V chovech v Evropě přibývá nákaz přežvýkavců, veterináři vyzývají k obezřetnosti

Praha – V evropských chovech skotu, ovcí, koz a dalších druhů přežvýkavců se stále častěji vyskytují nákazy, které mohou způsobovat ztráty produkce nebo problémy s reprodukcí. ČTK dnes o zhoršování nákazové situace informovala Státní veterinární správa (SVS). Veterináři proto žádají chovatele, aby byli obezřetní při obchodování se zvířaty.

Jde zejména o výskyt nodulární dermatitidy skotu v Itálii a Francii a neštovic ovcí a koz a moru malých přežvýkavců na jihu a jihovýchodě Evropy. SVS nákazovou situaci průběžné monitoruje. „Vzhledem k tendenci zhoršování nákazové situace v chovech přežvýkavců v Evropě a k aktuálnímu výskytu uvedených nákaz žádáme zejména chovatele a obchodníky o dodržování vysoké úrovně biologické bezpečnosti jednak u svých stád, ale hlavně při nakupování zvířat a při tranzitu přes postižené oblasti,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Veterináři například doporučují provádět důslednou dezinfekci vozidel a pracovních pomůcek, dodržovat pravidla osobní hygieny a u nově zakoupených zvířat provést karanténu.

Zajímavost :  Mercedes představil první elektrické kombi

Nodulární dermatitida skotu je vysoce nakažlivé virové onemocnění, které postihuje skot a vodní buvoly. Nákaza u skotu způsobuje významné ztráty produkce, problémy s reprodukcí, poškození kůže a může vést k úhynům zvířat. Mezi počáteční klinické příznaky patří horečka, slinění, výtoky z nozder a charakteristickým příznakem jsou ohraničené, kulaté, bolestivé změny na kůži.

První letošní ohniska nodulární dermatitidy v Evropě byla potvrzena koncem června v Itálii a následně ve Francii. Účinným preventivním opatřením je podle veterinářů vakcinace, v případě výskytu je nutné utratit všechen skot v hospodářství a kolem ohniska vymezit uzavřená pásma.

Část Evropy se pak potýká s neštovicemi ovcí a koz a morem malých přežvýkavců. V obou případech jde o nebezpečné nákazy, u nichž je v případě výskytu nutné utrácení všech ovcí a koz v ohnisku. Podle veterinářů je situace s neštovicemi ovcí a koz vážná zejména v Řecku, kde bylo letos zatím potvrzeno přes 280 ohnisek, v nichž bylo utraceno více než 20.000 ovcí a koz.

Zajímavost :  Ruské banky v červnu výrazně zvýšily zisk, podle zdrojů ale přibývá problémů

Mor malých přežvýkavců byl letos a loni potvrzen v Rumunsku a Maďarsku, vyskytuje se rovněž v Albánii a v Kosovu. Nákaza je typická rychlým nástupem klinických příznaků a vysokou úmrtností.

V případě podezření na uvedené nákazy v chovech přežvýkavců v ČR je podle SVS nutné kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu nebo soukromého veterinárního lékaře.

Česko se letos mimo jiné obávalo zavlečení slintavky a kulhavky, což je velmi závažné nakažlivé virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Díky přijatým opatřením se do ČR nákaza nedostala.

Někteří odborníci už dříve uvedli, že klimatická změna, globalizovaný mezinárodní obchod a mutace virů přispívají ke zhoršování nákazové situace mezi hospodářskými zvířaty. Nemocí a virů vyskytujících se u zvířat v posledních letech přibývá a přibývá i nemocí, které se v ČR ani v Evropě dříve nevyskytovaly.

Reklama

Zajímavost :  Prouza: Nový rozpočet EU neovlivní cenu potravin ani dovoz ze třetích zemí

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO