Analýza: Všechny vyvážené a dynamické fondy překonaly šestiprocentní zhodnocení
Praha – Všechny účastnické fondy doplňkového penzijního spoření s podílem akcií, tedy s vyváženými a dynamickými strategiemi, překonaly loni šestiprocentní zhodnocení. Účastnické fondy vynesly v roce 2024 méně než předloni. Jediný ze všech 36 účastnických fondů, kam patří vedle dynamických a vyvážených fondů také fondy konzervativní, měl zápornou výkonnost. Vyplývá to z analýzy společnosti Freedom Financial Services.
Účastnické a transformované fondy má v ČR téměř polovina občanů. Na konci třetího čtvrtletí 2024 byly v platnosti přes čtyři miliony smluv, a to 2,07 milionu v transformovaných fondech a téměř dva miliony v účastnických fondech. Penzijní společnosti spravovaly téměř 604 miliard Kč, z toho bylo 214 miliard Kč v účastnických fondech.
Největší zhodnocení napříč všemi kategoriemi zaznamenaly fondy Uniqa Akciový s 30,3 procenta, NN Růstový s 19 procenty a ČSOB Dynamický s 16,2 procenta. Průměrný výsledek dynamických a vyvážených fondů je 11,7 procenta. Fondy vyvážené měly průměrnou výkonnost 8,2 procenta a fondy dynamické 14,2 procenta, uvedl partner Freedom Financial Services Václav Šimek.
Jak připomněl, penzijní spoření je dlouhodobý produkt s horizontem 20, 30 let. Důležitější než výsledek za jeden rok je dlouhodobé průměrné zhodnocení, které účastnický fond přináší. Propady dynamických fondů v roce 2022 a růsty roku 2023 v tom kontextu neměly takový význam, řekl. Dlouhodobě podle Šimka přinášejí klientům výnos průměrně kolem šesti procent ročně.
Nejvyššího dlouhodobého průměrného ročního zhodnocení dosahuje mezi fondy s kompletní 12letou historií účastnický fond Conseq Globální akciový, a to 7,9 procenta. Naopak pohled na dlouhodobou výkonnost konzervativních účastnických fondů podle něj příliš povzbudivý není.
Celková inflace od roku 2013 do konce roku 2024 znehodnotila vložené peníze o 55,6 procenta. Z fondů s kompletní historií dosáhly největšího celkového reálného zhodnocení po započtení inflace Conseq Globální akciový s 60 procenty, následuje ČSOB Dynamický se 43,7 procenta a třetí místo zaujímá ČS Dynamický s 32 procenty. V případě fondů s vyváženými portfolii však inflace reálně znehodnotila peníze klientů někdy až téměř o 15 procent, u konzervativních strategií někdy skoro o třetinu, uvedl Šimek.
Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. To je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO