Tikající bomba na Wall Street? Signály připomínají pád z roku 2008

Zatímco klíčový americký index S&P 500 se obchoduje na nových historických maximech, jeden z expertů varuje, že tyto zisky mohou být předzvěstí nového období sestupného trendu.
Mike McGlone, komoditní stratég společnosti Bloomberg Intelligence, v příspěvku na sociální síti X z 5. července uvedl, že americké akcie mohou směřovat do období připomínajícího finanční krizi z roku 2008.
Ve své analýze poukazuje na technické indikátory, které naznačují, že index S&P 500 může v příštích letech zaostat za výkonností zlata. McGlone upozornil na jev, který označil jako prolomení beta koeficientu vůči zlatu, a považuje ho za signál rizikového prostředí pro akciový trh. Vytvořil paralelu s počátkem 70. let, kdy Spojené státy opustily zlatý standard, a s rokem 2006, který znamenal vrchol před krachem vyvolaným Velkou recesí.
Zlato jako klíčový ukazatel
Jeho výhled podporuje graf sledující hodnotu indexu S&P 500 vyjádřenou v uncích zlata, což slouží jako ukazatel relativní výkonnosti akcií vůči zlatu. Historicky prudké propady tohoto poměru předcházely obdobím ekonomických otřesů.
Mezi klíčové signály patří 200týdenní klouzavý průměr (MA) a Bollingerova pásma (BB), která se zúžila na úroveň naposledy pozorovanou v roce 1995, což je často předzvěstí prudkých pohybů na trhu.
Akciový trh si přesto udržuje býčí náladu. Od propadu způsobeného cly na začátku dubna se trh výrazně zotavil a index S&P 500 znovu překonal hranici 6 000 bodů. Za poslední týden si tento benchmark připsal více než 2%.
Přes pozitivní vývoj na trzích se objevují varování před možným hospodářským útlumem, přičemž investoři upozorňují mimo jiné na rostoucí zadlužení Spojených států. Očekává se, že nedávno schválený zákon o snížení daní dluhové břemeno ještě zvýší. V tomto prostředí nejistoty investoři stále častěji vyhledávají komodity považované za bezpečný přístav, v jejichž čele stojí zlato.
Obchodujte zlato na platformě XTB
U 69 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO