Začíná čtvrtý kvartál roku 2024, investoři by měli vzít v potaz tyto informace
Investoři se mohou již tento týden dozvědět nové zprávy ohledně dalšího snižování úrokových sazeb Fedu. Bude také zveřejněna nejnovější zpráva o zaměstnanosti v USA a předseda Fedu Jerome Powell bude mít další proslov. Začíná poslední čtvrtletí bouřlivého roku na trzích. Pojďme si udělat shrnutí toho, co bude na trzích dít v nadcházejícím týdnu.
1. Zveřejní se zpráva o zaměstnanosti v USA
Fed zahájil cyklus snižování úrokových sazeb snížením o 50 bazických bodů na začátku měsíce. Trh práce však zůstává pro investory hlavním bodem zájmu. Investoři odhadují, jak rychle bude centrální banka muset v nadcházejících měsících snižovat sazby.
Ministerstvo práce zveřejní v pátek zprávu o zaměstnanosti mimo zemědělství za měsíc říjen. Ekonomové očekávají, že americká ekonomika posílila o 144 000 pracovních míst.
Investoři jsou zvědaví, zda údaje o zaměstnanosti podpoří očekávání scénáře měkkého přistání (tzv. soft landing). Podle toho by měl Fed ovládnout inflaci bez výrazného dopadu na ekonomický růst.
Slabší než očekávaná data by mohla oživit obavy z možnosti recese. Neočekávaně silný růst zaměstnanosti by mohl vyvolat obavy, že Fed nesníží sazby na takovou míru, která se očekává. Snaží se totiž zabránit novému vzestupu inflace.
Dále investoři budou sledovat regionální rozdíly v zaměstnanosti. Některé sektory mohou vykazovat silnější růst než jiné. Rozdíly mohou ovlivnit sektorové investiční strategie.
Klíčová budou také data o nezaměstnanosti mladých a dlouhodobě nezaměstnaných lidí. Skupiny jako mladí lidé a dlouhodobě nezaměstnaní mohou být citlivější na ekonomické změny.
2. Jeromeho Powella pronese svou řeč o výhledu ekonomiky USA
Předseda Fedu Jerome Powell má promluvit o ekonomickém výhledu před Národní asociací pro podnikové ekonomiky.
V poznámce z pátku analytici Deutsche Bank uvedli následující. Očekávají, že Powellovy komentáře budou do značné míry odrážet jeho poznámky z tiskové konference po zasedání. Podle analytiků Powell ospravedlnil nadměrné snížení sazeb důvěrou získanou ohledně inflace a jasným posunem v sestupných rizicích, zejména pro trh práce.
Investoři budou mít během týdne příležitost vyslechnout si několik dalších představitelů Fedu. Mezi nimi jsou regionální prezidenti Fedu Bowman, Bostic, Barkin a Williams.
Vyjádření těchto představitelů mohou poskytnout další náhled na interní debaty v rámci Fedu. Různé pohledy na inflaci, trh práce a ekonomický růst mohou ovlivnit očekávání trhu ohledně budoucí měnové politiky.
Kromě toho budou investoři také sledovat i komentáře ohledně globální ekonomiky. Napětí v mezinárodním obchodě a geopolitické nejistoty mohou totiž zásadně ovlivnit rozhodování Fedu.
Před páteční zprávou o zaměstnanosti poskytnou úterní zpráva JOLTS za srpen přehled o stavu trhu práce. Stejně tak středeční data ADP o náboru v soukromém sektoru.
3. Začíná 4. čtvrtletí
Čtvrté čtvrtletí začíná v úterý po několika bouřlivých měsících na trzích. Srpen byl volatilním měsícem. Carry trade v jenu přišlo téměř ve stejnou dobu, kdy se zhroutili ti nejvíce býčí tahouni v technologickém sektoru Mag 7. Slabší než očekávaná zpráva o zaměstnanosti v USA rozpoutala znovu otázku nadcházející recese.
Akcie od té doby vzrostly na nová rekordní maxima. Jen se chystá dosáhnout svého nejlepšího čtvrtletního výkonu od globální finanční krize v roce 2008. Čína také povoluje kohoutky stimulů pro čínské akcie. Referenční globální náklady na půjčky a ropa jsou obě níže téměř o 15 %.
Poslednímu čtvrtletí bude dominovat listopadové prezidentské volby v USA mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harris. Je pravděpodobné, že se na trzích objeví více volatility, než je obvyklé.
4. Jaká bude inflace v eurozóně?
Eurozóna zveřejní v úterý rychlá inflační data za září. Údaje budou bedlivě sledovány, zatímco představitelé Evropské centrální banky zvažují, zda v říjnu znovu snížit sazby.
Ekonomové očekávají, že roční míra inflace bude 1,9 %. Poprvé od června 2021 klesne pod cíl ECB 2 % díky nižším cenám energií. Očekává se však, že v posledních měsících roku 2024 opět vzroste.
Investoři nyní predikují mírně vyšší než 50% šanci na říjnové snížení sazeb o 25 bazických bodů. Minulý týden považovali takové snížení za nepravděpodobné. Obchodní aktivita v eurozóně se v září neočekávaně snížila, což vyvolává obavy, že ECB zaostává.
Dalšími důležitými ukazateli budou údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách v eurozóně. Tyto statistiky mohou poskytnout širší obrázek o ekonomickém zdraví regionu. Pokud budou údaje slabé, tlak na ECB, aby zasáhla, se může zvýšit.
Navíc politická nejistota v některých členských státech může ovlivnit důvěru investorů. Volby a změny vlád mohou přinést nové ekonomické politiky.
5. Ceny ropy budou hrát významnou roli
Ceny ropy se v pátek ustálily na vyšších pozicích, ale během týdne zpátky klesly. Investoři zvažovali očekávání vyšší globální nabídky proti novým stimulům od největšího dovozce ropy, Číny.
Na týdenní bázi klesl Brent o zhruba 3 %. Futures na ropu klesly o zhruba 5 %.
Čínská centrální banka v pátek oznámila nové stimulační opatření. Zaměřuje se na navrácení ekonomického růstu k letošnímu cíli přibližných 5 %.
Obavy z nadměrné nabídky převážily po zprávách o plánech OPEC+. Organizace zemí vyvážejících ropu a její spojenci budou od prosince zvyšovat produkci o 180 000 barelů denně každý měsíc.
Zvýšené napětí na Středním východě, zvyšující riziko přerušení dodávek, nadále podporuje trh s ropou.
Analytici doporučují sledovat i zásoby ropy v USA, které mohou ovlivnit krátkodobé ceny. Také vývoj v alternativních zdrojích energie může mít dlouhodobý dopad na poptávku po ropě.
Nové technologické inovace v těžbě mohou zvýšit efektivitu a ovlivnit nabídku. Regulace emisí a environmentální politiky mohou také ovlivnit poptávku po fosilních palivech.
Obchodníci s energií budou v nadcházejících dnech pozorně sledovat údaje o trhu práce. Snižování úrokových sazeb obvykle podporuje ekonomickou aktivitu a poptávku po energii.
Obchodujte CFD na komodity na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO