Analýza: Zlato posílilo na 2 225 dolarů za unci a překonává cenové rekordy. Dosáhne cena 2 500 dolarů ještě letos?

Zlato se po dlouhém čekání konečně probralo k životu, protože cena za unci posílila až na 2 225 dolarů. Trh tudíž překonal další cenový rekord a nastínil nám, jak se může chovat po zbytek aktuálního roku. Osobně totiž čerstvý cenový vývoj považuji za potvrzení toho, že cena zlata minimálně do konce roku poroste. Ceny kolem 2 500 dolarů za unci mi proto přijdou velmi reálné a zároveň konzervativní tip.

Poznámka

Podotýkám, že výše psané není žádná predikce. Je to pouze můj předpoklad na základě různých faktorů, které často zmiňuji. Predikce nemají smysl. Mají smysl pouze strategie založené na datech a ekonomické historii.

Náš poslední stream na živý komentáře k zasedání Fed

Zlato předvádí velkou odolnost. Jakmile sazby klesnou, půjde nahoru

Když se investor rozhodne investovat do zlata, prvně se musí naučit, co vlastně tento trh nejvíce ovlivňuje. Je to inflace? Úrokové sazby? Nebo všeobecná nestabilita systému? Nebo všechno dohromady?

Obecně vzato se nejčastěji uvádí, že zlato pohání nahoru inflace. Je to pravda jenom částečně, protože jsme mohli vidět, že jakmile sazby začaly v roce 2021 po celém světě stoupat, zlato začalo stagnovat. Vlastně zlato přestalo růst v době, kdy inflace začala agresivně akcelerovat. Jak je to možné?

Rostoucí inflace patří mezi klíčová investiční rizika, protože ekonomická teorie říká, že v takové chvíli musí jít úrokové sazby nahoru. Růst úrokových sazeb implikuje zpřísnění měnového prostředí a zároveň roste konkurence. Největším konkurentem zlata je nepřekvapivě hotovost a státní dluhopisy. Když jsou výnosy na těchto instrumentech vysoké, zlato má problém. Jelikož nenese žádný pravidelný výnos. Navíc jsou teoreticky bezrizikové. Zlato riziko má, protože může přinést záporný kapitálový výnos.

Zajímavost :  Vyplatí se ještě investovat do akcií Nvidia, Apple a dalších Big tech gigantů?

V každém případě zlato zůstalo opravdu silné a to navzdory růstu úrokových sazeb. Nejklíčovější jsou ovšem reálné úrokové sazby, které znatelně vzrostly až ke konci roku 2022. Jak je v přiloženém grafu.

Jakmile začnou úrokové sazby klesat, zlato by mělo s větší jistotou posilovat. Však posiluje už v této době, protože se kalkuluje s tím, že v aktuálním roce začne první uvolnění měnové politiky ze strany americké centrální banky. V případě, že vzroste i nejistota ohledně makroekonomického vývoje, pro zlato by to byl ještě větší katalyzátor.

Cena zlata překonává rekordy

Trvalo velmi dlouho dobu, než cena zlata konečně posílila na cenová historická maxima. Čekali jsme na to doslova několik let. Trh totiž od poloviny roku 2020 čelil mnoha nepříjemným zamítnutím okolo ceny 2 080 dolarů za unci. Prismatem týdenního grafu byla zamítnutí vskutku agresivní a poté se cena zase sesunula hodně hluboko dolů. Výjimkou byl konce roku 2023, kdy se cena zlata po zamítnutí držela pořád blízko historických maxim.

Zajímavost :  Proč se vyplatí koupit akcie PepsiCo?

Přestože tedy došlo v prosinci k nepříjemnému zamítnutí, cena se pořád držela v blízkosti historických maxim. To jsem osobně považoval za býčí signál. Což se po čase potvrdilo agresivním průlomem skrze rezistenci nacházející se okolo 2 080 dolarů za unci. Nakonec jsme získali týdenní zavírací cenu na 2 185 dolarech za unci, což je obrovský technický úspěch.

Poznámka

Sami posuďte, jak dopadly předešlé pokusy o průlom rezistence. Je zde na první pohled ohromný rozdíl ve výsledku snažení.

Zlato čerstvě zase pokořilo nová cenová maxima, ale následně přišlo zamítnutí. Máme tak dle futures trhu historické maximum přesně na 2 225 dolarech za unci. Čeká nás proto s největší pravděpodobností velmi nepříjemná podobá týdenního close. Vlastně se možná začíná naplňovat mé dřívější přání a odhad. Ideální je ze shora otestovat bývalou rezistenci kolem 2 080 dolarů za unci.

Zlato před tou poslední expanzí konsolidovalo v rámci zakresleného patternu, který má podobu klesajícího klínu. Po průlomu začal být trh extrémně volatilní. Sešlo se totiž hodně věcí, zasedání Fed, PMI a Philadelphia index. V každém případě je příchod volatility signálem, že je na místě pullback.

Zajímavost :  📈Bitcoin v únoru posílil o 47 %, vyroste cena za pár dnů na nová historická maxima?

Závěrem: Dosáhne cena zlata 2 500 dolarů za unci?

Jak jsem psal již výše, nikdo nemá křišťálovou kouli, která by nám řekla, jak moc vysoko cena půjde. Nicméně technika trhu nám říká, že je zde vyšší šance, že cena zlata půjde nahoru. Nesmíme ovšem zase padnout zpátky pod sledovanou úroveň. Pak bych to vnímal jako nepříjemnou býčí past.

Osobně pro letošek počítám s cenami okolo 2 500 dolarů za unci a to jsem možná ještě hodně zdrženlivý. Podle mého názoru je však lepší být zdrženlivý a poté příjemně překvapený než naopak.

Jako takovou třešničku na dortu přidávám projekci vývoje zlata do roku 2030 od Incrementum. Z jejich projekce vychází cena za unci skoro 5 000 dolarů. Nereálné to není, ale neupínal bych se na to.

Prozkoumejte ETF pro těžaře zlata na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO