Bitcoin se potřebuje nadechnout a možná i spadne zpět na 90 000 USD

Kurz ceny bitcoinu tento týden krásně respektoval technické ukazatele a vyplnil množství signálů, které jsme si minulou neděli ukazovali. I dnes si spolu projdeme grafy a pokusíme se odhadnout, kam se bitcoin dále vydá. Udrží se tento nárůst až do konce měsíce?
Podíváme se opět detailněji na tento týden. Na trhu se celý týden neobjevila nijak zásadní informace, která by nás srazila dolů nebo naopak vystřelila vzhůru. Kurz ceny bitcoinu tak měl většinou prostor řídit se selským rozumem a plnit svoje cíle z oblasti technické analýzy.
Při pohledu na graf tedy vidíme, že ihned po půlnoci vyplnil svůj CME gap ze čtvrtka (v pátek byly Velikonoce, takže musíme brát čtvrteční uzavírací cenu chicagské burzy). Pak již přišel růst spojený s uvolněnější rétorikou Donalda Trumpa o víkendu.
Asijské trhy to vyhodnotily pozitivně a kurz ceny bitcoinu během pár hodin po půlnoci narostl až k 87 500 USD. Otestování rezistence v podobě 200denního klouzavého průměru (200DMA) přišlo až kolem 16 hodiny.
Jednak otevřela newyorská burza a jednak byly vyhlášeny makroekonomické informace z USA. Index předstihových ukazatelů vykázal za březen větší pokles než se očekávalo. Index naznačující budoucí ekonomickou aktivitu USA nám pomohl k otestování 200DMA. Zatím neúspěšně.
Další pokus přišel až v noci na úterý, kdy seance asijských trhů posunula cenu na 88 500 USD. Tam jsme se drželi až do příchodu informace, že Spojené státy plánují snížit clo na Čínu na „jen“ 145 %. Vidíme, že za doprovodu slušných objemů bitcoin vyskočil na 91 500 USD.
Donald Trump nechce odvolat Jerome Powella
A když na tiskové konferenci Donald Trump jen tak mimoděk zmínil, že nemá zájem vyhodit Jerome Powella, tak se kurz ceny bitcoinu odrazil podruhé a dosáhl 93 000 USD. Tam se pak držel až přibližně do středy.
Ta pak přinesla menší volatilitu. Počty žádostí o hypotéky klesají, ale počty prodaných domů za březen vzrostly nad očekávání. Manažeři ze sektoru výroby to vidí pozitivně a v oblasti služeb zase očekávají pokles. Nakonec to trh vyhodnotil v mírný pokles zpět k 92 000 USD.
Zato čtvrteční informace z trhu práce přinesly poměrně dobrou náladu. Čísla jsou poměrně stabilní a lidem se daří najít si novou práci. Kurz ceny bitcoinu se vrátil k 93 500 USD, kde se držel až do pátečního vypršení bitcoinových opcí za více než 7 miliard USD.
Velká část býčích opcí vypršela v zisku a jejich uplatnění nám pomohlo v růstu k 94 500 USD. V 16:00 Spojené státy zveřejnily index spotřebitelské důvěry a nálada lidí se lepší. To nám pomohlo (opět za doprovodu slušných objemů) k týdennímu maximu na úrovni 95 868 USD.
Chicagská derivátová burza CME nakonec uzavřela na ceně 94 715 USD. Přibližně v této úrovni se zatím pohybujeme celý víkend i za doprovodu tradičně nízkých objemů. Moc nás nerozhodila ani včerejší zpráva Donalda Trumpa, že ho možná Rusko vodí za nos a nemá zájem na ukončení války. Uvidíme, jestli reakce přijde dnes odpoledne.
Čtyřhodinový graf vyplnil býčí vzor a teď varuje před obratem
Na čtyřhodinovém grafu jsem nechal namalovanou býčí vlajku, kterou jsme si ukazovali minulou neděli. Krásně se vyplnila a obě rezistenční pásma byla nakonec poměrně rychle překonána.
Čeho si tam ale všímám nyní je medvědí divergence s Relative Strength Index (RSI). Vidíme, že zatímco graf ceny bitcoinu hledá nové vrcholy, tak RSI slušně klesá. Navíc jeho přítomnost nad 70 body značila překoupený trh s potenciálem pro pokles.
Graf bych tedy vnímal jako varování s možným návratem k nejbližší supportní zóně. Tu vidím v rozmezí 91 000 až 92 000 USD.
Denní graf ukazuje možný návrat i pod 90 000 USD
Do denního grafu jsem toho vyznačil víc. Býčí vzor rozevírajícího se klesajícího klína (oranžová) se již vyplnil. Také vidíme, že jsme pod sebou nechali 50, 100 i 200denní klouzavý průměr. Do budoucna by nám mohly posloužit jako supporty.
Také jsem tam zanesl Bollingerova pásma. Několik dní jsme se pohybovali na horním pásmu. Často pak následuje návrat ke středu. Ten se aktuálně nachází kolem 86 800 USD. Ale jak jsem řekl, tak v cestě až tam dolů nám stojí klouzavé průměry a středové pásmo by se zatím mohlo posunout výše.
Potenciální support tam vidím na možných úrovních Fibonacciho retracementu. Vrchol jsem umístil na současné historické maximum (ATH) a spodek na nejnižší uzávěrku denní svíčky za letošní rok. Krásně vidíme, že se aktuálně nacházíme na důležité úrovni 61,80 %. Minimálně zpětné otestování 50 % (91 250 USD) nebo 100DMA (90 670 USD) lze očekávat.
Týdenní graf ale stále slibuje nové ATH
Optimisticky to vypadá na týdenním grafu. Býčí trend vypadá stále dobře. Již od ledna 2023 hledá kurz ceny bitcoinu vyšší vrcholy (HH) a vyšší dna (HL). Umístěním Fibonacciho retracementu do tohoto grafu se také dostáváme k zajímavým úrovním.
Aktuálně testujeme 141,40 % a předchozí HH se nachází na 161,80 %. Při předpokladu, že další HH by se nacházelo na další důležité úrovni retracementu, tak se dostáváme na 200 %. Tedy někam kolem 126 500 USD.
Indikátor MACD také naznačuje chuť jít hledat nový vyšší vrchol a během pár týdnů i možné býčí překřížení. Minimálně se zdá, že korekce skončila a na grafu malujeme třetí zelenou svíčku v řadě.
Jaká nálada panuje na internetu?
Samozřejmě se nezapomenu podívat na sociální sítě a náladu tamních analytiků. I když se možná mohou mýlit, tak mají moc ovlivnit množství obchodníků. A jejich chování zase může ovlivnit trhy.
Analytik Titan of Crypto na měsíčním grafu ukazuje tvořící se vzor inverzního Head and Shoulders. Aplikací logiky vzoru se dostává přibližně na úroveň 125 000 USD. Tedy do podobných úrovní, kam nám vyšlo další možné HH na týdenním grafu.
Benjamin Cowen, který stojí za nástrojem Into the Cryptoverse, rozebírá různé pohledy na současnou situaci na trhu. A ať už to bere z pohledu transakčních poplatků nebo poměru tržní a realizované hodnoty, tak dochází k názoru, že je trh neutrální a nejsme tedy ještě na vrcholu.
A krásná ukázka úhlu pohledu. Zatímco já na čtyřhodinovém graf vidím medvědí divergenci, tak Matthew Hyland tam maluje skrytou býčí divergenci. Asi brzy uvidíme, kdo měl pravdu.
A index Fear and Greed se nám vrátil do oblasti chamtivosti. Sice ještě ne extrémní, ale je vidět, že růst tohoto týdne přitáhl pozornost lidí na sociálních sítích a retail se vrací k nákupu.
Co ukazují další nástroje?
Nikdy není vhodné sledovat jen grafy. K dispozici máme (dokonce zdarma) i množství dalších nástrojů, které nám dohromady mohou pomoci složit celkový obrázek.
Nejprve se podívám na burzy a počty dostupných bitcoinů k obchodování. Na grafu za poslední rok je jasně viditelný trend poklesu a na burzách již k obchodování zbývá jen 2,49 milionu mincí bitcoinů.
To si musíme dát do souvislosti i s množstvím dostupných mincí mimo burzy. Forma OTC (Over-the-counter), kterou často využívají například spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) začíná pomalu vysychat. Úroveň počtu takto nabízených bitcoinů dosáhla historického minima. Fondům brzy nezbyde, než nakupovat na burzách.
To si můžeme dát i do souvislosti s vývojem prodejů spotových ETF na bitcoin za poslední týden. Fondy narostly o 3,06 miliardy USD a nakoupily 33 500 mincí. Proti tomu stojí těžaři, kteří za tento týden vytěžili jen 3 150 nových mincí. Docela nepoměr.
To je ten dlouhodobý pohled. Z krátkodobého úhlu pohledu tu máme množství dlouhých pozic profesionálních obchodníků, které zůstaly otevřené a lákají k poklesu. Kdyby teď kurz ceny bitcoinu poklesl zpět k 90 000 USD, tak vymaže jejich pozice za 5 miliard USD. Nad námi tolik likvidity neleží.
Co nás čeká z pohledu makroekonomie?
Zatím jsem si ukazovali hlavně technické ukazatele, grafy a analytické nástroje. Ty samozřejmě mají svůj význam a v době klidu i svou jasnou logiku. Bohužel lidé často obchodují na základě emocí a nic nedokáže emoce nabudit tak rychle, jako právě makro.
V příštím týdnu nás samozřejmě čeká konec měsíce. Pro bitcoin to zatím vypadá docela dobře a kdyby se dnes měsíc uzavřel, tak budeme v zisku 14,11 %. To je určitě skvělá zpráva, protože první čtvrtletí bitcoin uzavřel v červených číslech (- 11,82 %). Nejhorší první čtvrtletí od roku 2018.
Samozřejmě se to ještě může změnit. Například v úterý (16:00) zveřejní Spojené státy počty otevřených pracovních míst. Nebo ve středu se dozvíme stav HDP (14:30) a následně na to i jádrový PCE index z USA (16:00).
To všechno jsou základní data, která používá Fed v rámci svého rozhodování o změně základní sazby. Donald Trump se na ně snaží tlačit, aby jí co nejdříve snížili. Zatím se ale zdá, že komise odolává a derivátový trh nepředpokládá snížení sazby na květnovém zasedání.
Zasedání je již příští středu a tento průzkum se deset dnů předem téměř nikdy nemýlí. Zároveň ale očekává (a propisuje do cen) celkem čtyři snížení sazby do konce roku. Potenciální informace z příštího týdne, které by očekávání zhoršily, by mohly mít negativní dopad i na kurz ceny bitcoinu.
Kam se tedy bitcoin dále vydá?
Asi je na čase si shrnout fakta a pokusit se odhadnout, kam se kurz ceny bitcoinu dále vydá. Z hodinového grafu čtu primárně úroveň 94 715 USD. Tam v pátek uzavřela burza CME a s největší pravděpodobnosti se tam cena na počátku týdne rychle vrátí.
Čtyřhodinový graf mne osobně varuje před potenciálním návratem a otestováním supportního pásma kolem 91 000 až 92 000 USD. Což by ostatně odpovídalo i Fibonacciho retracementu z denního grafu. Na úrovni 91 243 USD leží 50 % hranice. Tu jsme při cestě nahoru relativně snadno prorazili a čekal bych minimálně potvrzení, že úroveň platí.
Nahrává tomu i mapa likvidity. Objem 5 miliard dolarů by pro návrat k 90 000 USD mohl být slušný motiv. Osobně tedy očekávám, že v příštím týdnu půjdeme do strany s pomalým poklesem. Samozřejmě v případě, že nám do toho nevstoupí nějaká nečekaná emoční situace.
Například, že Donald Trump neslíbí večeři i pro držitele bitcoinů nebo, že Michael Saylor dnes odpoledne neoznámí, že potřebuje opravdu hodně moc oranžové do svého Trackeru. Také si myslím, že reakce na čínské popření vyjednávání s USA není ještě plně propsána.
Jak budu dále obchodovat?
Z výše uvedeného je asi patrné, že si dnes hned neotevřu dlouhou pozici. Ale neotevřu si ani krátkou. Určitě mě bude zajímat, jak se trhy postaví k včerejšímu jednání Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenskym na pohřbu papeže. Respektive k následnému oznámení, že Vladimir Putin vodí prezidenta USA za nos a možná nemá zájem na ukončení války.
Připravím si tedy dlouhé pozice v rozmezí od 90 000 do 92 000 USD. Jako SL asi použiji 200denní klouzavý průměr na úrovni 89 150 USD. Stále věřím, že se letos podíváme na nové ATH.
Ve středu si uděláme analýzu na živo. Přijdu na stream s Jaroslavem Jarolímem a opět si připravím prezentaci faktů, které podporují můj názor na vývoj kurzu ceny bitcoinu. Budu samozřejmě rád, když přijdete a budete se ptát nebo se mnou diskutovat. Začínáme tradičně v 19:00.
A na konec jen připomenu, že moje články a analýzy vyjadřují jen a pouze můj osobní názor na současné dění. Pro vás to rozhodně není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Před vlastní investicí si vždy udělejte analýzu, definujte strategii a tou se řiďte. DYOR.
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO