Analýza: Nedostatek odborných pracovníků má 85% českých stavebních firem

Praha – Nedostatek odborných pracovníků má 85 procent všech českých stavebních firem. Chybí jim hlavně zedníci, tesaři, elektrikáři nebo instalatéři. Významné problémy ale mají i s obsazením odbornějších a technických pozic. Například stavbyvedoucí a přípraváři staveb jsou pro více než polovinu podniků téměř nesehnatelní. Vyplývá to z analýzy pracovního portálu JenPrace.cz, kterou má ČTK k dispozici. Data portálu se shodují i s dřívějším průzkumem Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS). Také podle něj výrazné většině českých stavebních firem chybí kvalifikovaní pracovníci. Důvodem je kromě jiného nedostatek absolventů technických škol.
„Zásadní roli hraje také nízká atraktivita oboru. Mladí lidé často vnímají stavebnictví jako namáhavé a málo perspektivní povolání. Tento dojem posiluje i slabá digitalizace, která je navzdory snahám stále pozadu. Mnoho zkušených projektantů odchází kvůli složité administrativě a nepružným nástrojům, což sektor dále oslabuje,“ řekla Anna Kevorkyan, ředitelka JenPrace.cz.
Nedostatek pracovní síly má podle analýzy také přímý dopad na délku výstavby i finanční plány projektů. Průměrně se realizace staveb v roce 2025 prodloužila o zhruba tří měsíce, v některých případech se ale prodleva může vyšplhat až na několik let. Klíčem je podle Kevorkyan podpora odborného vzdělávání, lepší spolupráce firem se školami, zatraktivnění pracovních podmínek a modernizace celého sektoru, včetně důsledné digitalizace. Bez toho by se v budoucnu stavebnictví mohlo dostat ještě hlubší krize, než ve které se v současnosti nachází, míní výkonná ředitelka.
V průzkumu SPS mezi 103 stavebními firmami uvedlo 91 procent z nich, že dostupnost kvalifikovaných pracovních sil je v současnosti špatná nebo nedostačující. Stavební firmy budou přitom v dalších pěti letech potřebovat v průměru o pět procent zaměstnanců více. Do roku 2030 tak v oboru bude chybět přibližně 74.000 kvalifikovaných odborníků.
Podle svazuj je tak nezbytné, aby se do pěti let počet zaměstnanců ve stavebnictví zvýšit o 11.000 lidí. Zároveň je také třeba, aby stejně velký počet lidí začal v tomto oboru podnikat. Podle posledních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) pracovalo v oboru v loňském posledním čtvrtletí 41.310 lidí, meziročně o 3695 lidí více. Analytik Datarun Petr Bartoň dříve uvedl, že podle výpočtů ministerstva průmyslu a obchodu je podíl stavebnictví na celkové české ekonomické produkci 7,7 procenta.
Svaz s odkazem na data ČSÚ uvedl, že od roku 2001 klesl počet studentů technických a výrobních stavebních oborů na vysokých školách o 27 procent. V přepočtu to znamená, že tyto obory v loňském roce studovalo o 14.000 studentů méně. Zatímco začátkem druhého tisíciletí studovala technické obory více než čtvrtina všech vysokoškolských studentů, loni to bylo 12 procent. Důvodem úbytku studentů v tomto segmentu je podle svazu nedostatečná podpora oborů státem, ale také jejich nízká prestiž a náročnost. Největší zájem o stavebnictví byl před 15 lety, kdy podle ČSÚ obor studovalo 64.000 vysokoškoláků, v posledních třech letech ale jejich počet klesl na 37.000.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO