Analytici: Pokračování moratoria zvyšuje šance na obnovení Liberty Ostrava
Praha/Ostrava – Pokračování moratoria, které chrání Liberty Ostrava před věřiteli, zvyšuje šanci na znovuobnovení provozu hutě. Osobní účast Sanjeeva Gupty na soudním jednání může znamenat, že si chce Liberty huť v Ostravě nechat. Řekli to analytici, které oslovila ČTK. Trh s ocelí se podle nich obnovuje a Liberty Ostrava tak do budoucna může být výnosnou investicí. Zásadním ale zůstává, jestli bude společnost britského podnikatele schopná po restrukturalizačním plánu splácet své dluhy, uvedli.
“Obnovení produkce v huti je možné, jen je důležité, aby společnost začala svým dodavatelům platit za faktury, což stabilizuje celý dodavatelský řetězec,” řekl ekonom investičního portálu Finlord Boris Tomčiak. “Samotná produkce pak může být vzhledem k aktuálním podmínkám na evropském ocelářském trhu zisková a může generovat dostatečně vysoký peněžní tok pro platby dodavatelům. Cena oceli v EU v uplynulých měsících mírně stoupla. Na druhé straně výrazně propadly ceny energií,” uvedl.
Podle Evropské ocelářské asociace (Eurofer) loni meziročně klesla spotřeba oceli o 6,3 procenta. V letošním roce asociace očekává meziroční růst o 5,6 procenta. Spotřeba oceli ale letos ani tak nebude dosahovat předpandemických čísel.
Z důvodu výnosnosti podniku by reálně nemusela huť skončit provoz, ani kdyby jí moratorium nebylo prodloužené. Datový analytik platformy Dataran Petr Bartoň věří, že konsolidovaná výroba v Liberty Ostrava ekonomicky smysl má. To mohou dokazovat i spekulace okolo eventuálních kupců a obnovení provozu huti by mohlo vést ke zvýšení její ceny. “Potenciální kupci o sobě dávají slyšet, že existují. A nový vlastník by pak mohl být dokonce ještě více motivován než ten současný, alespoň nějakou výrobu obnovit rychleji,” dodal Bartoň.
Jedním ze spekulovaných kupců Liberty Ostrava může být český miliardář Jaroslav Strnad, zakladatel strojírenských podniků CE Industries a Czechoslovak Group. Analytici již dříve pro ČTK uvedli, že by akvizice vedla ke spolupráci mezi jednotlivými strojírenskými odvětvími a zároveň by také mohla rozrůznit portfolio holdingu v době ekonomických výkyvů.
Firma má podle soudce Viktora Břesky, který jednání o moratoriu vedl, v dostatečném stadiu rozpracován restrukturalizační plán a chce ho do konce příštího týdne předložit k hlasování dotčeným stranám. Stran, které musí Liberty seznámit s restrukturalizačním plánem, je podle soudce více než 1300.
“Pokud jej věřitelé podniku přijmou, existuje dobrá šance na další pokračování jeho činnosti v relativně málo pozměněné podobě. Osobní účast Gupty při soudním jednání značí, že má silný zájem na pokračování výroby a že s ním dokonce do jisté míry spojuje svůj osobní kredit. To je rovněž dobrá zpráva pro zaměstnance hutí a ostatně i pro celou ekonomiku Moravskoslezského kraje,” uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
O plánu by věřitelé mohli hlasovat v dubnu. Zda Liberty o prodloužení moratoria požádá, není jisté.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO