Bitcoin stagnuje a čeká na další vývoj v oblasti recipročních cel USA

Kurz ceny Bitcoinu nám tento týden docela stagnuje. Což je možná dobrá zpráva, protože před koncem odkladu recipročních cel se dal očekávat i možný pokles. Na trhu je patrná nervozita a vyčkávání. Projdeme si dnes spolu opět grafy a pokusíme se najít možné supporty a rezistence, které by potenciální volatilita mohla ještě respektovat.

Opět začnu detailním rozborem tohoto týdne na hodinovém grafu. Kromě důležitých makroekonomických událostí jsem tam přidal i indikátor Relative Strength Index (RSI). Tento týden s ním cenový graf vytvořil čtyři krásné divergence, které nám jasně ukázaly, kam se bude cena dále pohybovat.

Ale pojďme zpět na počátek týdne. V neděli se nám odpoledne vytvořil slušný gap s páteční uzavírací cenou na chicagské derivátové burze CME. My ale historicky víme, že kurz ceny Bitcoinu má tendenci tento gap velmi rychle na počátku týdne vyplnit. Takže nás pondělní odpolední propad zpět na 107 100 USD nepřekvapil.

Burza CME obchoduje každý všední den od půlnoci do 23 hodin. Někdy se také stane, že i v té hodině se vytvoří gap. A to se stalo i v úterý minulý týden. Tento úterní gap těsně nad úrovní 106 000 USD zůstal také nevyplněný, takže jsme si i pro něj došli.

Více volných pracovních míst v USA nás na chvíli poslalo pod 106 000 USD

K jeho vyplnění nám pomohlo zveřejnění počtu volných pracovních míst ve Spojených státech. Hodnoty převyšující očekávání pomohly dolaru k růstu a kurzu ceny Bitcoinu k poklesu. Na grafu vidíme, že se nám vytvořila další divergence s RSI, která ukazuje potenciální odraz a růst.

Ten přišel, a spolu s oznámením Donalda Trumpa o obchodní dohodě s Vietnamem, nám pomohl k dalšímu růstu. RSI se naopak dostalo nad 70 bodů, což značí překoupený trh a potenciál pro pokles. I když cenový graf ještě dále rostl, tak RSI již klesalo a další divergence se naplnila.

Silnější propad přišel po oznámení míry nezaměstnanosti Spojených států. Nižší než se čekalo. Pro dolar dobře, ale pro Bitcoin moc ne. Na chvilku nás sice nahoru dokázala poslat zpráva, že prezident USA bude mít rozhovor s prezidentem Ruska, ale opravdu jen na chvíli.

Více volných pracovních míst a nižší míra nezaměstnanosti značí dobrý stav ekonomiky USA. Donald Trump to všude samozřejmě ukazuje. Ale pro Fed to znamená, že nemá moc důvod pospíchat se snižováním základní sazby. To se rychle projevilo i v CME FedWatch Tool. Derivátové trhy již očekávají jen 2 snížení v letošním roce.

To samozřejmě vedlo k poklesu kurzu ceny Bitcoinu, protože to znamená dražší peníze a méně přílivu do rizikové oblasti. Pátek se nesl v duchu slabších objemů spojených s oslavou Dne nezávislosti v USA. Banky a burzy tam měly zavřeno. Ale i tak se na grafu večer vytvořila další býčí divergence, která vedla k menšímu růstu a kurz ceny Bitcoinu tak v pátek na burze CME nakonec uzavřel na 108 070 USD. Většinu soboty se tradičně držíme zde za doprovodu slabých objemů.

Čtyřhodinový graf ukazuje nerozhodnost na trhu

Na čtyřhodinovém grafu vidím tvořící se vzor symetrického trojúhelníku (fialová). Tvoří se již od počátku května a vidíme, že několikrát došlo k falešnému prolomení. Nejprve dolů (během emoce kolem útoku na Írán) a pak pro změnu tento týden nahoru (po oznámení obchodní dohody s Vietnamem).

Zajímavost :  Inšpirujme sa Cyrilom a Metodom aj v politike, vyhlásil Raši. Ich odkaz je podľa neho stále aktuálny

Jinak ale vidíme, že kurz ceny Bitcoinu tento vzor docela pěkně respektuje a aktuálně se blíží k jeho horní trendové linii. Máme samozřejmě víkend, který je spojen se slabšími objemy a častým stranovým pohybem.

Na indikátoru MACD to sice může vypadat na potenciální přípravu na růst a býčí překřížení, ale když se podíváme o týden zpětně, tak tam nalezneme de facto velmi podobnou formaci, která vedla pouze k dotyku a pak dalšímu poklesu.

Spodní Bollingerovo pásmo se aktuálně nachází na úrovni 107 250 USD, ale vůbec nevylučuje pokles až k 106 250 USD. Tam se aktuálně nachází spodní trendová linie vzoru. Protnutí obou trendových linií vychází až někam k 17. červenci.

Vzor symetrického trojúhelníka se bere jako neutrální a není úplně jasné, kam se z něj Bitcoin dále vydá. Potřebujeme nějaký silnější impulz. Ten se ale podle mě blíží v podobě konce odkladu recipročních cel.

Denní graf ukazuje silné supporty i rezistence

Na denním grafu jsem namaloval indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Vidíme, že v tomto týdnu se graf odrazil od supportního mraku Komo a drží se nad krátkodobým cenovým trendem (Tenken-sen). Ten vytvořil zlatý kříž (býčí překřížení) se střednědobým trendem (Kijun-sen). Chikou span (aktuální cena nanesená o 26 dnů zpětně) se ale dostává pod graf.

My ale víme, že ta svíčka z 9. června byla hnána očekáváním ze schůzky Spojených států a Číny v Londýně, takže bych tuto situaci nečetl rovnou jako medvědí. Spíše jsme již tak dlouho ve stranovém pohybu, že se Chikou span pohybuje velmi blízko grafu.

Na graf jsem také vyznačil klesající trendovou linii (fialová), kterou graf již dvakrát respektoval a falešné proražení přišlo tento týden po oznámení dohody s Vietnamem. Stále jí proto beru v potaz a vidím, že se kurz ceny Bitcoinu dostal do velmi úzkého pásma. Na 107 880 USD leží support v podobě Tenkan-sen a na 108 600 USD zase rezistence v podobě trendové linie.

Na graf jsem přidal supertrend. Ten se tvoří na průměrném skutečném rozsahu (ATR). Často se používá k určování změny trendu. Od konce dubna značil růst a od konce května signalizoval silný support na 101 030 USD. Těsně pod ním jsme ale uzavřeli denní svíčku po útoku na Írán. Supertrend tedy aktuálně ukazuje klesající tendenci a rezistenci na 110 245 USD.

Týdenní graf nám ukazuje potenciální hřiště na léto

Na týdenním grafu chci ukázat Fibonacciho kanál. Aktuálně se nacházíme na jeho úrovni 50 %. Nicméně současná týdenní svíčka má tvar Doji, což lze brát jako nerozhodnost na trhu. S ohledem na blížící se konec odkladu recipročních cel bych to ale spíše četl jako vyčkávání.

Z pohledu RSI tam vidím medvědí divergenci. Na hodinovém grafu jsme si ukazovali, jak to skvěle funguje. Vstupní parametry RSI jsem navýšil na 28 (běžně se používá 14 svíček) tak, aby výpočet platil pro oblast mezi vrcholy. Vidíme tam nižší vrchol na RSI a vyšší vrchol na cennovém grafu. Častý signál pro pokles.

Nejbližší support z Fibonacciho kanálu vychází na 38,20 % (104 500 USD). Rezistence naopak na 61,80 % (113 000 USD). Tam někde bych viděl hrací pole pro toto léto. Samozřejmě v případě, když nepřijde nějaký silnější impulz z makroekonomického prostředí. V případě prolomení supportu a naplnění medvědí divergence vychází další support na úroveň 23,60 % (aktuálně těsně pod 100 000 USD).

Zajímavost :  Analytik varuje, bitcoinový býčí trh může skončit za 2-3 měsíce

Jaká nálada panuje na internetu?

Něž si vyvodíme nějaké závěry, tak se tradičně podíváme na sociální sítě. Působí tam množství analytiků s velkým dosahem. Jejich názory tak mají moc ovlivnit nejen retail, ale i správce fondů a institucionální investory.

Například dlouhodobý investor CryptoELITES ukazuje na grafu opakující se vzory býčích vlajek a silné růsty po jejich proražení. Evidentně tuto událost nevidí daleko a čeká růst až ke 190 000 USD.

Analytik CryptoFella na denním grafu ukazuje aktuální retest klesající trendové linie. Neplánuje obchodovat, dokud nedojde k rozhodnutí. Při uzavření nad linií to pak vidí na růst na nové historické maximum (ATH). Případný pokles pak čeká do pásma pod 105 000 USD.

Technický analytik SuperBro také upozorňuje na dnešní denní uzávěrku. Vidí na grafu dva potkávající se trendy. V případě uzavření pod rostoucí trendovou linií vidí převahu medvědů a v očekávání konce odkladu cel i silnou likvidaci dlouhých pozic.

Hodně analytiků a webů také upozorňuje na pohyb velryb. Po 14 letech nečinnosti se pohnulo 80 tisíc Bitcoinů. 20 tisíc z nich bylo nakoupeno za 0,78 USD a 60 tisíc za 3,37 USD. Aktuálně mají hodnotu kolem 8,6 miliardy USD. Všechny se přesunuly na nové peněženky, ale nejsou prodány. Nicméně nervozitu to může způsobit, protože jsme nedaleko ATH a vybrat takový zisk jistě může být lákavé.

Co nás čeká v příštím týdnu?

Samozřejmě konec odkladu recipročních cel. Aktuálně víme, že jsou podepsané dvě obchodní dohody se Spojeným královstvím a s Vietnamem. Podle dostupných informací Spojené státy rozešlou dopisy hlavám všech dotčených států (cca 170 zemí) s výměrem nových cel.

Spekuluje se, že budou ještě uzavřené další obchodní dohody. Podle některých informací budou nová cla platná od 1. srpna. To podle mě dává další prostor k vyjednávání a dopisy tak mohou sloužit jako páka k urychlení jednání.

V pondělí k tomu očekávám nějaké další prohlášení nebo tiskové konference. Podle Scotta Bessenta, ministra financí USA, se přibližně 100 zemí dostalo do nejnižší (10 %) sazby. Nicméně kolem těch ostatních čekám dost emocí a potenciální volatility.

Ve středu (20:00) si ještě ohlídám zveřejnění FOMC Minutes. Detailní zápis z posledního zasedání Fed nám dá více nahlédnout do důvodů pro nesnížení základní sazby a možná i pro důvody změny v jejich dlouhodobém výhledu. Připomínám, že derivátové trhy aktuálně propisují dvě snížení do konce letošního roku. Dlouhodobý výhled Fed spíše naznačoval maximálně jedno.

Zajímavost :  Takáč: Za nízke čerpanie eurofondov môžu predošlé vlády. Matovič vyzýva farmárov, aby ho hodili vidlami do Dunaja

Co ukazují další nástroje?

Pro intradenní obchodování samozřejmě nepoužívám jen grafy, ale sleduji i náladu na trhu, přesuny likvidity a chování obchodníků. K tomu mi často slouží mapa likvidity pákových obchodů. Při pohledu na poslední 3 dny (aby zahrnoval alespoň 1 obchodní den v USA), tak na první dobou vidím, že množství krátkých pozic má likvidaci nad 111 000 USD. Leží tam doslova stovky milionů USD.

Když se na to ale podívám za týden a v kumulovaném grafu, tak to zase až jako takový magnet nevypadá. Při nárůstu na 111 000 USD (cca + 3000 USD) by došlo k likvidaci 3,62 miliard USD. Při stejně velkém pohybu směrem dolů by ale došlo k likvidaci pozic za 4,59 miliardy USD.

Otázkou teď zůstává, co ví velryby. Například jedna si na úrovni 107 886 USD otevřela pákovou dlouhou pozici 20x v hodnotě vkladu skoro 10 milionů USD. Její likvidační cena se nachází na úrovni 105 410 USD. Ví něco, co my ne?

Velryby ale obchodují i na spotovém trhu. A tam vidím docela pokles zájmu. Sice jsme stále v nárůstu, ale konec června se velmi přiblížil nule. Že by kromě retailu už i velryby přestávaly nakupovat?

Kam se tedy Bitcoin dále vydá?

Pojďme si to shrnout. Z pohledu technické analýzy se stále držíme kolem páteční uzavírací ceny na chicagské burze CME (108 070 USD). Čtyřhodinový graf ukazuje potenciální test rezistence a možný propad ke 106 000 USD. To by znamenalo i prolomení supportu v podobě Tenkan-senu na denním grafu.

Rostoucí trendová linie ze čtyřhodinového grafu koreponduje s počátkem supportního mraku Komo. Další silnější support máme na 104 500 USD (Kijun-sen). Tam se také nachází 38,20 % z Fibonacciho kanálu z týdenního grafu.

Z pohledu technické analýzy bych tedy spíše volil pro pokles. Z pohledu makroekonomického hrozně záleží teď na Donaldu Trumpovi. Celý svět aktuálně očekávává výstupy z jeho dopisů a potenciální změny v clech. I když už teď víme, že budou platit až od 1. srpna. Což je změna. Jeho předchozí ohlášení cel většinou měla platit velice rychle. Šlo by to tedy brát i jako další možný potenciální odklad o měsíc.

Jak budu dnes obchodovat?

Jednoduše – Nijak. Cítím na trhu velkou nadcházející emoci. Grafy se téměř nehýbou a je tady silné vyčkávání. Nejistota a potenciální změny v největší ekonomice světa mohou velice snadno rozpoutat silné reakce i na sebemenší prohlášení.

A emoce já neobchoduji. Počkám si na pondělní večer. Předpokládám, že během obchodních hodin newyorské burzy (15:30 – 22:00) nebo těsně po jejich skončení dojde k nějakému prohlášení. Potenciální uzavření nějaké obchodní dohody nás klidně může poslat na nové ATH. Případné negativní reakce ze strany států (reakce na dopis) nás klidně může poslat i o 10 % dolů.

Budu dění detailně sledovat a dávat ranní shrnutí pro naše patrony. Hodně průběžných myšlenek, rychlých analýz a potenciálních rizik také dávám na můj profil na sociální síti X. Můžete mne tam sledovat. Ale stále vám musím připomínat, že celý tento článek není pro vás rozhodně žádným investičním doporučením nebo formu rady. Před vlastní investicí si vždy udělejte svojí analýzu, definujte si strategii a tou se řiďte. DYOR.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO