V chovu drůbeže na Klatovsku se potvrdila ptačí chřipka, utratí 18.000 kachen

Nalžovské Hory (Klatovsko) – V chovu drůbeže Klatovského rybářství v Nalžovských Horách na Klatovsku se potvrdilo nové ohnisko ptačí chřipky. Bude nutné utratit na 18.000 kachen domácích i divokých, bažantů a orebic. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer. Stejná firma musela kvůli ptačí chřipce nechat zlikvidovat počátkem října zhruba 27.000 kusů drůbeže v kachní farmě Myslívě, také na Klatovsku. Utrácení drůbeže začne v úterý příští týden.

V chovu v Nalžovských Horách je podle Majera 12.000 kachen ve výkrmu, 2600 divokých kachen, 2900 orebic a 780 bažantů. Chovatel nahlásil 14. listopadu krajské veterinární správě (KVS) náhlý zvýšený úhyn zhruba 250 pekingských kachen ve výkrmu, které vykazovaly příznaky typické pro ptačí chřipku. Vyšetření vzorků ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo u uhynulých kusů ptačí chřipku subtypu H5N1, který veterináři považují za potenciálně rizikový i pro člověka.

“Zbývající kusy v hospodářství budou v příštím týdnu utraceny. Kolem ohniska bude dnes vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru,” uvedl mluvčí.

Zajímavost :  Ceny bydlení a nájmů začaly opět růst. České starší byty v letošním...

V ochranném a dozorovém pásmu budou podle Majera vyhlášena mimořádná veterinární opatření, která mimo jiné omezí přesuny drůbeže, budou tam provedeny soupisy chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy nebo výstavy ptactva.

Podle SVS jde o deváté letošní ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu. “Dále bylo v dosavadním průběhu roku v ČR potvrzeno celkem 31 ohnisek ptačí chřipky v nekomerčních malochovech drůbeže,” dodal.

“Spolupracujeme s veterináři,” řekl ředitel Klatovského rybářství Václav Voráček. Potvrdil úterní termín zahájení likvidace, kdy do areálu najedou hasiči a pracovníci KVS. Areál je hlídaný, nikdo tam nesmí.

Kachní farma v Nalžovských Horách je u rybníka Novec, který Klatovské rybářství spravuje. Nákazu tam podle rybářů zaneslo divoké vodní ptactvo, stejně jako v Myslívě, kde se objevilo ohnisko koncem září. Pracovníci farmy s hasiči a veterináři tam za dva dny zlikvidovali všech zhruba 27.000 kusů drůbeže. Asi 18.000 bylo kachen domácích. V chovu byli dále volně žijící ptáci v halách a ve voliérách – kachny divoké a bažanti a orebice, připravení k vypuštění do bažantnic. Ptáci se utráceli v kontejnerech se vzduchotěsným víkem, do kterých se pouštěl oxid uhličitý.

Zajímavost :  Byty v prvním čtvrtletí zdražily mezičtvrtletně o čtyři pct na 99.300 Kč za m2

Po likvidaci ptáků, podestýlky a všech krmiv se mechanicky vyčistily a dvakrát vydezinfikovaly chovné prostory. Koncem listopadu tam chtěla firma umístit nová zvířata, jimž po nějaké době odebere vzorky a stěry, které potvrdí, zda tam už virus není. Podle odhadů veterinářů budou škody v Myslívě v milionech korun.

Klatovské rybářství druhý týden v říjnu požádalo ministerstvo zemědělství (MZe) o první náhradu 1,2 milionu korun, což byl odhad nákladů na bezpečné odstranění kadáverů a provedení očisty a dezinfekce hospodářství. Náhradu zatím podle Voráčka nedostalo.

Podnik předběžně vyčíslil také celkové škody na farmě v Myslívě. Ředitel odhaduje, že bude firma požadovat náhradu škody ve výši kolem deseti milionů Kč.

Reklama

Zajímavost :  Nový letoun L-39, který vyrábí Aero, dostal oficiální jméno Skyfox

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO