Ministr Vlček v Japonsku: Nové příležitosti pro české dřevo, herní průmysl, prohloubení spolupráce i udržitelná řešení

Publikováno:

17.7.2025

Autor:

Odbor komunikace 01400

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček pokračuje ve své asijské pracovní cestě – z Vietnamu se přesunul do Japonska, kde na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace prezentoval nové české stavební normy týkající se dřevostaveb a podpořil český herní průmysl. Součástí programu byla také jednání s klíčovými japonskými partnery a podpis memoranda o spolupráci mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu a japonským ministerstvem hospodářství, obchodu a průmyslu.

„Japonsko je pro nás strategickým partnerem, ať už jde o technologie, udržitelnou výstavbu nebo digitální inovace. Český průmysl má co nabídnout a chceme jeho přítomnost na japonském trhu dál rozšiřovat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček a dodává: „Mám radost, že naše firmy vyrábí kvalitní výrobky, které obstojí i na tak náročném trhu, jako je právě ten japonský. Jedná se především o různá průmyslová zařízení, stroje nebo komponenty pro dopravní prostředky. Japonsko patří také k největším odběratelům žateckého chmele, který se od nás vyváží už přes sto let.“

Hlavními body ministrovy mise byla účast na konferenci „Wood in Construction“ v areálu EXPO, návštěva digitálního parku RED TOKYO TOWER s prezentací českého a japonského herního průmyslu nebo bilaterální jednání s představiteli japonské vlády i metropole Tokio.

Zajímavost :  Slovensko môže za ruský plyn tvrdo zaplatiť. Trump zvažuje clo 500 %, v pondelok môže spustiť obchodné peklo

„Spolupráce mezi českými a japonskými experty umožnila vznik první japonské stavby z českých CLT panelů – našeho pavilonu na světové výstavě EXPO v Ósace,“ říká ministr Vlček s tím, že dřevozpracující průmysl přináší vysokou přidanou hodnotu, vytváří pracovní místa v regionech a přispívá k udržitelnému stavebnictví.

„Česká republika každoročně vyprodukuje přibližně 15 milionů kubických metrů dřeva, ale značná část této suroviny míří do zahraničí a vrací se ve formě finálních výrobků. To jsem se rozhodl změnit. Naším cílem je, aby hospodářské benefity a přidaná hodnota zůstávaly doma – aby české stavebnictví využívalo domácí suroviny, a zároveň aby rostla kvalita života i udržitelnost celé výstavby. Mám radost, že jsme výsledek naší několikaleté snahy mohli odprezentovat s panem ředitelem Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze Robertem Járou poprvé právě tady v krásné dřevostavbě českého pavilonu na světové výstavě EXPO v Japonsku před mezinárodním publikem. Udržitelnost není jen o tom, že využíváme technologie a materiály budoucnosti, ale i o tom, že využíváme technologie a materiály, pomocí nichž jsme stavěli po staletí,“ řekl ministr.

Zajímavost :  Téměř všechna média ignorovala Bitcoin během jeho rekordního růstu. Proč se bojí psát pravdu?

Součástí návštěvy byla rovněž návštěva digitálního zábavního centra RED TOKYO TOWER. „Čeští vývojáři jsou mezi světovou špičkou a v kreativních průmyslech vidím velkou příležitost pro českou ekonomiku. Že jsme známí a úspěšní se mi potvrdilo při jednání s japonskými odborníky na tuto oblast, kteří se na distribuci českých her v Japonsku podílí. Náš ekonomický model se vyčerpává a kreativní průmysly jsou zajímavým odvětvím s vysokou přidanou hodnotou, na které se v rámci své práce na Ministerstvu průmyslu a obchodu zaměřuji,“ sdělil ministr Vlček.

Herní průmysl, který je také obsažen v Hospodářské strategii: Česko do top 10, patří k nejdynamičtěji rostoucím odvětvím. Na japonském trhu má značný potenciál díky podobným technologickým trendům a vysoké úrovni tamního prostředí.

V rámci programu se uskutečnilo i bilaterální jednání s náměstkem japonského ministra hospodářství, obchodu a průmyslu Takeuchi Shinjim. Výsledkem je podpis mezirezortního memoranda o spolupráci, jehož cílem je podpora společných projektů v oblastech inovací, průmyslu 4.0, energetiky či výzkumu.

Ministr Vlček se setkal také s guvernérkou Tokia Juriko Koike, jednou z nejvýznamnějších japonských političek. Tématem rozhovoru byla zejména podpora startupů a chytrých technologií pro města budoucnosti. „Paní guvernérka úspěšně vede Tokio, jedno z největších světových měst, už 10 let. Bylo to příjemné setkání, kdy jsme si vyměnili zkušenosti. Bavili jsme se o spolupráci českých a japonských firem i o zkušenostech Tokia s podporou místních podnikatelů nebo zavádění AI do veřejné sféry,“ uzavírá ministr Vlček.

Zajímavost :  Okolie potokov a riek je zanedbané. Ak prídu dažde, hrozia lokálne povodne. Starostovi na východe praskli nervy

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO