Bankovní gigant stanovuje predikci ceny zlata až na 4 000 USD za unci

Společnost Goldman Sachs (GS), jeden z nejvlivnějších hráčů na globálním finančním trhu, zveřejnila výrazně býčí předpověď pro vývoj ceny zlata v nadcházejícím období.
Podle její aktuální analýzy by se cena zlata mohla v případě recese v roce 2025 dostat až na úroveň 3 880 dolarů za unci. Tato prognóza je postavena na předpokladu, že obavy z hospodářského útlumu povedou ke zvýšené poptávce po zlatě jakožto bezpečném aktivu v dobách nejistoty.
Očekává se, že investoři budou ve velkém přesouvat kapitál do burzovně obchodovaných fondů (ETF) krytých zlatem. Přesun kapitálu způsobí výrazný nárůst ceny této komodity.
Predikce ceny žlutého kovu pro rok 2025 a 2026
Podle základního scénáře, který banka uvedla ve své investorské zprávě z pondělí 5. května, by měla cena zlata dosáhnout do konce roku 2025 hodnoty 3 700 dolarů za unci. Goldman Sachs zároveň předpokládá, že vzestupný trend bude pokračovat i v roce následujícím.
V polovině roku 2026 by se zlato mohlo obchodovat až za 4 000 dolarů za unci. Klíčovým faktorem růstu zůstává strukturální poptávka ze strany centrálních bank, které pokračují v navyšování svých rezerv. Zároveň i rostoucí zájem institucionálních i drobných investorů hledajících dlouhodobou hodnotu a ochranu proti inflaci.
Ve svém extrémním scénáři typu „tail-risk“, který počítá s možností vážnější tržní destabilizace, jako je například ztráta důvěry v politiku Federálního rezervního systému (Fed) nebo zásadní změny v americké měnové politice, banka odhaduje, že cena zlata by mohla vystoupat až k hranici 4 500 dolarů za unci. Tento scénář bere v úvahu případné narušení důvěry investorů v americký dolar jako světovou rezervní měnu. Narušení by mohlo způsobit masivní přesun kapitálu do alternativních aktiv.
Zpráva přichází v době, kdy zlato znovu usiluje o dosažení svého historického maxima kolem 3 500 dolarů za unci. To bylo před několika měsíci krátce zaznamenáno po sérii geopolitických a ekonomických otřesů. Od začátku roku 2025 zaznamenalo zlato silný růst. Přesně o 26,31 %, což z něj činí jedno z nejvýkonnějších aktiv tohoto období. V době tvorby tohoto článku se obchodovalo za 3 368 dolarů za unci, což naznačuje stále silný zájem investorů.
Na druhou stranu však technické ukazatele varují před možností korekce. Index relativní síly (RSI), který měří míru překoupenosti nebo přeprodanosti aktiva, se momentálně nachází hluboko nad hranicí 70. To značí, že trh se zlatem může být dočasně přehřátý a hrozí realizace zisků ze strany investorů, případně krátkodobý výprodej.
Stříbro zaostává za zlatem
Na rozdíl od zlata, které se těší zvýšenému zájmu v souvislosti s globálními ekonomickými riziky, stříbro zatím nedokázalo držet krok s tímto trendem. Analytici Goldman Sachs očekávají, že stříbro bude i nadále zaostávat za zlatem, a to zejména kvůli specifickým faktorům ovlivňujícím jeho poptávku.
Mezi tyto faktory patří především zpomalující výroba solárních panelů v Číně, která je významným odběratelem stříbra. A také celkově slabší průmyslová poptávka v globálním měřítku.
Goldman Sachs upozorňuje, že vzhledem k přetrvávajícím makroekonomickým rizikům a pokračující akumulaci zlata ze strany centrálních bank zůstane poměr mezi cenou zlata a stříbra na nadprůměrně vysoké úrovni. To potvrzuje relativní výkonnost zlata jako defenzivního aktiva v porovnání se stříbrem. To je více závislé na cyklické průmyslové poptávce a méně využíváno jako rezervní aktivum.
V dubnu letošního roku analytik Goldman Sachs Daan Struyven uvedl, že zlato má všechny předpoklady k tomu, aby v následujících měsících opět atakovalo rekordní hodnoty.
Argumentoval tím, že rizika recese zůstávají výrazně vyšší, než jaká očekává většina trhu. Příchod recese by mohl vést k dalšímu přesunu investorů do bezpečnějších aktiv. Struyven rovněž zdůraznil, že i přes uklidnění obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou zůstávají globální finanční trhy velmi citlivé na vývoj měnové politiky a geopolitických faktorů.
Zajímavostí v aktuální strategii Goldman Sachs je doporučení zaměřené na defenzivní pozice. Konkrétně analytik doporučuje otevřít dlouhé pozice ve zlatě jako ochraně proti riziku recese. Zároveň navrhuje prodejní opce na ropu, což má podle něj sloužit jako doplňkové zajištění proti negativním ekonomickým scénářům. Tato kombinace má zajistit, že portfolio bude schopno čelit zvýšené volatilitě a nejistotě, která může trhy v následujících měsících zasáhnout.
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO