Bitcoin stále váhá růst. Nejhorší rok pro americký dolar od roku 1973

Americký prezident Donald Trump oficiálně zveřejnil seznam zemí, se kterými Spojené státy neuzavřely dohodu, a proto na ně budou uvalena nová cla. Ačkoliv s odkladem do srpna 2025.

Mezi nejvýznamnější patří Jižní Korea a Japonsko. Dvě silné ekonomiky, které Trump kritizuje už od počátku 90. let kvůli jejich dlouhodobé protekcionistické politice vůči Spojeným státům. Mnohé asijské státy jsou totiž, co se týče cel, hodně přísné vůči USA. Obzvláště právě Korea a Japonsko.

Zajímavostí je, že americký akciový trh ani bitcoin na tuto zprávu nijak výrazně nereagovaly. Intuitivně bychom očekávali prudší propad, přinejmenším krátkodobý výplach. Jenže trh se často chová podle vlastní logiky, která jde mimo běžné vzorce očekávání a jejíž důvody jsou často zřejmé až s odstupem.

Zajímavost :  Grafy mluví jasně: Ethereum míří na 5 000 dolarů

Je možné, že investoři zprávu zatím neberou vážně. Podobně jako v dubnu, kdy Trumpovy výhrůžky vyšuměly do ztracena. Přesto bych s tím raději nepočítal. Asijské státy byly vždy terčem Trumpovy kritiky, která narážela na jejich agresivní obchodní politiku. Tentokrát může být tlak reálnější a trhy to možná zatím jen podceňují.

Lze totiž předpokládat, že mnohé státy neustoupí, protože nemohou. Někde je protekcionistická politika natolik zakořeněná, že by pak tamní politici ihned začali ztrácet voliče.

Trumpův Big Beatiful Bill: Odemkne ještě větší růst?

Vytváří americký dolar kurzové dno?

Americký dolar si v první polovině roku 2025 připsal ztrátu přes 11 %, což z něj činí nejhůře performující pololetí od roku 1967. A zatím má dolar dokonce i náběh na to, aby šlo kurzově o nejhorší kurzový výkon v historii.

Jedinou výjimkou zůstává rok 1973, kdy dolar během prvních šesti měsíců odepsal téměř 18 %. V historickém kontextu tak letošní oslabení patří mezi nejvýraznější epizody slabosti za posledních šest dekád.

Z kontrariánského pohledu to ale vypadá, že si dolar tím nejhorším už prošel. Pokles byl prudký, ale zároveň s sebou přinesl viditelné známky vyčerpání. Technická analýza začíná ukazovat určité známky obratu a kurz dolarového indexu se čím dál více brání dalšímu propadu. Růstový support na klíčových úrovních drží a trh na dolaru začíná být přeprodaný.

Zajímavost :  Bitcoin svůj růst končí? Zhodnocení o 592 % od roku 2022

Emocionální složka, která nyní hraje významnou roli, může být paradoxně spouštěčem obratu. Panika a prostě příliš negativní sentiment bývají častým doprovodným jevem kurzového dna trhu.

Jestli se dolar skutečně odrazí, bude to mít dopad i na globální finanční toky – především u měn rozvíjejících se trhů, komodit a tržních úrokových sazeb. V takovém scénáři by mohlo dojít k realokaci napříč celým trhem. Polopaticky řečeno, na některých trzích by mohlo nastat risk off.

Bitcoin se snaží o průlom z klesajícího trianglu

Bitcoin se drží nad supportem 107 000 USD, ale bez jakéhokoliv dynamičtějšího pohybu. Čili bitcoin stále váhá jakkoliv růst. Dílčím technickým úspěchem je průlom skrze zakreslenou trendovou linii, ale čím déle trh čeká, tím hůře. Navíc se pomalu vyplňuje mé očekávání, že během letních prázdnin nelze čekat dynamičtější price action.

Zajímavost :  Japonská Metaplanet soupeří s Michaelem Saylorem v závodě o bitcoiny

Závěrem: Přestože šel dolar ke dnu, bitcoin příliš neposílil

Pamatuji si doby, kdy pokles amerického dolaru hned znamenalo zběsilý růst ceny bitcoinu. Tentokrát se nic takového neděje, i když letošní rok je pro americký dolar vůbec nejhorší za celé dekády.

Zde alespoň v plné nahotě vidíme, že se nelze spoléhat na korelace jednotlivých trhů. Změní se zcela makroekonomické podmínky, geopolitika, spolu s tím očekávání a najednou korelace neplatí.

Jestli mám tedy pravdu a americký dolar se odrazí ode dna, jsem vskutku zvědav, jak celý kryptoměnový trh zareaguje.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO