Hypomonitor: Objem hypoték v květnu stoupl na 34,3 miliardy

Praha – Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v květnu hypotéky za 34,3 miliardy korun, což je proti dubnu nárůst o sedm procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o pět procent na 27,4 miliardy korun. Úrokové sazby nových úvěrů v květnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,65 procenta na 4,6 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

„Ustálení počtu nových hypoték okolo 6000 měsíčně naznačuje dosažení 290miliardového objemu nových hypoték v roce 2025,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel.

Průměrná skutečně nově poskytnutá hypotéka v květnu mírně stoupla na 4,14 milionu Kč, tedy o více než jedno procento meziměsíčně. Je tak o 15 procent vyšší než 3,61 milionu Kč před rokem, uvedla asociace. Nárůst průměrné hypotéky podle Šindela odráží spíše vyšší ceny nemovitostí než růst příjmů.

Objem refinancovaných a navýšených úvěrů v květnu stoupl na 6,9 miliardy Kč. To je o 76 procent více než průměrných 3,9 miliardy refinancovaných v loňském roce a o 221 procent nad 2,2 miliardy refinancovanými v roce 2023. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték vzrostl na 20,1 procenta, což je nad loňským průměrem 16,9 procenta, vyplývá z dat.

Zajímavost :  Pojišťovny nepojistí turisty, kteří cestují do Íránu a do okolí pásma Gazy

Průměrná úroková sazba je o 0,46 bodu níže než před rokem. Průměrná hodnota hypoteční sazby v roce 2024 dosáhla 5,07 procenta v porovnání se sazbou 5,81 procenta v roce 2023. Kombinace poklesu úrokové sazby a vyšší průměrné hypotéky v květnu letošního roku ve srovnání s hodnotami z roku 2024 zvýšily průměrnou měsíční splátku hypotéky o 1500 Kč. Splátka hypotéky jeden milion korun s 30letou splatností se se současnými úrokovými sazbami pohybuje okolo 5100 Kč.

Tržní úrokové sazby, které mají klíčový vliv na hypoteční sazby, se podle Šindela v květnu držely na nižších úrovních než v prvním čtvrtletí. „Pokud nedojde k výraznější korekci tržních úrokových sazeb směrem vzhůru, což by bylo možné ve scénáři vymizení rizika celních válek, tedy se silnějším růstem ekonomiky, pak by současný rozdíl mezi hypoteční a tržní sazbou měl přispět k dalšímu poklesu hypoteční sazby,“ odhadl Šindel.

Zajímavost :  Na veletrhu v Ostravě je v ČR prvně vodíkový vlak RS Zero od Stadleru

V těchto dnech vrcholí jarní boom hypoték, kdy navíc řada bank přichází se snižováním úrokových sazeb, řekl ČTK zemský ředitel společnosti 4fin Vratislav Jůza. Nabídkové sazby tak nyní u nejžádanější tříleté fixace podle něj začínají kolem 4,5 procenta. Po tradiční letní přestávce očekává v podzimních měsících další pozvolné snižování úrokových sazeb o několik desetin procenta.

Zajímavou váhu mají slevy některých bank na energeticky úsporné bydlení, které dovedou úrok snížit o jednu až dvě desetiny procentního bodu, doplnil specialista na úvěry společnosti Finvox Jan Šafanda. Aktuálně tak podle něj v praxi platí, že srovnáním nabídek a vyjednáváním s více bankami lze v případě příznivého energetického štítku pro běžnou hypotéku dosáhnout sazby lehce pod 4,5 procenta. „Růst průměrné hypotéky vypovídá o tom, že jsou domácnosti ochotny stále více investovat do svého bydlení,“ dodala hypoteční specialistka FinGO Jana Vaisová.

Reklama

Zajímavost :  Studie: Skutečné výdaje OSVČ jsou výrazně nižší než výdajové paušály

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO