23.10.2024 Přehled trhu: Bitcoin klesá po odrazu od 69 000 USD, Zlato proráží nad 2 760 USD
Vítáme Vás u dalšího přehledu pro akciové trhy, kryptoměny, komodity či jiná investiční aktiva. Zlato se dostává na nová maxima nad 2740 USD za unci. Stříbro je nad 34 USD za unci a objevují se zprávy, že část amerických bank je díky tomu v problémech. Velké akciové indexy jsou nadále tažené spekulativními nákupy. Akcie společnosti Nvidia se dostávají na nové historické maximum.
Bitcoin začátkem týdne nachází prodejní odpor u hladiny 69 000 USD. Jaké hladiny máme sledovat a povede se mu dalším pokusem prorazit výše? Tento týden pokračuje výsledková sezóna amerických společností. Které budou zajímavé pro sledování?
Bitcoin nachází prodejní tlak u hladiny 69 000 USD
Bitcoin za poslední týden vystoupal až po hladinu 69 000 USD. Tam však nachází silný prodejní tlak, který ho dnes žene zpátky pod 67 000 USD.
Na těchto cenových hladinách nemá moc silnou supportní hladinu a proto je možný pokles zpátky do zóny 64 500 až 63 000 USD. Takto značný pokles by nepotěšil nadšené spekulanty, kteří znovu naskákali do trhu a doufají v okamžité proražení nad 73 000 USD. Většina altcoinů odepisuje zisky posledních dvou týdnů.
Z důležitých makro dat nás ve čtvrtek čekají jenom americké žádosti o podporu v nezaměstnanosti a indexy ISM PMI. Očekávejte volatilitu na trzích.
V rámci výsledkové sezóny se dostáváme k zajímavějším společnostem v technologickém sektoru. Osobně budu sledovat převážně jenom společnosti 3M (které se poslední rok daří růst šíleným tempem), výsledky Tesly, Lam Research a AT&T.
Za sektor těžařů zlata jako první reportuje společnost Newmont. S ohledem na prudký růst ceny zlata mezi druhým a třetím kvartálem předpokládám velmi dobré výsledky překonávající odhady analytiků. Za nejbližší 2 týdny bude reportovat výsledky několik dalších dominantních společností v tomto sektoru.
Spekulace na americké akcie navzdory zlému výhledu pro ekonomiku
Americké akciové indexy se dostávají na nová maxima navzdory mnohým varovným signálům z ekonomiky. Akciový index S&P 500 v pátek dosahoval až kolem 5878 bodů. Aktuálně se vrací o půl procenta níže. Společnost Nvidia roste na nová historická maxima s tržní valuaci 3,525 biliónů USD. Už to vypadá, že tržní sentiment průměrného akciového investora je ve velmi dobré kondici a je připravený spekulovat na další růst zisků velkých akciových indexů.
Výše se podíváme na historicky graf vývoje akciového index S&P 500 (modrá křivka) a poměr Schiller PE ratio (červená křivka). Modrý graf výnosů nám signalizuje období, kdy S&P 500 historicky zisky až po +300 % a na druhé straně propady o více než 50%.
Co je Shiller PE?
CAPE poměr (také známý jako Shiller P/E nebo PE 10 poměr) je zkratka pro cyklicky upravený poměr ceny k zisku indexu S&P 500. Poměr se vypočítá tak, že se cena vydělí průměrem zisků všech společnosti kótovaných v indexu za posledních deset let. Přičemž zisky jsou očištěny o inflaci. Autorem je ekonom Robert Shiller.
Poměr Schiller PE ratio invertujeme a posuneme o přibližně o 12 měsíců dopředu. Vznikne nám třetí graf vpravo, který ukazuje, že vývoj výnosů akciového indexu S&P 500 předcházel vývoji indexu. S ohledem na nadprůměrnou výkonnost posledních 3-4 let, to signalizuje spíše výrazný pokles akciového indexu S&P 500 (čárkovaná modrá).
Něco podobné naznačuje i investiční banka Goldman Sachs. Ta přišla s predikcí tří procentního průměrného ročního zisku pro index S&P 500 pro nejbližších 10 let. Investoři, kteří teď nadšeně naskakují do trhu bez přemýšlení si zřejmě užijí desetileté plné nepříjemných emocí (pokud mezitím neprodají ve ztrátě).
S podobným očekáváním jsme si pár týdnů zpátky opakovaně ukazovali grafy od Johna Husmana. Zdá se, že někteří “investoři” spekulují na růst širšího amerického trhu až do posledního momentu.
Bitcoin nachází silný prodejní tlak u 69 000 USD
Bitcoin se během víkendu dostal až po 69 000 USD. Price action překonala jenom lehce žlutý poklesový rezistenční kanál propojující předchozí vrcholky posledního roku. Tam se formuje značná divergence viditelná na 4 až 8 hodinovém grafu na indikátorech RSI a MACD.
Zamítnutí a korekce z těchto hladin se dala předpokládat a zahrát díky viditelným divergencím velmi precizně. Teď však nastává otázka jestli půjde Bitcoin níže nebo se mu povede udržet pásmo kolem 66 000 až 65 500 USD.
Prolomení pod hladinu 65 500 bude pro mně negativní signál. V tom případě začíná skutečná supportní hladina až kolem 64 000 USD. Tu musí Bitcoin udržet. V opačném případě mu hrozí další propad pod 60 000 USD a tentokrát by to mohlo byt velmi zlé. Mnoho spekulantu by asi další výrazný pokles nerozdýchalo.
Do dlouhé pozice se zatím neženu. Chci vidět jestli přijde nákupní signál na 2 až 4 hodinovém grafu ve formě konvergence poblíž zmíněných hladin. Následně se zlepší Risk:Reward poměr (RRR) v můj prospěch a zvážím spekulativní dlouhou pozici s úzkým stoplossem.
Pokud jste dlouhodobý spekulant na růst Bitcoinu (resp. HODLer), zkuste se zamyslet co by signalizoval další propad Bitcoinu pod 60 000 USD. V kombinaci s vývojem americké ekonomiky a akciových trhů musíme zvažovat i tento vývoj.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Zlato proráží nad 2 740 USD. Rostoucí zájem o stříbro a možná likvidace shortů na stříbře?
Zlato proráží razantně nad 2 740 USD za unci čím se dostává na nové nominální maximum. Nejsilnější poptávka se objevuje nadále z Číny a Indie. Postupně se objevují zprávy z Ruska o zahrnutí stříbra mezi rezervní měnu respektive jako rezervní strategické aktivum. Importní objemy pro zlato a stříbro jasně naznačují, že Šanghajská burze začíná určovat trend a vývoj ceny. Z Indie můžeme pozorovat zvýšené dodávky stříbra od začátku roku.
Na prvním grafu vlevo lze jasně vidět, že aktuální růst ceny zlata začíná překonávat výkonnost indexů S&P 500 a Russell 2000 za období posledních 20 let. To mimo nadprůměrné zisky a marže v sektoru přitáhne pozornost běžných investorů, kteří jdou s trendem nebo dokonce několik institucí a investičních bank. Ty se předhánějí, aby nabídli zákazníkům to co je zrovna v kurzu. Dokonce už i Bank of America teď začíná upozorňovat na rostoucí americký dluh a zlehka propaguje zlato.
V prostředí klesající ceny ropy pod 70 USD za barel a vyhlídkou pro další pokles začínají klesat náklady na produkci zlata a jiných základních komodit. Za třetí kvartál 2024 bychom mohli vidět rekordní skok čistých marží a zisků nahoru pro těžaře zlata a stříbra.
Cena stříbra se dostává nad 34 dolarů za unci po více než dvanácti letech. Stříbro má hned po ropě nejvíce různých průmyslových využití. Jenže jeho produkce poslední roky klesá. Primárně stříbrných dolů je velmi málo. Jsou velmi vyhledávané pro investici. Většinou se těží jako vedlejší produkt zlata, mědi nebo zinku. Za poslední 4 roky vznikl deficit rezerv kolem 700-800 miliónů uncí stříbra hlavně díky rychle rostoucí poptávce v elektro mobilitě a pro fotovoltaiku. Vůbec se nemluví o obrovské spotřebě stříbra pro armádní techniku a munici.
I z tohoto důvodu se poslední roky spekuluje o obrovské manipulaci ceny stříbra skrze futures kontrakty. Za tyto praktiky už bylo pokutováno několik velkých amerických bank.
Aktuálně se objevují zprávy o možném “short-squízu” těchto spekulativních pozic. Přibližně 5 velkých amerických bank si mělo za poslední roky vybudovat krátké pozice o velikosti (podržte se) přibližně 708 miliónů uncí stříbra.
Zatímco roční celosvětová produkce je kolem 1,2 miliardy uncí a klesá. Světové rezervy podobně klesají. Co se asi stane pokud teď začne ve velkém nakupovat Čína, Indie a Rusko? Pár amerických bank manipulujících trh nebude mít od koho nakoupit pro pokrytí svých krátkých pozic.
Tím pádem se dostáváme do situace, kdy právě nucené nákupy shortařů ve ztrátě mohou velmi lehce a rychle vyhnat cenu stříbra na historická maxima kolem 50 USD za unci nebo i značně výše.
Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB
Nebudu tady spekulovat, jestli to americké investiční banky dělají dobrovolně, nebo je tam politický tlak snížit cenu stříbra a tak potlačit náklady na výrobu některých zbraní / raket a klíčových součástek pro armádu. Důležité je jestli přijde prudký růst ceny stříbra a dokážeme toho správně využít k investici.
Ať částečně vybalancuji možná až přehnané množství positivismu pro tento sektor, zlato a stříbro vykazují náznaky pro korekci ceny. Na šestihodinovém grafu výše lze vidět překoupenost dle indikátoru RSI a MACD.
Tím pádem bych rád viděl lehký výběr zisků a vychladnutí trhu. Otevírá se prostor pro pokles zpátky na hladiny kolem 2 650 USD za unci zlata. Další a výraznější supportní pásmo je kolem 2 590 až 2 567 USD za unci. Pro stříbro by byla zdravá korekce zpátky na 32 až 31 USD za unci.
Z dlouhodobého hlediska však tato mini korekce v několika procentech nebude tak výrazná. Bohužel vyhlídky pro nejen americkou ekonomiku jsou nepříznivé a domnívám se, že víc investorů bude následovat kroky východních centrálních bank a retailu.
Zlato se aktuálním růstem připomíná jako bezpečné aktivum pro ochranu před inflací. V některých momentech i před očekávanou budoucí inflaci. Ani jeden z kandidátů na amerického prezidenta se netají dalším rozhazováním peněz a zvyšováním státního dluhu. Východní investoři už nechtějí americké státní dluhopisy a hledají alternativy. Uvědomí si to v blízké době i západní investoři?
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO