Bitcoin se v noci propadl pod 68 000 USD

Tento týden byl rozhodně zajímavý. Nejprve se kurz ceny bitcoinu pokusil prolomit historické maximum a pak se propadl až pod 68 000 USD. Projdeme si dnes spolu opět grafy v nejčastěji využívaných časových pohledech a pokusíme se odhadnout, kam by se mohl bitcoin v následujícím období vydat.

Začnu opět hodinovým grafem tohoto týdne. Bylo se na co dívat. A dost se to i očekávalo s ohledem na finále prezidentských voleb ve Spojených státech. Tato událost je pro trhy obecně poměrně volatilní. V pondělí ihned po půlnoci začal kurz růst. A ani se nevrátil na páteční uzavírací cenu futures na chicagské burze (CME). Vznikl tak gap, který se objevuje jen několikrát do roka. Možná ale, že na něj ještě dojde.

Kurz ceny bitcoinu tedy v noci na úterý překročil 70 000 USD a úterní negativní zprávy o počtech volných pracovních míst v USA mu pomohly k pokusu o dosažení svého historického maxima. O pár set dolarů se nepodařilo, ale většina držitelů se i tak dostala do zisku. Což logicky vytvoří i prodejní tlak, protože část z nich ty zisky chce vybrat. To bylo vidět nejen na burzách, ale i na objemech obchodů spotových burzovně obchodovatelných fondů (ETF). Fondy v úterý provedly transakce za 4,64 miliardy USD a narostly o 870,1 milionu USD. Přesto cena stagnovala a ani další negativní zpráva z USA (nižší HDP než se čekalo) s ní nepohnula.

Ve čtvrtek přišel propad

Propad přišel až ve čtvrtek po zveřejnění inflačních dat ze Spojených států. Ta vrátila kurz bitcoinu na úroveň kolem 70 000 USD. V pátek sice americký trh práce reportoval extrémně nízké počty nově vytvořených pracovních míst mimo oblast zemědělství, ale bitcoinu to pomohlo jen na chvilku. Analytici spojili negativní informaci s dopadem hurikánu a vše se rychle vrátilo na původní hodnoty.

V pátek uzavřela CME na ceně 69 509 USD, ale rozhodně to neznamenalo klidný víkend a stranový pohyb kolem této úrovně. Volby jsou prostě volatilní záležitost a i spekulace dokážou trhy poslat na Měsíc nebo i naopak. V tomto případě vidíme dnešní noční seanci. Časově to odpovídá asijským trhům. Objemy srovnatelné s běžným pracovním dnem a rychlý propad stál obchodníky s dlouhými pozicemi skoro 131 milionů USD. Vypadá to, že jako support nám posloužil 20denní exponenciální klouzavý průměr. Uvidíme, kam se během dne kurz vydá, ale musíme brát v potaz i nenaplněný CME gap na úrovni 66 620 USD.

Zajímavost :  Bezplatné kilometre na diaľničných obchvatoch až tak nepomáhajú. V niektorých mestách sa doprava skomplikovala

Čtyřhodinový graf je poměrně optimistický

Jestli máte z hodinového grafu mírnou depresi, tak vám teď možná zlepším náladu. Na čtyřhodinovém to vypadá poměrně dobře. Kurz většinou hledá vyšší vrcholy a vyšší dna. Aktuálně testujeme exponenciální klouzavý průměr složený ze 100 čtyřhodinových bloků. Současně na MACD tvoříme podobnou situaci jako na počátku října. Aplikací její logiky by tedy měl přijít ještě pokles přibližně na 66 700 USD. Tam se nachází exponenciální klouzavý průměr z 200 bloků a současně i nevyplněný CME gap z minulého týdne. Jestliže uzávěrka některé ze 4hodinových svící neklesne pod 66 195 USD, tak tu stále máme rostoucí trend a vyšší dno. Jsme tedy stále býčí.

Denní RSI se vrací k normálu

Na denním grafu jsem vyznačil indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Vidíme, že včerejší denní svíčka uzavřela na úrovni Tenkan-sen. Jedná se o krátkodobý cenový pohyb vypočtený z posledních devíti dnů. Ten je stále rostoucí a dnes se zatím nacházíme pod ním. V případe potvrzení proražení dolů tu máme Kijun-sen – střednědobý cenový pohyb složený z hodnot posledních 22 dní. Ten by mohl zafungovat jako další silnější support (66 220 USD). Nálada na trhu je stále býčí (Chikou span se nachází nad grafem). Evidentně se jev zvaný Katana (souběh Tenkan-sen a Kijun-sen) naplnil a růst po jejich oddělení přišel.

Jestli se ale dnes vydáme otestovat Kijun-sen nebo uzavřeme nad Tenkan-senem nejí moc jasné. Včerejší denní svíčka uzavřela jako Doji s malým knotem na obě dvě strany. Evidentně nerozhodnost a vyčkávání. Opět to připisuji prezidentským volbám. Na grafu jsem ukázal i Relative Strength Index (RSI). Vidíme, že během pokusu prolomení historického maxima s dostal na 70 bodů (překoupený trh). To často značí potenciální pokles ceny. Teď se již ale vrací k neutrální hodnotě kolem 50 bodů.

Týdenní graf přešlapuje na důležité úrovni

Na týdenním grafu stále platí prolomení býčí vlajky a vzoru Cup & Handle. Dnes jsem je tam ale nenamaloval. Podíval jsem se na Fibonacciho retracement. Jako mezní úrovně jsem použil uzavření nejvyšší týdenní svíčky z března (po aktuálním historickém maximu) a nejnižší úroveň svíčky z počátku září. Vidíme, že se aktuálně pohybujeme kolem významné úrovně 78,60 %. Současně si můžeme všimnout, že Dowova teorie platí a kurz se často obrací kolem 50 %. Přidal jsem do grafu i Bollingerova pásma. Nacházíme se aktuálně u horní hranice a šlo by tedy předpokládat, že k dalšímu růstu potřebujeme nějaký silnější impulz.

Zajímavost :  Bývalého šéfa SIS Michala Aláča zbavili obvinenia. Na generálnej prokuratúre obstál paragraf 363

Samotný aktuální tvar svíčky by šel interpretovat jako Shooting star. Dlouhý horní knot nám říká, že býci měli z počátku sílu, ale pak byli přetlačeni medvědy. Klasicky by to šlo číst, jako potenciální signál možné změny trendu. V souvislosti s předchozí červenou svíčkou ve tvaru Hammer si ale nejsem jistý, jestli to má být změna nahoru nebo dolů. To že má svíčka malé tělo mi říká, že nakonec jsou medvědi a býci relativně v rovnováze (i když zelená říká, že býci pořád trošku vedou).

Jaká nálada panuje na internetu?

Něž se pokusím shrnout zjištěné informace, tak se ještě podívám na sociální sítě. Samozřejmě mne zajímá nálada populárních analytiků a jejich nepřímá doporučení pro jejich sledující. Uvidíme, jestli řeší také něco jiného než volby.

Keith Alan, tvůrce nástroje Material Indicator, poukazuje na další knot svíčky pod 69 000 USD. S ohledem na historii to bere jako signál, že půjdeme níž. Očekává možné otestování 64 800 USD nebo dokonce propad až na 62 700 USD.

Altcoin Sherpa varuje před volatilitou voleb a raději uzavírá všechny pákové pozice na kryptoměnových derivátech. A dobře dělá.

Matthew Hyland věří, že když bitcoin neklesne pod 65 000 USD, tak tu stále máme býčí trend. Úroveň vztahuje ke knotům. Osobně jsem spíše zastánce hodnot uzavírek svící, ale souhlasím, že tu stále máme býčí trend.

Zajímavost :  Křest publikace „Dřevostavby: Nová éra udržitelných staveb“, přinesl inspirativní diskusi o budoucnosti staveb z dřeva 

Youtuber a analytik Crypto Rover spočítal, že průměrný nárůst bitcoinu po volbách je 4 404 %. Předpokládá, že v roce 2025 dosáhneme na 3 000 000 USD. Nerozumím sice moc jeho uvažování, čísla mi vychází jiná (neberu klasický průměr, počítám další prvek v řadě), ale shodnu se s ním v tom, že budeme slušně růst.

Kam se tedy bitcoin dále vydá?

Pojďme si to tedy shrnout. Hodinový graf nám ukázal, že negativní zprávy pro největší ekonomiku světa jsou pro bitcoin pozitivní. Negativní korelace s dolarem tedy stále platí. V příštím týdnu nás čekají výsledky amerických prezidentských voleb, rozhodnutí Fed o možné změně základní sazby (POZOR, TENTOKRÁ TO BUDE AŽ VE ČTVRTEK!!!) a v pátek ještě nálada amerických spotřebitelů. Přijdou i důležité informace z druhé největší ekonomiky světa (z Číny). Ve čtvrtek výsledky obchodu a v sobotu jejich inflace. Vypadá to tedy, že o volatilitu a zlomy nebude nouze.

Předpokládám, že rychle otestujeme 66 600 USD. Hlavně v případě, jestli nezvítězí kandidát podporující kryptoměny (to možná i níž). Historicky ale víme, že pár dnů po volbách začne bitcoin stejně růst bez ohledu na vítěznou stranu. Snad to tak bude i tentokrát. Derivátové trhy jsou si téměř jisté, že Fed ve čtvrtek sníží sazbu o 25 bazických bodů. Případné jiné rozhodnutí by přineslo samozřejmě vyšší volatilitu a možnou změnu směřování. Negativní informace z trhu práce, ale pravděpodobně donutí Fed sazbu snížit. Lze tedy předpokládat růst s ohledem na očekávání přílivu levných peněz na trh.

Očekávám nové historické maximum v příštím týdnu

Tyto pozitivní impulzy by mohly vynést bitcoin na nové historické maximum (ATH). Pohledem na Fibonacciho retracement na týdenním grafu by šlo předpokládat klidně i 75 850 USD. Při překročení současného ATH sice pravděpodobně přijde prodejní tlak v podobě vybírání zisků, ale takových spekulantů je relativně málo. Stále téměř 71 % hodlerů drží svoje mince více než rok. Dalších skoro 25 % drží méně než rok. A pouhé 4,57 % drží kratší dobu než měsíc. Ti poslední by šli možná označit jako obchodníci, kteří budou mít největší chuť vybírat svoje zisky.

Osobně jsem na bitcoin stále býčí. Mám připravené dlouhé pozice na důležitých supportech které vidím pod námi (všechny najdete na výše uvedených grafech). Předpokládám, že je v rámci volatility alespoň na chvíli protneme a pak půjdeme nahoru. Dnes ráno se mi jeden long již otevřel na úrovni 68 000 USD. Zatím ho nechávám běžet a sleduji. Možná jej ale zavřu a na stejnou úroveň připravím další příkaz. Co je doma, to se počítá.

Dlouhodobě jsem na bitcoin rozhodně stále býčí a šanci na dosažení 100 000 USD do konce tohoto roku pořád vidím. Domluvili jsme se Jaroslavem Jarolímem, že 20. listopadu opět připravím dostupné podklady a zhodnotím vývoj v živém streamu. To již budeme znát nejen výsledky voleb, ale i rozhodnutí Fedu a současně bude již následná volatilita uklidněná. Ideální podmínky pro technickou analýzu.

A pamatujte, že celý článek vyjadřuje pouze můj osobní názor a pro vás není ani investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Před vlastní investicí si udělejte svůj průzkum, defunujte strategii a tou se řiďte. DYOR.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO