Analytici: Nezaměstnanost neklesá, sezonní práce vyvážilo propouštění v průmyslu

Praha – Nezaměstnanost v červnu stagnovala na 4,2 procenta i přes zahájení sezonních prací, které v této části roku obvykle podíl nezaměstnaných snižují. Proti vlivu sezonních prací působilo pokračující propouštění v průmyslu, shodli se analytici oslovení ČTK. Zároveň upozornili, že Česko má nadále jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropské unii a její meziroční zvýšení o 0,6 procentního bodu neohrožuje vývoj ekonomiky.
„V červnu je typicky silný nástup sezonních prací především v cestovním ruchu a pohostinství. Bylo tomu tak i v letošním roce, avšak postupně začíná narůstat strukturální nezaměstnanost, která tuto změnu vyrušuje,“ uvedl ekonom Deloitte Filip Pastucha.
Hlavní ekonom Investiky Vít Hradil upozornil, že letošní rok přinesl nejvyšší červnovou nezaměstnanost od roku 2016. „Hlavní příčinou patrně zůstává nepřesvědčivý výkon průmyslového sektoru, který pod vlivem slabé poptávky omezuje náborovou aktivitu. Tento efekt je částečně, ale ne zcela, tlumen předcházením pracovníků do jiných oborů, typicky stavebnictví, zemědělství a cestovní ruch,“ uvedl.
„Přestože tak nezaměstnanost v Česku neklesá, jak by se očekávalo v letní sezoně díky sezonním pracím, není aktuální vývoj důvod k obavám. I díky očekávanému dvouprocentnímu růstu ekonomiky by neměla letos nezaměstnanost výrazněji růst,“ řekla ČTK expertka PwC na lidské zdroje Andrea Linhartová Palánová. Upozornila, že nezaměstnanost v Česku je zhruba poloviční proti evropskému průměru.
To potvrdila i analytička Raiffeisenbank Tereza Krček. „V rámci EU patří Česká republika mezi země s nejnižší nezaměstnaností. Avšak firmy mohou tuto nevýhodu, která komplikuje najít vhodné uchazeče na trhu práce, přetavit v přednost. Mohou více modernizovat, inovovat, využívat robotizaci, mechanizaci nebo umělou inteligenci, která na vybraných pracovních pozicích ušetří čas i náklady,“ uvedla.
Podle generálního ředitele Randstad ČR Martina Jánského nyní převažují mezi uchazeči o práci kandidáti na kancelářské pozice a ve středním managementu. „Některé firmy totiž přistoupily z ekonomických důvodů ke změnám ve vnitřní organizaci a část pozic bílých límečků přestala být potřeba. Naopak dlouhodobě silná poptávka přetrvává v IT, zdravotnictví a sociálních službách, zejména kvůli stárnoucí populaci. Podobně je tomu ve výrobě, technice a řemeslných profesích, kde se i nadále projevuje akutní nedostatek kvalifikovaných pracovníků se znalostí moderních technologií,“ uvedl.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO