Bitcoin na týdenním grafu tvoří výraznou medvědí svíčku
A máme tu opět neděli a s ní pravidelnou analýzu kurzu ceny bitcoinu. A i tento týden byl poměrně zajímavý. Začaly se prodávat spotové ETF na Ethereum, akcie zažily nejhorší den od roku 2022 a Donald Trump měl proslov na bitcoinové konferenci. Shrneme si to a zkusíme na grafech opět najít, kam by se mohl bitcoin dále vydat.
Je důležité vědět, kde jsme byli, než začneme řešit kam se vydáme. Proto si na začátek opět namalujeme tento týden na hodinovém grafu. V neděli podvečer přišla zpráva z Bílého domu, že Joe Biden, současný prezident Spojených států, nebude pokračovat v kampani za znovu zvolení. I když se s tím dost počítalo, tak trošku volatility to na trh přineslo. Vytvořený CME gap se ale zaplnil hned v pondělí. Po otevření newyorské burzy vidíme další růst. Spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) na Bitcoin v pondělí narostly skoro o půl miliardy USD.
Pak se již očekával počátek prodejů spotových ETF na Ethereum. Podle očekávání přišla nejprve volatilita a pak pomalý pokles. Podobně jako v lednu. Do toho se přidala středa a vůbec nejhorší den pro americké akcie od roku 2022. To bitcoin ustál ještě poměrně slušně, ale po otevření asijských trhů došlo k prudkému růstu japonského Jenu. Na to bitcoin reagoval propadem a otestováním supportu na úrovni 64 000 USD.
Bitcoin ve čtvrtek otestoval support na 64 000 USD
Ve čtvrtek ale přišla z USA pozitivní zpráva. Míra růstu HDP je skoro dvakrát větší než v minulém měsíci a výrazně nad očekáváním analytiků. To nastartovalo další růst bitcoinu a páteční index PCE již trend pouze upevnil. Navíc všichni vyhlíželi sobotní vystoupení Donalda Trumpa na konferenci Bitcoin 2024 v Nashville. Vidíme, že se cena v sobotu dostala skoro na 69 500 USD, ale díky slabým objemům byla snadno zamítnuta.
Během proslovu bývalý prezident slíbil okamžitě vyhodit Garyho Genslera, předsedu Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), ustanovit komisi pro bitcoin a kryptoměny, zákaz prodeje aktuálně držených bitcoinů a také nezřízení CBDC během jeho možného mandátu. Bohužel nic o navýšení počtu bitcoinů do státních rezerv nebo další podpoře těžařů. Těsně po projevu se tak cena propadla skoro na 66 500 USD. Slušná volatilita na sobotu. Propad by spojen s největšími objemy tohoto týdne. Ale jinak vidíme, že na burze CME se cena v pátek uzavřela 67 955 USD. A vypadá to, že by se kolem této úrovně mohla i nadále udržet.
Bitcoin opakovaně bojuje s rezistencí kolem 68 200 USD
Na čtyřhodinovém grafu lze najít opakovaný test úrovně 68 200 USD. Včera jsme se sice dostali krátce na ní, ale to bylo spojené s euforií z blížícího se projevu prezidentského kandidáta. Nebral bych tuto emoční svíčku moc vážně. Na grafu jsem také vyznačil medvědí divergenci. Pokles na Relative Strength Index (RSI) sice není nijak velký, ale vidíme, že vždy při otestování 70 bodů dochází z zamítnutí a obratu kurzu. Z krátkodobého hlediska se nám tam tedy tvoří rezistence na 68 200 USD a supportní pásmo kolem 64 000 USD. Uvidíme, co v pondělí otestujeme. Osobně se kloním spíše k otočce a pomalému propadu na support.
Denní graf otestoval vrchol patternu
Na denním grafu se nám již několik měsíců tvoří pattern Klesajícího klína. Vidíme, že včera večer došlo k otestování horní linie a opětovnému propadu. Při pohledu na analýzu Ichimoku Kinko Hyo si můžeme všimnout, že Tenkan-sen (červený) posloužil jako slušný support. Navíc ukazuje, že krátkodobý trend je rostoucí. Supportní mrak Komo také udržel středeční propad po skokovém nárůstu Jenu. Střednědobý trend, vyjádřený Kijun-senem (modrý) také označuje růst. Podobná situace nastala i 20. května. Vidíme, že se pak kurz propadl na Tenkan-sen (aktuálně 66 400 USD) a kolem něj osciloval dalších 14 dní.
Týdenní svíčka je zatím medvědí
Týdenní graf ale moc optimisticky nevypadá. Aktuální tvar svíce tvoří vzor tzv. Hanging Man. Ten se často bere jako medvědí signál pro obrat trendu. Jsme aktuálně na úrovni klesající trendové linie, kterou kurz ceny bitcoinu respektuje již od dubna letošního roku. Supporty vidím kolem 62 600, 57 750 a 49 450 USD. Tento týden bych spíše počítal s otestováním prvního z nich, čímž by se výše zmíněný pattern potvrdil.
Jak to vidí na sociálních sítích?
No tak to zrovna hezky nevypadá. Ale musíme si uvědomit, že to je pouze moje interpretace současné situace a ta může být hodně zkreslená mým současným mentálním nastavením. Pojďme se nyní podívat na sociální sítě a jejich náladu.
Podle indexu Fear & Greed nám tu stále panuje chamtivost. To znamená, že objemy jsou slušné, volatilita odpovídá očekávání a na sociálních sítích se bitcoin hodně řeší.
Keith Alan, spoluzakladatel nástroje Material Indicators, si také všímá zamítnutí na 69 400 USD a předpokládá spíše pokles. Hlavně ho ale zajímá měsíční uzávěrka.
Mikybull Crypto na týdenním grafu vidím množství býčích patternů a předpokládá brzký nárůst nad 100 000 USD. Ale je to týdenní graf, takže těch pár svíček klidně může ukazovat až na počátek příštího roku.
YouTuber a analytik Crypto Rover připomíná, že vyrovnání ze zkrachovalé kryptoměnové burzy Mt. Gox je již téměř u konce a předpokládá, že bude následovat růst.
Jak to tedy vypadá s bitcoinem pro další období?
Tento týden nás čeká měsíční uzávěrka spojená se zasedáním Fed. Sice asi nikdo neočekává, že by se na tomto zasedání snížila základní sazba, ale trhy jsou přesto v euforii a předpokládají až tři snížení do konce roku. Tedy na každém dalším. Osobně si to stále nemyslím. Předpokládám, že Jerome Powell v proslovu po zasedání vrátí trhy do reality. Sníží očekávání počtu možných snížení. Pro bitcoin to bude podle mě negativní zpráva a půjdeme dolů.
Měsíční výsledek zatím naplňuje historické pravidlo, že po červeném červnu vždy přichází zelený červenec. Pravidlo se potvrdí, jestliže se cena na konci měsíce udrží nad 62 700 USD. To by i odpovídalo jednomu z výše nalezených supportů.
V úterý nás ještě čekají výsledky HDP z Evropy a počet volných pracovním míst z USA. To by již mohlo naznačit aktuální sílu pracovního trhu a odkrýt jeden z rozhodujících parametrů změny sazby Spojených států. Osobně očekávám, že tento týden vytvoříme další červenou svíci. Support bych hledal kolem 64 000 USD. Trhy v pondělí budou zpracovávat proslov Donalda Trumpa. Sice řekl, že bitcoin je strategická rezerva USA, ale pouze řekl že žádný neprodá. O navýšení rezervy nepadlo ani slovo. Možná, že by ale trh mohl pozitivně vyhodnotit předcházející proslov senátorky Cynthie Lummis. Ta navrhuje, aby Spojené státy v následujících 5 letech nakoupily milion mincí bitcoinu. Držely by tak 5 % všech bitcoinů.
Očekávám další červenou týdenní svíčku
Osobně dnes žádnou pozici neotevírám. Počkám na chování asijských trhů a jejich reakci na víkendové proslovy. Navíc vidím, že příliv do spotových ETF na Bitcoin se opět zpomalil a z těch na Ethereum to hlavně teče pryč. V pondělí očekávám pohyb kolem 68 000 USD a ve středu pokles. Předpokládám ale, že support kolem 64 000 USD by mohl propad ustát. Z dlouhodobého hlediska počítám do konce srpna ještě stranový pohyb a další růst až v září. Stále si myslím, že otestování 100 000 USD do konce roku je poměrně reálné. Záleží ale na makroekonomické situaci a dalších faktorech.
Celý článek ale samozřejmě vyjadřuje jen a pouze moje názory na současné dění kolem bitcoinu. Pro vás to není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Jestliže máte zájem o investování, tak si udělejte svojí analýzu, definujte si investiční strategii a té se držte. DYOR.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO