BITCOIN SHOT #21: Shrnutí toho nejzásadnějšího ze světa kryptoměn za poslední týden
V tomto týdenním přehledu se podíváme na několik klíčových událostí, které hýbou světem kryptoměn i makroekonomiky.
New Hampshire se stal prvním státem, který oficiálně schválil vytvoření strategických bitcoinových rezerv. Federální rezervní systém mezitím ponechal sazby beze změny a naznačil, že snížení přijde pouze v případě zhoršení situace na trhu práce. A zatímco trhy spekulují nad blížícími se jednáními mezi USA a Čínou, bitcoin překonal hranici 100 000 dolarů a znovu přitáhl pozornost investorů. Pojďme se na tyto zásadní události podívat podrobněji.
New Hampshire se stává prvním americkým státem, který přijal zákon o strategických bitcoinových rezervách
V úterý guvernérka státu New Hampshire, Kelly Ayotte, podepsala zákon HB 302, který zavádí první politický rámec pro vytvoření rezervního fondu ve formě bitcoinu a digitálních aktiv na úrovni amerického státu.
Zákon opravňuje státní pokladnu nakupovat bitcoin a další digitální aktiva s tržní kapitalizací přesahující 500 miliard USD. Aktuálně tuto podmínku splňuje pouze bitcoin. Držení těchto aktiv bude omezeno na maximálně 5 % celkových finančních prostředků státu. Zákon vstoupí v platnost 60 dní po schválení.
Žádný Fed Put, dokud se nezačne zhoršovat trh práce?
Ve středu večer oznámil Federální rezervní systém (Fed) své rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny v pásmu 4,25–4,50 %.
Ve svém prohlášení po zasedání FOMC a následné tiskové konferenci Fed uvedl, že rizika rostoucí nezaměstnanosti a inflace narůstají. Předseda Fedu Jerome Powell vyloučil možnost předběžného snížení sazeb. Powell zároveň uvedl, že ekonomika je podle něj stále v solidním stavu, přestože nejistota ohledně dalšího vývoje opět vzrostla.
Komentoval rovněž současnou situaci s dovozními cly, když uvedl, že cla jsou mnohem rozsáhlejší, než se očekávalo. Jednání USA s hlavními obchodními partnery by mohla zásadně ovlivnit ekonomický výhled.
Důraz Fedu na nezaměstnanost v jeho komunikaci naznačuje, že tzv. Fed put (zásah centrální banky v podobě snížení sazeb při výrazném propadu trhu) nepřijde, pokud se nezačne zhoršovat situace na trhu práce.
Jinými slovy, pokud cla povedou k výraznému propouštění, Fed by mohl snížit sazby dříve, než se dosud očekávalo.
Vyjednávání o clech ve stylu The Art of the Deal?
Ve středu ministr financí Scott Bessent oznámil, že se o víkendu setká se zástupci Číny ve Švýcarsku, aby zahájili obchodní jednání.
Krátce nato prezident Trump uvedl, že Spojené státy nejsou ochotny ustoupit ze 145 % cel na Čínu. Dodal, že by si Čína měla rozmyslet, kdo vlastně o setkání požádal, poté co čínští představitelé tvrdili, že iniciátorem byly USA.
Prezident Trump následně oznámil tiskovou konferenci ve čtvrtek ohledně velké obchodní dohody s významnou a velmi respektovanou zemí. Uvedl, že půjde o první z mnoha. Výsledkem bylo oznámení obchodní dohody se Spojeným královstvím. Při bližším pohledu se však spíše jedná o rámec budoucí spolupráce. Je nutné dodat, že Spojené království tvoří pouze 3 % amerického zahraničního obchodu a je 11. největším obchodním partnerem USA, takže význam této dohody by měl být nahlížen s odstupem.
Přesto trhy zprávu přijaly pozitivně, a k tomu přispěl i Trumpův komentář: „Teď je čas jít a nakoupit akcie.” Ve čtvrtek Trumpova administrativa uvedla, že by cla na Čínu mohla být již příští týden snížena na 50 až 54 %.
Trump a jeho tým evidentně pokračují ve strategii maximálního rozptýlení a zmatení, kdy dávají odlišná vyjádření v různých časech. Teď však bude veškerá pozornost upřena na nadcházející dny: Co přinesou jednání mezi USA a Čínou?
Zákon GENIUS neprošel klíčovým hlasováním v Senátu
Ve čtvrtek americký Senát neschválil klíčové procedurální hlasování o dlouho očekávaném zákonu GENIUS. Výsledek byl překvapením, jelikož několik demokratických senátorů, kteří dříve návrh podporovali, nakonec hlasovalo proti. Ačkoliv zákon zatím nebyl definitivně zamítnut, jeho šance na přijetí se výrazně snížily.
Zákon GENIUS měl vytvořit právní rámec pro stablecoiny ve Spojených státech. Ministr financí Scott Bessent k výsledku hlasování uvedl, že Senát promarnil důležitou příležitost. Upozornil, že bez tohoto zákona zůstanou stablecoiny podřízeny státní regulaci namísto jednotného federálního rámce, který by více podporoval růst a konkurenceschopnost.
Bitcoin za 103 000 USD. Dlouho jsme se neviděli!
Ve čtvrtek kolem 17. hodiny překonal bitcoin znovu magickou hranici 100 000 dolarů poté, co se tři měsíce držel pod šestimístnou cenou.

Průlom nad 100 000 USD doprovodily likvidace short pozic v hodnotě přes 835 milionů dolarů napříč všemi kryptoměnami. Přitom BTC a ETH tvořily více než polovinu z této částky.
Celková tržní kapitalizace kryptoměn se tento týden zvýšila o více než 10 %, což od pondělí znamená přírůstek přes 300 miliard dolarů.
Mezi 100 největšími kryptoměnami byly tento týden nejlepšími hráči PENGU (+48 %), PEPE (+32 %) a VIRTUAL (+30 %).
Kryptotrh v tuto chvíli překonává americký akciový trh. Zatímco indexy Nasdaq a S&P 500 sice včera uzavřely v zelených číslech, za celý týden jsou spíše na nule nebo mírně v mínusu. Zlato si naopak tento týden připisuje více než 2,5 %. Zajímavé je, že i dolarový index (DXY) zaznamenal od konce dubna růst přes 2,5 %, což může naznačovat dočasné dno.
Z pohledu kontextu se zdá, že aktuální růst kryptoměn je z velké části způsoben nuceným uzavíráním nebo likvidací short pozic. Zároveň stojí za zmínku, že ve srovnání s předchozími týdny se tento týden nezaznamenaly žádné výrazné přílivy kapitálu do Bitcoinových ETF. Něco, co bychom měli mít na paměti?
Graf týdne: Bitcoin na novém historickém maximu vůči indexu S&P 500
Bitcoin dnes poprvé dosáhl nového historického maxima ve vztahu k indexu S&P 500. Tento graf již dlouho spěl k tomuto výsledku. Rostoucí síla BTC nyní vedla k průlomu nad lednové maximum z roku 2025. Aktuální týdenní svíčka naznačuje prostor pro další růst, ale rozhodující bude, jak uzavře v neděli.
Zároveň chceme upozornit na další důležitý graf. Roční klouzavou korelaci bitcoinu s ostatními tradičními třídami aktiv, jako jsou americké dluhopisy, komodity, akcie, zlato a nemovitosti. Jak je z grafu patrné, bitcoin zůstává strukturálně nekorelovaným aktivem vůči tradičním trhům, přičemž dubnový pokles korelace je zvláště výrazný.
Ve světě, kde převažují přeplněné sázky na klasická beta aktiva, bitcoin i nadále poskytuje čistou diverzifikaci. A to právě ve chvíli, kdy je nejvíce potřeba.
Co se děje on-chain? Procento nabídky v zisku
Podívejme se na ukazatel procenta oběhové nabídky v zisku, tedy jaké procento existujících mincí bylo naposledy přesunuto za nižší cenu, než je ta aktuální. U bitcoinu je momentálně přibližně 90 % nabídky v zisku, což je nárůst z 76 % před několika týdny.
U etherea je toto číslo výrazně nižší. Pouze 51 % nabídky je nyní v zisku, přičemž v prosinci to bylo ještě 96 %.
Vitalik Buterin zároveň zveřejnil nový blogový příspěvek, ve kterém vyzývá k výraznému zjednodušení protokolu Ethereum během příštích pěti let. Vyzdvihuje přitom jednoduchost bitcoinu jako inspiraci. Navrhuje, aby se Ethereum přiblížilo minimalistickému designu bitcoinu a snížilo tak náklady na vývoj a bezpečnostní rizika způsobená složitostí současného systému.
Mezi jeho návrhy patří například zavedení maximálního limitu na počet řádků kódu v dlouhodobé specifikaci Etherea. Cílem je co nejvíce zjednodušit konsenzuální jádro protokolu.
Také je důležité zmínit, že ve středu 7. května 2025 byl na hlavní síti spuštěn upgrade Ethereum s názvem Pectra.
Přílivy do digitálních aktiv: Brownova univerzita koupila IBIT od BlackRocku
Minulý pátek zveřejnila prestižní Brownova univerzita ve svém nejnovějším hlášení 13F, že ke dni 31. března 2025 drží přibližně 5 milionů USD v akciích spotového bitcoinového ETF IBIT od společnosti BlackRock. Jde o novou pozici, což znamená, že nákup proběhl během ledna, února nebo března tohoto roku.
Minulý týden zároveň pokračoval příliv peněz do produktů investujících do digitálních aktiv, které zaznamenaly třetí týden v řadě s čistými přílivy, tentokrát v celkovém objemu 2 miliardy USD. Jako obvykle vedl bitcoin s přílivem 1,8 miliardy USD, následovaný ethereem s 150 miliony USD.
Ve čtvrtek pak Coinbase oznámila akvizici opční obchodní platformy Deribit za přibližně 2,9 miliardy USD v hotovosti a akciích. Tento krok potvrzuje snahu krypto firem rozšířit svou institucionální klientelu a zároveň oslovit stále sofistikovanější retailové obchodníky.
Tržní sentiment: Trhy jsou zelené a chamtivé
Když ceny rostou, účastníci trhu mají tendenci být chamtivější. Zajímavé je, že kryptoměnový trh se momentálně nachází pouze v zóně chamtivosti na hodnotě 70.

Koncem loňského roku, když bitcoin poprvé překonal hranici 100 000 USD, se sentiment nacházel v oblasti extrémní chamtivosti. Je to tedy ukazatel, který se vyplatí sledovat. Index strachu a chamtivosti pro kryptoměny aktuálně roste, ale má podle přiloženého grafu stále prostor pro další posun vzhůru.
Akciový trh zaznamenal výrazné zlepšení sentimentu. Minulý týden jsme zmínili, že CNN Fear & Greed Index se stále držel v oblasti strachu. Dnes už se nachází v zóně chamtivosti a překročil neutrální pásmo bez zastávky.
Sentiment roste téměř přímočaře, což odpovídá vývoji hlavních amerických akciových indexů. Zajímavé však je, že mezi drobnými investory převládá stále opatrnost. Podle průzkumu AAII více než 50 % respondentů zůstává pro příštích šest měsíců vůči akciovému trhu pesimistických.
Udrží si bitcoin hranici 100 000 USD?
V následujících dnech bude klíčové sledovat, zda si bitcoin dokáže udržet cenu nad hranicí 100 000 USD. Celý svět momentálně sleduje toto aktivum, které si hraje na vlastním hřišti. Bez ohledu na makroekonomické prostředí překonává výkonností všechna ostatní aktiva.
Zdá se, že se bitcoin postupně vyvíjí v jakýsi švýcarský nůž mezi aktivy. Chová se zároveň jako makro hedge podobně jako zlato, ale současně i jako růstové aktivum s vysokým přesvědčením, podobně jako Nasdaq.
Tento pohyb nad 100 000 USD přitáhl pozornost investorů nejen k bitcoinu, ale pravděpodobně i k celému kryptoměnovému trhu, kde druhá největší kryptoměna zaznamenala nárůst o více než 30 % během necelých dvou dnů.
Ačkoli je aktuálně sentiment pozitivní, je potřeba brát v potaz, že americký akciový trh tento týden příliš nezářil, zlato je jen mírně v plusu a dolarový index (DXY) pravděpodobně našel dočasné dno.
Vzhledem k velkému objemu likvidací short pozic během posledních 24 hodin bude zajímavé sledovat, jak se trh bude vyvíjet bez dalšího paliva v podobě těchto pozic. Mnoho prodávajících bylo donuceno uzavřít pozice kvůli řízení rizika nebo byli zcela zlikvidováni.
Kryptoměnový trh roste téměř lineárně od svého dna ze dne 7. dubna. Sentimentové ukazatele signalizují chamtivost a memecoiny v posledních dnech prudce rostou. Na krátkodobém horizontu může být prostor k dalšímu růstu, ale zároveň se zvyšuje pravděpodobnost korekce a otestování nižších úrovní.
Všechny oči se teď upírají k víkendovému možnému setkání USA a Číny a také k ekonomickým událostem v příštím týdnu, jako je zveřejnění inflace v USA v úterý, počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti a projevu předsedy Fedu Jeroma Powella ve čtvrtek, spolu s daty HDP z Japonska a Velké Británie.
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO