Americká inflace nabírá na obrátkách. Jaký to bude mít dopad na akciový trh?
V prosinci překonala americká data z trhu práce očekávání analytiků, což vyvolalo obavy z možného nárůstu inflace.
Podle nejnovějších statistik bylo v USA vytvořeno 256 000 nových pracovních míst, což je o 92 000 více, než se očekávalo. Nezaměstnanost navíc klesla na 4,1 %. Silný trh práce však znepokojuje odborníky, kteří varují, že inflace může dále růst a vymknout se kontrole. Finanční platforma The Kobeissi Letter upozornila, že Federální rezervní systém možná bude muset udržovat vysoké úrokové sazby delší dobu, aby inflaci zkrotil.
Platforma ve svém příspěvku na sociální síti X ze dne 10. ledna uvedla, že silný růst pracovních míst odporuje dřívějším odhadům Fedu. Ten v září 2024 předpokládal, že trh práce oslabuje, což bylo v té době důvodem pro snížení úrokových sazeb.
Nyní však rostoucí zaměstnanost a inflace podkopávají možnost dalších snižování. To způsobilo ostrý výprodej na akciových trzích a růst výnosů dluhopisů. Cílem Fedu zůstává snížit inflaci pod 2 %, ale aktuální data naznačují, že cesta k dosažení tohoto cíle bude složitější, než se původně myslelo.
Hrozba globální inflace na obzoru
Ekonom Peter Schiff varuje, že světová ekonomika může čelit výraznému nárůstu inflace. Ve svém příspěvku z 11. ledna upozornil, že i přes snižování úrokových sazeb Fedem a Evropskou centrální bankou (ECB) zůstávají inflační tlaky nezkrocené. To vyvolává obavy z historické globální inflační krize.
Po zářijovém snížení sazeb prudce vzrostla také očekávání spotřebitelské inflace, což dále rozvířilo nervozitu na trzích. Tento trend se odráží v prudkém růstu cen zlata, které tradičně slouží jako zajištění proti inflaci, a současném posilování amerického dolaru. Tato neobvyklá situace naznačuje, že trhy se připravují na delší období vysokých úrokových sazeb a zvýšené ekonomické nejistoty.
Podle platformy The Kobeissi Letter je očekávaný obrat Fedu, tedy změna k nižším sazbám, oficiálně u konce. Trhy nyní odhadují pouze 44% pravděpodobnost jakéhokoli snižování sazeb až do poloviny roku 2025, což je zásadní změna oproti dřívějším předpokladům, které počítaly až s pěti sníženími během letošního roku.
Navíc výnos 10letých státních dluhopisů USA, klíčový ukazatel dlouhodobých nákladů na půjčky, vzrostl téměř na 5 %. To přichází ve chvíli, kdy Fed vydal jestřábí výhled pro rok 2025, naznačující, že vysoké sazby by mohly přetrvat delší dobu. Globální ekonomika tak čelí výzvě, jak zvládnout možné historické inflační tlaky a s nimi spojené dopady na finanční trhy i každodenní život.
Co čeká akciový trh
Silná data z trhu práce a rostoucí inflační tlaky nechávají Fedu jen omezený prostor pro další kroky. Pokud inflace zůstane trvale vysoká, může to negativně ovlivnit kupní sílu spotřebitelů a ziskové marže firem. To by ještě více zatížilo akciové trhy, které už nyní čelí tlaku kvůli vyhlídce na dlouhé období vysokých úrokových sazeb.
Je třeba připomenout, že když Fed naznačil menší počet snižování sazeb v roce 2025, většina akciových titulů reagovala negativně. Tento vývoj prodloužil ztráty z konce roku 2024 i do začátku nového roku. Akciové trhy tak zůstávají pod značným tlakem, a vývoj bude do značné míry záviset na tom, zda se podaří inflaci zkrotit a jak Fed přizpůsobí této situaci svou politiku.
Prozkoumejte akcie na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO