Bitcoin posílil nad 94 000 dolarů. Akciové trhy snižují ztráty

Akciové trhy dostaly příležitost se po nedávných výprodejích opět trochu nadechnout. Bitcoin dokonce stoupá zpátky nad 94 000 dolarů. Zatím to tedy vypadá, že ji akcie dokážou využít.

Jak se bude v příštích týdnech a měsících postupně ukazovat (asi), že rétorika kolem obchodních válek je sice verbálně ostrá, ale realita daleko umírněnější, tržní nervozita pravděpodobně opadne.

Kapitál, který v posledních týdnech utekl do bezpečnějších aktiv, se tak může opatrně začít vracet zpátky do akcií a bitcoinu. Trh má zkrátka tendenci přehánět a nynější uvolnění může být jen prvním signálem, že investoři si začínají uvědomovat, jak dopad dosud zavedených cel nebude tak dramatický, jak se zpočátku zdálo.

Poznámka

Zlato velmi rychle padlo z více jak 3 500 dolarů za unci na téměř 3 270 dolarů za unci.

Deeskalace napětí kolem obchodních bariér ale zároveň představuje dost výrazný negativní faktor pro trh se zlatem. Cena zlata si sice prošla solidním růstem, ale jak jsem už dříve psal, do rozjetého vlaku se nenaskakuje.

Investoři, kteří nakupovali zlato na základě krátkodobé psychologie, mohou teď být nepříjemně překvapeni. Zlato samozřejmě funguje nejlépe v prostředí hluboké nejistoty. Jakmile ovšem dojde ke zvolnění situace, trh s drahými kovy přirozeně ztrácí na atraktivitě. A velká volatilita přichází.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Stream: Skončí brzy obchodní války?

Cenové propady na akciích bývaly mnohem hlubší

Historicky platí, že americký akciový trh si prošel mnohem hlubšími kurzovými propady, než jaké jsme mohli sledovat v posledních týdnech. A to i v období, kdy ekonomická recese nenastala.

Zajímavost :  Portfolio Michaela Burryho: Jak obchodní válka ovlivnila jeho investice

Typickým příkladem je rok 1987, kdy během několika málo týdnů ztratil trh desítky procent ze své hodnoty. Přitom tehdejší americká ekonomika neupadla do recese. To jen dokládá, že výkyvy na trzích nejsou vždy nutně navázané na hospodářský vývoj. Často souvisejí s příliš nafouknutými očekáváními, přeceňováním rizik nebo prostě jen s panikou v důsledku různých šoků.

O to větší opatrnost je však potřeba ve chvíli, kdy se tržní propady skutečně překrývají s útlumem reálné ekonomiky. V takových situacích už totiž nejde jen o psychologii trhu, ale i o fundamentální zhoršení makroekonomického prostředí.

Když se propadne spotřebitelská důvěra, investiční aktivita firem, ziskovost podniků a růst HDP, má to daleko hmatatelnější dopad na hodnotu akcií. V takovém prostředí nejsou ztráty na úrovni 40 až 50 % ničím výjimečným. Jde vlastně o standardní rysy hlubšího medvědího trhu.

Je proto zásadní rozlišovat mezi běžnou korekcí a strukturálním medvědím trhem. Ty první často bývají zdravé – trh se v jejich průběhu tzv. pročistí a investoři přehodnocují svá očekávání.

Ty druhé jsou však mnohem bolestivější a vyžadují větší obezřetnost, disciplínu a ideálně i kvalitní diverzifikaci portfolia. Právě proto se vždy vyplatí chápat kontext. Dívat se nejen na procentuální propady trhů, ale především na to, co je skutečně způsobilo.

Zajímavost :  Google oznámil výsledky. Odkoupí akcie za 70 miliard a zvýší dividendu

Investoři, kteří zmíněné nepochopí, jsou pak v rukou náhody. Investujeme způsobem, kterým chceme zvýšit pravděpodobnost úspěchu. Jakmile nemá investor nějakou strategii, časem se mu to těžce vymstí. Nevěřím totiž, že spekulanti mají dlouhodobě úspěch.

Bitcoin má těch 100 000 dolarů na dosah

Bitcoin skutečně otestoval rezistenci, která se rozprostírá kolem 92 000 dolarů. Prvotní pokus o průlom vypadá fantasticky, protože úterní svíce zavřela v impulsní podobě. To znamená, že poptávková strana zcela absorbovala nabídku, která se nacházela v rámci denního cenového rozpětí.

Řečené je býčí signál, díky kterému víme, že snahy o průlom jsou skutečné. Impulsní svíce má i celkem dostačující objemy. Faktem je, že jsou průměrné, ale když se podíváme na CME futures pro bitcoin, jsou vysoce nadprůměrné. Bohužel objemy na spotovém krypto trhu nejsou tolik relevantní.

Bitcoin ale nemá vyhráno, protože největší zkouška jej jenom čeká. Nad cenou se totiž nachází point of control dle volume profile. Jde ve skutečnosti o největší rezistenci.

Všimněte si v grafu, že začátkem března se cena bitcoinu po průlomu dolů vrátila také zpátky a dokonce o něco výše. Jenomže pak nastal hodně nepříjemný obrat dolů. To je nám důkazem, že oblast kolem point of control je dost silně bráněna. Nicméně prozatím vypadá situace vskutku pozitivně.

Zajímavost :  Top 3 akcie Warrena Buffetta, které lze koupit v dubnu 2025

Závěrem: Očekávání trhů je velmi vrtkavé

Investor vyhledává primárně fundamenty, které vedou k růstu jeho investic. Psychologii, respektive očekávání trhů musíme také vnímat, ale nejde pro nás o zásadní faktor. Jelikož psychologie má vliv tržní vývoj akorát krátkodobě. Pro klid naší duše je proto vhodné vědět, zda s kurzy aktiv hýbe reálný fundament nebo jen krátkodobá psychologie.

Když tudíž předpokládáme, že naše investice držíme dlouhodobě, to znamená po mnoho let v řadě, vrtkavá očekávání by nás neměla rozhodit.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO