokračování trendu ve stejném směru jako u předchozí vlny. V tomto případě dolů, co už máme potvrzené proražením pod jeho nižší odvěsnu. Teď nastává otázka, kam až může dolarový index klesnout?

Nejpravděpodobnější by bylo otestování dolní paralely (žluté linie) dlouhodobého kanálu. Fibonacciho prodloužení 1:1 s předchozí impulsní vlnou však naznačuje možný pokles až po 91 bodů. Tam se nachází série výrazných supportních hladin. Důležité je, že v obou případech americký dolar výrazně oslabí vůči jiným měnám. Tento trend nám naznačují i grafy jiných dominantních měn vůči dolaru.

Zároveň se velká část peněz z amerického dolaru bude přesouvat do investičních aktiv a spekulací. I z tohoto důvodu teď roste souběžně skoro každé aktivum. Domnívám se, že investoři se budou zbavovat jak amerického dolaru, tak jejich vládních dluhopisů ve velkých objemech.

Na grafu výše jsem vybral nejvýraznější měny, které mě zrovna napadli. U všech lze na týdenním až měsíčním grafu pozorovat výrazné konvergence. Ty vždy předcházejí otáčení trendu nahoru. Vůči měnám jako Britská libra nebo japonský yen, by dolar mohl ztratit 15 až 20 procent hodnoty jenom návratem k dlouhodobému průměru. Bude to však trvat měsíce až jednotky let.

Zajímavost :  Predikce ceny bitcoinu: Dosažení hranice 100 000 dolarů je stále reálnější díky silným býčím katalyzátorům

Třeba zlato (úplné vpravo dole) signalizovalo toto otáčení už v roce 2016. Od té doby má růstový trend. Pokud bude dolarový index pokračovat, očekávám samozřejmě i pro zlato a stříbro pokračování růstového trendu. Centrální banky a část retailu se ním budou chtít ochránit.

Čínská ekonomika má velký problém

Čínská ekonomika má velký problém a lze to pozorovat na mnohých makro ekonomických grafech. Nezaměstnanost jim od roku 2018 vystřelila z poklesového trendu nahoru. Nedávno se ji povedlo lehce snížit, avšak teď se vrací zpátky nad 5,2 procenta.

Další problém je přetrvávající deflace už po dlouhých pět kvartálu. Je to nejdéle přetrvávající deflace v zemi od roku 1999, v některých aspektech je to větší problém než inflace. Čína se proto rozhodla vyslat do jejích ekonomiky masivní stimulační balíček, pro představu kolem 285 miliard USD.

Velká část půjde pro otočení masivních propadů nemovitostního trhu. Zároveň je Čína víc motivována prodávat ve velkém americké vládní dluhopisy. Ze své bilance za poslední roky prodává dluhopisy za stovky miliard USD a pravděpodobně bude pokračovat.

Tím se vracíme k předchozím grafům, pro potenciální pokles amerického dolaru vůči jiným měnám. Čína byla donedávna jedním z hlavních držitelů amerických státních dluhopisů. Budou podobný trend následovat i jiné centrální banky? Komu pak prodá Amerika další státní dluh a bude muset nabídnout atraktivnější úrok?

Sleduj Adamovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Výrazné pohyby v polovodičovém sektoru a propad amerického výrobního sektoru

Americké akciové indexy teď dále rostou po několika positivních zprávách z polovodičového sektoru. První byla potenciální akvizice Intel-u společností Qualcomm. Další positivní zprávou byly výsledky společnosti Micron, který následně roste přes 18 procent. Spekulanti v sektoru se přesouvají na nové akcie a nedávný miláček Super Micro Computers padá ještě níže. Za poslední dny odepisuje dalších přes 20 procent.

Od svých maxim už klesla téměř o 70 procent. Na sociálních sítích se už objevuje mnoho nepoučitelných spekulantů, kteří očekávají další raketový růst společnosti. Potenciál pro velmi spekulativní vstup do dlouhé pozice by mi to dávalo až kolem 310-230 USD za akcii. A to jenom krátkodobě tradingově s velmi dobrým manažmentem rizika.

Americký výrobní sektor už dlouhé měsíce oslabuje. Poslední dny dokonce výrazněji než Německo, které už je na hraně recese. Na grafu níže reprezentuje Ameriku červená křivka, Německo je modré. Pokud začne klesat i sektor služeb, Amerika má velký problém.

Akciový index S&P 500 se včera dostal na nové maximum 5 780 bodů. Dnes graf vynecháme, protože se na něm výhledově na možné cíle do konce roku nic nemění. Můžete se na něj podívat ve středečním přehledu trhu.

Zajímavost :  Cardano spouští nový stablecoin USDM, který je zajištěn fiatem

Daleko zajímavější je vývoj ceny ropy. Americká ropa (ticker USOIL) se propadá po avizovaném dosažení rezistence kolem 72 USD za barel. Níže na grafu vidíme pokles tohoto týdne na 67,7 USD s výhledem pro další výraznější pokles. Tento vývoj si spojuji se zpomalováním velkých ekonomik a tím pádem propadem poptávky.

Přednedávnem jsme si tento scénář naznačovali na výrazném propadu grafu pro transport v Americe. V kombinaci s růstem americké nezaměstnanosti a dalších negativních ukazatelů jako propad indikátoru LEI či otáčení výnosové křivky jsem na trzích velmi opatrný.

Americká produkce se za posledních 20 let překlopila z největšího importéra k jednomu z největších exportéru ropy. Postačili k tomu obrovské investice těžebních gigantů a zdvojnásobení produkce. Pokud cena ropy výrazně poklesne po nejbližší supportní zónu kolem 58 až 53 USD za barel, část z nich se dostane na nulové čisté marže a bude muset omezit / zastavit produkci. Očekávám mnoho příležitostí v sektoru těžařů ropy.

Prozkoumejte technologické akcie na platformě XTB

Bitcoin nad 65 000 USD, kde očekávat turbulence v růstu?

Bitcoin se dnes dostává dokonce poblíž hladiny 66 000 USD. Nejbližší silná rezistence začíná kolem zóny 67 000 až 70 000 USD. Ve skutečnosti je to po 73 800 USD jedna obrovská rezistenční zóna. Právě v ní očekávám setrvání ještě nějakou dobu a větší turbulence pro altcoiny.

Pokud následně nastane proražení nad 73 800 USD, do trhu se nahrne spousta nováčků a započne další nákupní mánie v nejhorší možný moment. Většina trhu se totiž nechává ovládat emocemi a nakupují na vrcholu nebo ještě výše s růstem ceny. Pak se často nedobrovolně stávají HODLermi po otočení trendu.

Dnes vám tady nechám jenom 8hodinový graf proč sledovat právě tuto rezistenční zónu, kde nás mnoho bude brát zisk a čekat co se stane. Pokud chcete vidět mojí dlouhodobou úvahu pro růstovou variantu Bitcoinu, víc jsem se o něm rozepsal v pondělní analýze. Odkazuji se na ní záměrně bez bližší specifikace mého cenového očekávání, aby nebyly použité hladiny vytržené z kontextu minulého článku (a podmínek, jak k tomu přistupovat).

Podobně jak jsme si výše na grafu amerického dolaru nebo jiných měn ukazovali konvergence na dlouhodobém grafu, můžeme je zaregistrovat i tady na dvoudenním grafu pro Ethereum.

Konvergenci indikátoru RSI a MACD lze pozorovat na jedno až tří denním grafu. To už zaujme mojí pozornost a nebudu čekat pro potvrzení na týdenním grafu. Zajímavé je i velmi zřetelné dokončení korekční vlny (žluté ABC, a subvlny (i) až (v) z vlny C). Dle technické analýzy je velká pravděpodobnost, že má Ethereum dno (dle mého názoru cca 90% pravděpodobnost). Co však očekávat teď ?

Nad aktuální cenou se nachází mnoho rezistenčních zón, které se nejdříve musí překonat (červené horizontální hladiny). Pokud poroste kryptoměnový trh a vstoupím do dlouhé pozice, chci udržení současné ceny kolem 2 660 USD. Samozřejmě je možný menší pullback. V tom případě bych nerad viděl propad pod 2 450-2 400 USD (stoploss).

Zajímavost :  Kakao je nový bitcoin. Jeho cena roste rychleji než cena bitcoinu. Jak je to možné?

Potenciální cíl je velmi diskutabilní. Standardně si projektuji 1:1 Fibonacchiho prodloužení s první impulsní vlnou nejvyššího řádu (zelená varianta po cca 5 200 USD). Neberte to jako jistou hladinu, je to jenom matematická projekce. Pro takový růst se musí splnit mnoho podmínek a nadále ve vzduchu visí americká recese, ta s velkou pravděpodobností vypláchne krátkodobě i kryptoměny. Pokud půjdu do dlouhé pozice tak s jasným plánem jak poznat, kdy se mýlím a mám vypadnout z trhu.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato dosahuje nového vrcholu kolem 2 685 USD za unci. Čínský zájem o stříbro roste

Zlato se na spotovém trhu včera dostalo na nové maximum 2 685 USD za unci a nastává menší pullback. Podobné je to i s cenou stříbra, které už svým růstem nad 32,7 USD za unci překonalo vrcholek z letošního května.

S ohledem na délku nejen dnešního přehledu si tuto část dnes zkrátíme a budeme se mu víc věnovat v pondělním přehledu. Kdo má zájem o detailní analýzu grafu, podívejte se na přehledy z pondělí a středy. S ohledem na přijatelný rozsah přehledu trhu budu střídat, kdy se rozepíšu víc ke kryptoměnám nebo drahým kovům či k jinému aktivu, kde vidím zajímavé příležitosti.

Na Šanghajské burze se zlato obchoduje nadále za spotové ceny nebo jen velmi lehce níže. To znamená, že nadále probíhá nákup retailovým investorem. Jak můžeme pozorovat hned vedle, stříbro se těší zvýšené oblibě. Retail je ochotný si připlatit za fyzické stříbro dokonce o 22-23 procent víc, než je cena stříbra na západě. Tato situace může velmi pravděpodobně souviset s propadem Čínské ekonomiky, které jsme si popsali výše. Navzdory výraznému růstu ceny stříbra, nás zřejmě čeká další dohánění výkonnosti na zlatu.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO