14.10.2024 Přehled trhu: Bitcoin otestoval 59 000 dolarů a roste. Náročná situace pro Fed, výnosová křivka avizuje krizi

Vítáme Vás u dalšího přehledu pro akciové trhy, kryptoměny, komodity či jiná investiční aktiva. Včera jsme získali nová data pro vývoj americké inflace a pracovní trh. Celková inflace lehce klesá, zatímco jádrová inflace znovu roste. Unáhlil se Fed se snížením úrokových sazeb, nebo chce zachránit ekonomiku a pracovní trh i za cenu vyšší inflace?

Americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti znovu skokově rostou. Objevují se další náznaky manipulace dat pro nezaměstnanost vytvářením zbytečných pracovních míst ve vládě. Bitcoin včera poklesl pod 59 000 USD. Kam až můžeme očekávat propad pokud neudrží supportní hladinu? Zlato na nejistotu na trhu reaguje positivně růstem.

Nejvolatilnější kryptoměny, Bitcoin znovu testuje 60 000 USD

Bitcoin včera pokračoval v poklesovém trendu, na chvíli se propadl až pod supportní hladinu 59 000 USD. Dnes ráno se lehce zvedá a vrací na 60 600 USD. Níže se podíváme co to znamená dle technické analýzy a jestli ho čeká další propad.

Altcoiny už tradičně včera ztráceli výrazně víc v procentuálním vyjádření. Dnes některé lehce korigují ztráty.

Video: Bitcoin překonává všechna aktiva

Rozhodl se Fed správně pro snížení úrokových sazeb?

Včera byly oznámené nové data pro vývoj americké inflace. Zatímco celková inflace klesá meziročně ze 2,5 na 2,4 procenta (očekávalo se 2,3 procenta) a jádrová inflace roste ze 3,2 na 3,3 procenta (očekával se pokles na 3,1 procenta). To není vůbec dobrá zpráva a trhy tím včera značně znejistěli ohledně dalšího vývoje a plánu pro snížení úrokových sazeb na dalším zasedání Fedu.

Další negativní zpráva je rychlý růst amerických žádostí o podporu v nezaměstnání. Skokově rostou ze 225 tisíc na 258 tisíc (očekávalo se jenom 227 tisíc). Dnes nás ještě čekají data pro producentský cenový index PPI.

Po nedávnem zasedání Fedu a snížení úrokových sazeb jsem v přehledu trhu popsal svůj dojem o předčasném snížení. Nadále si to myslím, teď se začíná víc projevovat zapeklitá situace, které Fed musí čelit. Má na výběr snížení úrokových sazeb pro záchranu ekonomiky a pracovního trhu, nebo ponechání vyšších sazeb a snížení inflace na cílové dva procenta. Problémem však je jádrová inflace. Na nových datech pro žádosti o podporu v nezaměstnanosti však můžeme vidět, že pracovní trh je slabý.

Začátkem týdne sice americká nezaměstnanost poklesla ze 4,2 na 4,1 procenta. Nabízí se tam hned několik problémů proč jím to nevěřím. Je to jenom můj dojem, že tady něco smrdí. Nebo je to skutečně manipulace trhu před volbami pro vytvoření dojmu, že je všechno v pohodě.

Za září se objevuje údaj o vytvoření 785 tisíc nových míst, avšak pozor – ve vládním sektoru. To je druhý nejvyšší měsíční nárůst v historii. Aktuálně americká vláda zaměstnává až 22,2 miliónů lidí. Na grafu výše je to nejvyšší historická hodnota. Bez těchto nových vládních pozic by aktuálně americká nezaměstnanost byla 4,5 procenta.

Zajímavost :  BlackRock nyní drží více BTC než MicroStrategy

Zatímco až 4,6 miliónů Američanů je zaměstnaných na částečný úvazek a hledají plný úvazek. Za poslední rok povyskočil počet o 1 milión. Tyto hodnoty dosahují počet během recesí.

Amerika má přibližně 33 miliónů malých podniků, které tvoří až 44 procent HDP. Zároveň zaměstnávají 61,7 miliónů lidí (46,4 procenta soukromého sektoru). Zisky těchto malých podniků se rychle propadají. Zároveň nejistota mezi majiteli těchto podniků raketově roste. Potíže jim dělají hlavně inflace, vyšší úrokové sazby a dostupnost kapitálů. To jsme si popsali v minulém přehledu trhu.

Investice majitelů těchto podniků pro rozvoj jsou nejnižší od pandemie v roce 2020. Otázkou tedy zůstává, jak dlouho bude trvat než uvidíme výraznější propouštění v tomto sektoru?

Na grafech výše můžeme pozorovat zřetelnou korelaci výnosové křivky a vývoje americké nezaměstnanosti. Historicky při otáčení výnosové křivky vždy nastává výrazný růst americké nezaměstnanosti. Z extrémně nízké hladiny se nám výnosová křivka vrací do zóny 0 až 1 procento. Na grafu vpravo si všimněte, že právě v této zóně začali poslední 3 ekonomické krize. Tím pádem máme ještě 1 až 3 měsíce čas, pokud Fed na dalších zasedáních sníží úrokové sazby o dalších 50 bazických bodů.

Historicky nastávali situace, kdy Fed dokázal “odložit” začátek finanční krize. Na grafu vlevo pro období 1999-2000 a 2006 můžeme pozorovat dvojitý pokles výnosové křivky (červená). Tím se jim na pár měsíců povedlo odložit prudký růst nezaměstnanosti (modrá křivka). V roce 2007 už nastal růst nezaměstnanosti a začátek krize bez výraznějšího opoždění.

Investoři dále spekulují na růst amerických akciových trhů

Americké akciové trhy nadále formují nová maxima. Dnes už poblíž úrovně 5780 bodů pro akciový index S&P 500. Pokud bychom vycházeli z vývoje akciových trhů, tak bych očekával, že v americké ekonomice je vše v nejlepším pořádku. Přitom drtivá většina indikátorů a indexů se 100 procentní úspěšností ukazují na začátek ekonomické krize v nejbližších pár měsících. Bude to tentokrát jiné?

Na grafu akciového index S&P 500 lze nadále pozorovat obrovské divergence pro indikátory RSI a MACD od denního až po dvou týdenní graf. Nastává FOMO fáze s účelem natahat retailové investory do trhu. Potenciální otočení trendu může nastat už od současných hladin. Maximální hladinu růstu v případě začátku recese až za 1-3 měsíce očekávám někde kolem 6 100-6 300 bodů .

Z mého pohledu se od těchto indexů a akcií držím daleko. Potenciál ztráty extrémně převyšuje možný zisk. V případě poklesu se nabízí zóny až po 3 960 bodů, kde je nejnižší otevřený gap. To je “lákavých” -32 procent ze současné úrovně. Zatímco potenciál pro růst je kolem 8 až 9 procent. A to se tedy vyplatí (sarkazmus).

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Bitcoin opětovně otestoval hladinu 59 000 USD

Bitcoin se včera večer propadal až pod hladinu 59 000 USD. Tím značně zasahuje do nejdůležitější supportní hladiny mezi 60 000 až 58 000 USD. Propad pod ní by byl velký problém a otevřela by se cesta pro hlubší pokles. Možná až po 52 000 USD.

Zajímavost :  Příliv kapitálu do investičních produktů digitálních aktiv dosáhl letos neuvěřitelných 27 miliard USD. Téměř trojnásobek rekordu z roku 2021!

Aktuálně na 2 až 6 hodinovém grafu je možné pozorovat positivní konvergenci indikátorů RSI a MACD. Dle analýzy poklesu je možné označit impulsní vlny korektivního pohybu směrem dolů (žluté subvlny i-v. Hlavní korektivní vlny (a)-(c)). Bitcoin se drží hezky ve žlutém poklesovém kanálu.

Zvyšuje se pravděpodobnost pro odraz nahoru. Avšak je nutné být velmi opatrný. Osobně zvažuji vstup do dlouhé pozice se stoplossem pod 59 000 USD. O víkendu by mohl Bitcoin lehce posilovat a umazat část ztrát. Potenciální cíl bude znovu rezistenční zóna kolem 67 000 USD a výše. Průběžně budu utahovat stoploss nahoru a fixovat potenciální zisk.

Na denním grafu je lépe vidět rozložení potenciálního zisku k riziku – poměr RRR, v originálu znamená “Risk:Reward ratio”. Aktuálně je za výše definovaných podmínek v poměru 10:1. Tedy pro zisk 10 procent budu riskovat 1 procent pozice. To je nadprůměrné.

Zkuste si ho nakreslit na grafu S&P 500 nahoře. Vychází 1:3 a nebo horší. Tedy máte potenciál ztratit třikrát víc než můžete získat. Pro dlouhodobou úspěšnost tradera a dokonce i investora je klíčové si před vstupem do pozice srovnat v hlavě tyto poměry a nechat statistiku v kombinaci s dalšími nástroji jako technická analýza nechat pracovat ve svůj prospěch.

Krásné je, že toto se dá kombinovat i s jinými přístupy jako hodnotové investování a podobně. Čím více přístupu použijete pro analýzu, o to víc dokážete eliminovat riziko a zlepšit manažment rizika.

Pokud se Bitcoin znovu otočí směrem dolů pod supportní hladinu 60 000 až 58 000 USD, z mého pohledu je nutné se pozice zbavit. Riziko pro hlubší pokles bude narůstat. Hodleři si musí vymyslet vlastní přístup, který jim bude dlouhodobě fungovat a dokážou klidně spát.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Kam budou směrovat drahé kovy a akvizice velkých hráčů

Zlato se včera po zveřejnění dat o americké inflaci otočilo z korektivního pohybu pod 2 600 USD a vrací se zpátky nad 2 640 USD za unci. I když jsem dlouhodobě spíše býk pro trend zlata, očekával jsem korekci ceny zlata po značném růstu od začátku roku.

Včerejší data o americké inflaci a nezaměstnanosti však způsobili dokončení korekčního pohybu, viz. žlutý mini-kanál od začátku měsíce. Tím pádem musím uvažovat s dalším růstem na vyšší hladiny nad 2 700 USD za unci, tedy zelená varianta na grafu.

Samozřejmě vždy je vhodné myslet i na vývoj mimo mojí hlavní (a ideální) variantu vývoje. Tím pádem mám na grafu červené varianty s možným zamítnutím a návratem až po supportní zónu 2 527-2 500 USD za unci. Vše bude záležet jaké makro data se objeví a jak se bude vyvíjet sentiment investorů. Trhy jsou velmi emotivní. Většinou se hýbou z jednoho extrému překoupení do extrému předprodaného trhu. Právě díky tomu vznikají na trzích příležitosti.

Zajímavost :  Trhy pod lupou: Bitcoin stoupá ke hvězdám! Růst amerického HDP zpomaluje, boj s inflací bude dlouhý

Tento týden se objevila další positivní zpráva z trhu pro drahé kovy. Akvizice společnosti Silvercrest za 1,7 miliardy USD společností Coeur Mining, čím vznikne jeden z největších producentů stříbra na světě. Letos akvizice výrazně převyšují období posledních 10 let. Velcí hráči si uvědomují jak levní jsou některé společnosti v sektoru s výhledem růstu drahých kovů. zároveň potřebují obnovovat svoje rezervy. Nákup menší efektivní společnosti s rezervami je teď levnější než hledání nového ekonomického depozitu.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Silvercrest jsem držel ve svém portfoliu ještě donedávna a letos vygeneroval jeden z nejlepších zisků. Paradoxně nová společnost už není tak lákavá. Většina gigantů je spíše neefektivní ve srovnání s některými menšími hráči na trhu. Je načase najít jiného menšího těžaře stříbra pro moji dlouhodobou úvahu ohledně růstu ceny stříbra. Těžařů stříbra, které mají kvalitní depozity s vyšší koncentraci, dobrým manažmentem, a v zemi s nižší mírou rizika není moc (napočítal bych maximálně do deseti). Očekávám tedy další akvizice těch nejlepších.

Velké těžební společnosti jako BHP, Rio Tinto, Lundin Mining nebo Vale letos ve velkém akumulují nová depozita skrze akvizice. Největší aktivitu vidím právě v sektoru zlata, mědi a pomalu se objevují náznaky i pro Nickel a Lithium. Sektor komodit může být pro nejbližší roky velmi zajímavý. Je však nutné jít HODNĚ do hloubky a vybrat nejlepší hráče.

Velké společnosti musí koupit velký podít, nebo celou menší společnost. Většinu nemůžou správně časovat nákupy dle ekonomického cyklu. Jako drobní investoři můžeme být kontrariáni a nakupovat nenápadně v nejlepší možnou dobu. To je v momentě, kdy je daná komodita nenáviděná a o akcie v sektoru nikdo ani nezakopne. Je však nutné počítat s tím, že v případě recese půjdou ceny základních kovů ještě níže.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO