Co znamená slabý dolar pro USA a jejich ekonomiku?

Nedávný pokles amerického dolaru je podle stratégů Morgan Stanley jen dočasnou přestávkou, nikoli koncem trendu. Očekávají až do roku 2027 další oslabování dolaru, přičemž kurz EUR/USD by mohl jít ještě výš, než je současných 1,17.
Bankovní experti však předpokládají, že tento pokles bude mít na americkou ekonomiku jen mírný dopad. Modely ukazují, že 1% pokles dolaru zvýší inflaci (CPI) a HDP jen asi o 5 bazických bodů.
Neočekáváme, že by současné oslabení měnového kurzu výrazně ovlivnilo celkovou makroekonomickou situaci.
– napsal tým pod vedením Davida S. Adamse. Důvodem je relativně uzavřená struktura americké ekonomiky, jež je méně citlivá na měnové šoky než většina ostatních zemí.
Většina inflačního tlaku by se měla projevit v příštích šesti měsících, přičemž celková inflace by mohla vzrůst asi o 20 bazických bodů. Jádrová inflace by však měla zůstat stabilní.
Kdo na slabém dolaru vydělá? Americké nadnárodní společnosti
Dopady na americké podniky jsou však významnější. Slabší dolar je výhodou pro nadnárodní společnosti, které generují velkou část svých příjmů v zahraničí. Z kurzových výhod profitují při převodu zahraničních příjmů zpět na americké dolary.
Nejvíce by měly těžit firmy z technologického, průmyslového a materiálového sektoru. Mezi konkrétními společnostmi, které by mohly získat, banka jmenovitě zmiňuje Microsoft (MSFT), Salesforce (CRM), ExxonMobil (XOM), Procter & Gamble (PG) a Mastercard (MA).
Autoři zprávy také upozorňují, že firmy mohou v reakci na slabý dolar snížit své zajišťovací strategie (hedging), což by mohlo dolar dále oslabovat. Z dlouhodobého hlediska by mohlo dojít k poklesu váhy amerických aktiv v globálních indexech, což by omezilo pasivní toky kapitálu do USA.
Ačkoli Federální rezervní systém pravděpodobně nezmění svou politiku jen kvůli pohybům měny, Morgan Stanley předpokládá postupný posun k umírněnější pozici.
Závěr
Ačkoli oslabování dolaru neznamená pro americkou ekonomiku zásadní otřes, jeho dopady mohou být nerovnoměrné. Spotřebitelé a domácí podniky zaznamenají jen mírný dopad, zatímco zisky velkých nadnárodních korporací mohou výrazně vzrůst. Technologické a průmyslové společnosti s globální působností tak mohou být hlavními vítězi této měnové tendence.
Přetrvávající pokles však přináší i širší otázky:
- Jak dlouho bude dolar slábnout a kam až může padnout?
- Mohly by se v budoucnu projevit skryté inflační rizika, pokud se trend prohloubí?
- Změní investoři svou strategii, pokud atraktivita amerických aktiv klesne?
Jedno je jisté. Zatímco Fed zůstává v klidu, světové trhy budou i nadále bedlivě sledovat každý pohyb americké měny. Její síla totiž neovlivňuje jen Wall Street, ale celou globální ekonomickou rovnováhu.
Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.
A mnoho dalšího bonusového obsahu.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO