Analýza grafů ukazuje až 200 000 USD za bitcoin do konce roku
Tento týden byl z pohledu analytika neskutečně zajímavý. Kurz ceny bitcoinu se dostává do vod, kde není moc historických dat a naskýtá se ideální příležitost pro ověřování množství teorií o chování investorů. Projdeme si dnes spolu klasicky grafy z různých časových hledisek a pokusíme se odhadnout další vývoj ceny bitcoinu.
Začneme hodinovým grafem tohoto týdne. V pondělí jsme primárně rostli a ani proslov člena Fed nedokázal kurz rozhodit. Klidné pondělí ale značilo pouze přípravu na volatilitu dalšího dne. Vidíme v úterý pokus býků o proražení historické nejvyšší úrovně z listopadu 2021. Na chvilku se podařilo a krátký úspěch byl okamžitě vystaven skoro 15 % poklesu doslova před očima. Kurz se podíval dokonce i zpět pod 60 000 USD.
Pak opět následoval růst a tentokrát již pozvolna stoupal. V pátek se dokonce doslova na minutku podíval nad 70 000 USD. Malé zamítnutí a v tomto rámci se pohybujeme klasicky skoro celý víkend. Páteční zavírací cenu máme vyznačenou modře, protože kurz má tendenci s k ní v pondělí opět vrátit. Všimněte si, že zatímco v úterý máme svíčky potvrzené pěknými objemy, tak zbytek týdne jsou objemy velmi malé. To může značit ze strany obchodníků vyčkávání.
V pátek po oznámení dat nezaměstnanosti Spojených států se sice kurz na chvíli rozkolísal, ale na obě dvě strany vidíme jen dlouhé knoty. Spíše bych to připisoval algoritmům, které spustily boty na obou stranách.
Čtyřhodinový graf tvoří medvědí divergenci
Na čtyřhodinovém grafu vidím množství rozporuplných signálů. Pattern by mohl připomínat tvar Rostoucího klína. To by měl být signál pro pokles. Horní linie by se ale dala číst i téměř jako horizontální a pak by se spíš jednalo Trojúhelník a šel by číst naopak jako býčí signál. Při pohledu na Relative Strength Index (RSI) vidíme i tvořící se medvědí divergenci. Z krátkodobého hlediska vidím nejistotu na trzích a smíšené signály. Uvidíme, jak se vyvine dnešní den a hlavně večer.
Ichimoku Kinko Hyo ukazuje býčí trend
Na denním grafu jsem vám dnes připravil indikátor Ichimoku Kinko Hyo. To sice není tak populární technika, ale velmi pěkně využitelná pro naši situaci. Pochází z Japonska a umožní nám ucelený pohled na aktuální trend a hybnost trhu.
Tenkan představuje krátkodobý cenový pohyb. Cena nad tímto ukazatelem značí krátkodobý býčí trend. Vidíme, že o víkendu se trend vlastně zastavil, což je s ohledem na klid logické. Kijun představuje střednědobý cenový pohyb. I tady vidíme poměrně jasný rostoucí trend potvrzující býčí trh i v tomto horizontu. Křivka Chikou (tvoří se o 26 svíček zpět) nám potvrzuje aktuální býčí trend. Silnější supporty se nám tvoří až kolem 46 000 USD, i když si můžeme všimnout že během úterního propadu došlo i k otestování Tenkanu. Tento indikátor nám tedy ukazuje, že aktuální trend trhu je rozhodně býčí z krátkodobého i střednědobého hlediska.
Do grafu jsem vám ještě přidal rozsah pondělní svíčky, která byla respektována po celý týden. Včerejší svíce uzavřela na horní straně pásma a případné dnešní uzavření nad 68 300 USD by nám potvrdilo předpokládaný další směr vzhůru.
Fibonacciho retracement nás připravuje na silný růst
Kurz ceny bitcoinu se aktuálně dostává do vod, kde nemáme tolik historických dat. Můžeme tedy vycházet z pouze obdobných situací. Tou by mohl být prosinec 2020, kdy došlo k prolomení původního ATH z 2018. Na grafu (zvolil jsem logaritmický pohled pro lepší přehlednost) jsem vyznačil dva Fibonacciho retracementy. Vidíme, že v roce 2020 jsme dospěli k ATH a v tomto pásmu vydrželi cca 3 týdny. Pak následoval rychlý přesun na 141,40 %, týden na to již 161,80 % a první konsolidace se konala až na 200 %. Nové ATH se definovalo jako 361,80 % Fibonacciho retracementu.
Teď se pokusíme tuto optiku aplikovat na současnou situaci. Znamenalo by to, že do konce března se cca budeme pohybovat kolem hladiny 70 000 USD. Pak bude následovat rychlý růst na 91 000 USD, týden na to již 102 000 USD a růst by se mohl na chvíli zastavit na 122 000 USD. Tam by došlo k poklesu zpět na 102 000 USD a pak již cesta vzhůru na nové ATH kolem 208 000 USD. Optikou historie by jsme se tam měli dostat cca za 18 týdnů (čili do prázdnin).
ALE! Jasně má to háček. Podmínky z roku 2020 rozhodně nejsou totožné s těmi současnými. Historicky jsme ATH lámali vždy až po halvingu. To se změnilo. Taky tu máme spotové ETF na bitcoin, které umožňují snadné investování i konzervativním investorům a institucím. A takto bych mohl pokračovat. Množství věcí je podobné a množství věcí je jinak. Záleží na vašem vnímání důležitosti jednotlivých aspektů.
Co si myslí internetový analytici?
Zatím jsme se bavili o pohledu, který vidím na grafech já a vychází jistě z mojí povahy a názorů. Nemám rozhodně křišťálovou kouli nebo patent na rozum, takže se spolu podíváme i na populární analytiky na internetu a jejich názory.
Například Keith Alan, spolutvůrce populárního nástroje Material Indicators, předpokládá zvýšenou volatilitu kolem uzávěrky týdenní svíce. Doufá v další otestování hranice 60 000 USD pro další nákupy.
Benjamin Cowen zase na grafu z Into The Cryptoverse varuje před rostoucím rizikem aktuálního nákupu bitcoinů. Graf ukazuje cenu bitcoinu a jeho barva reprezentuje hodnotu na škále 0 – 1. Čím vyšší riziko, tím se spíše pohybujeme v oblasti vhodného k prodeji a naopak u nižší hodnoty rizika se spíše nakupuje. Aktuální hodnota se pohybuje kolem 0.715.
A nevynechám ani Crypto Rovera, který na grafu již maluje nové fantastické vrcholy a růsty.
Kam se tedy bitcoin vydá v příštím týdnu?
Klasická otázka na závěr. Co nám vlastně táhne cenu bitcoinu nahoru? V současné době jsou to jednoznačně spotové ETF. Dokud budou jejich výkony dostatečné, tak nám může logicky cena stále vzrůstat. Poslední týden nám ukazuje, že i když transformovaný Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) má opět zvýšené poklesy, tak BlackRock (IBIT) a Fidelity (FBTC) zatím dokážou pokles vykoupit a rekordně prodávat.
BlackRock tak během dvou měsíců dokázal předběhnout MicroStrategy a drží již více mincí než oni. To ovšem nic neznamená, protože je mají pouze jako podkladové aktivum a kdyby se jejich klienti rozhodli prodat, tak bude situace velmi podobná GBTC.
Z pohledu čtyřhodinového se taky moc nejsem schopný rozhodnout, kam se cena bitcoinu vydá. Z delšího pohledu by bylo logické aktuálně očekávat konsolidační stranový pohyb s možnou korekcí o 20 %. V současném býčím trendu se ukazuje 20 % korekce jako zdravá a často opakovaná. Lze předpokládat další růst i s ohledem na dominanci bitcoinu. Ta se pohybuje kolem 53 % a trend možného propadu vychází až kolem 58 %.
Hodně vidím vše aktuálně tažené FOMO a médii. Často nás straší vysáním všech mincí burz a nedostatkem. Osobně při pohledu na burzy vidím od počátku roku pokles. Ale nejsem si jistý, zda pokles z 1 875 000 mincí (1. ledna 2024) na aktuálních 1 816 000 mincí se dá nazvat jako razantní pokles a odsávání. Tímto tempem by byla nula dosažena za více než 5 let. A nejsem si jistý, zda to tempo spotová ETF tak dlouho vydrží.
Závěr
Osobně jsem tedy na bitcoinu aktuálně nerozhodný. FOMO a média vytváří obraz nedostatku a nutného nákupu než bude pozdě. S ohledem na psychologii lze říci, že pojedeme ještě nějaký čas nahoru. Čistě spotový nákup a vstup v současné době do investování bych ale asi nepovažoval za rozumný. Mnohem lepší zhodnocení bych letos očekával spíše na altcoinech. Například ethereum vypadá velmi slibně. I když musíme brát v potaz, že případný propad bitcoinu by s sebou strhl všechny kryptoměny.
Tento týden nebudu otevírat raději žádné pozice na derivátech (futures, opce). Vysoký open interest a nákupní horečka poměrně významně navýšili riziko volatility a snadné likvidace otevřených pozic.
Tento článek ale samozřejmě není pro vás ani investičním doporučením nebo jakoukoliv formou rady. Udělejte si vlastní průzkum a na jeho základě se případně rozhodněte pro investování do kryptoměn. DYOR.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO