Bitcoin vs. zlato: Která investice je pro běžné investory dostupnější?
Cena zlata lámala v posledních dnech nové rekordy a mnoho investorů z řad bitcoinových nadšenců začalo hledat způsoby, jak do tohoto tradičního aktiva investovat. V praxi to ale není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
*Novinkový článek obsahuje reklamu inzerenta
Fyzické zlato je relativně dostupné ve formě šperků, slitků nebo mincí. Řada odborníků však upozorňuje na rizika spojená s kvalitou, likviditou při prodeji či s prémií nad spotovou cenou, která může konečné náklady výrazně zvýšit.
Přesto mnozí zastánci zlata tvrdí, že je snazší a bezpečnější ho nakoupit než bitcoin. A to zejména kvůli složitosti správy soukromých klíčů a strmé křivce učení pro nováčky v kryptoměnovém světě.
Obě aktiva – tedy bitcoin i zlato – dnes existují také ve formě tokenizovaných aktiv, ETF fondů nebo jiných finančních nástrojů. Nicméně otázka jejich vlastnictví v původní, nezprostředkované podobě odhaluje mezi nimi výrazné rozdíly.
Komunita má jasno: Bitcoin se nakupuje snáz i rychleji
„Nákup bitcoinu je výrazně jednodušší a rychlejší než pořízení fyzického zlata,“ uvedl Ross Shemeliak, spoluzakladatel tokenizační platformy Stobox, pro web Cointelegraph.
Podle něj je bitcoin dostupný okamžitě, nonstop a bez potřeby jakýchkoli fyzických sejfů. Naopak zlato je spojeno s náklady na dopravu, ověřování pravosti, skladování i následný prodej, což činí proces komplikovanějším.
Shemeliakův názor sdílí i Adam Lowe, produktový ředitel self-custody peněženky Arculus. Také on podotkl, že pořízení fyzického zlata je spojeno s řadou výzev a vedlejších nákladů, které u digitálních aktiv odpadají.
Z pohledu moderního investora může bitcoin působit jako jednodušší, dostupnější a flexibilnější alternativa. Zvláště v době, kdy digitální finance získávají stále větší popularitu.
„Prvním problémem při nákupu fyzického zlata je ověření kvality a čistoty,“ říká Adam Lowe. Upozorňuje, že investoři se při nákupu musejí spoléhat na důvěryhodnost prodejců a celý dodavatelský řetězec. To s sebou nese rizika, která v případě digitálních aktiv odpadají.
Další komplikací je podle něj likvidita při prodeji fyzického zlata – tedy najít kupce, ochotného zaplatit férovou cenu. „Často prodáváte se slevou oproti tržní ceně za unci,“ uvedl Lowe. Naproti tomu bitcoin držený ve vlastní peněžence (tzv. self-custody) tyto problémy podle něj nemá.
Jak jsme zmínili výše, do diskuze se zapojil i Ross Shemeliak z tokenizační platformy Stobox. Podle něj musí běžní retailoví investoři při nákupu fyzického zlata často připlácet nad spotovou cenu. Výsledkem jsou širší spready, které ztěžují výhodné obchodování.
Zatímco bitcoin je možné držet, nakupovat a prodávat nepřetržitě 24/7, zlato je zatíženo vyššími náklady a omezenou likviditou. A právě to je podle mnohých důvod, proč se noví investoři stále častěji obracejí k digitálním alternativám.
Zastánci zlata ale upozorňují: Vlastní úschova bitcoinu není žádná hračka
Kryptokomunita často vyzdvihuje výhody self-custody – tedy osobní správy kryptoměnových prostředků. Konzervativní investoři z tradičního finančního světa (TradFi) jsou v tomto ohledu podstatně skeptičtější.
„Bitcoin je velmi jednoduché koupit, pokud už máte všechno připravené. Ale pokud ne, může to být extrémně složité,“ tvrdí Rafi Farber, spoluzakladatel platformy End Game Investor zaměřené na trh se zlatem.
Farber patří mezi nejhlasitější kritiky bitcoinu a varuje, že pro nové uživatele může být self-custody výzvou. Uživatelé musí totiž bezpečně uchovat privátní klíče, jinak riskují trvalou ztrátu svých kryptoměn. Zároveň upozorňuje na složitost práce s kryptoměnovými peněženkami:
Musíte si zapamatovat náhodný řetězec slov, zapsat si ho a uložit na bezpečné místo. Pak zadávat nesrozumitelný kód – a pokud jeden z nich ztratíte nebo třeba dojde k výpadku proudu, máte smůlu.
Obavy Rafiho Farbera ohledně složitosti vlastní správy kryptoměn nejsou neopodstatněné. I Trezor, jedna z nejznámějších firem vyrábějících peněženky pro bezpečné držení krypta, otevřeně přiznává, že použitelnost a přívětivost rozhraní zůstávají klíčovými výzvami.
Zatímco některé projekty se snaží nabídnout zjednodušené formy správy kryptoměn, jiní trvají na tom, že vlastnictví privátního klíče je jediný způsob, jak kryptoměnu skutečně vlastnit. To však s sebou nese nutnost orientace v technologii a určitou křivku učení – a ta není zadarmo.
Je bitcoin skutečně konkurencí pro zlato?
Farber naopak tvrdí, že nákup fyzického zlata je velmi jednoduchý, například prostřednictvím mincoven nebo šperkařství. Jenže právě to je podle Rosse Shemeliaka ze Stoboxu problematické.
Ano, koupit zlatou minci v obchodě se šperky je snadné – ale to neznamená, že jste udělali rozumnou investici. Bez ověřeného původu, správného testu ryzosti, bezpečného uložení a likvidního sekundárního trhu jste si pravděpodobně koupili suvenýr, nikoliv reálný uchovatel hodnoty.
Podle něj naopak digitální aktiva jako bitcoin nebo tokenizované zlato nabízí transparentnost, likviditu a ověřitelnost, kterou klasické fyzické zlato nemá. A i když bitcoin a zlato často bývají stavěny do kontrastu, Shemeliak je nevnímá jako přímé konkurenty.
Zlato si vždy udrží historickou hodnotu, ale bitcoin buduje finanční infrastrukturu pro příštích sto let.
V době zveřejnění článku se spotová cena zlata pohybovala na úrovni 3 340 dolarů za unci. To představuje téměř 28 % nárůst od začátku roku podle dat z TradingView. Zlato tak i nadále potvrzuje svou pozici v době globální nejistoty.
Bitcoin naproti tomu zaznamenal nová historická maxima koncem prosince 2024, kdy se obchodoval za více než 110 000 Udolarů. Od té doby však oslabil a klesl o 10 % od začátku roku, přičemž se v době psaní pohyboval kolem 88 000 dolarů.
Meme coiny přitahují novou vlnu investorů. Ve hře je i BTC Bull
Zatímco se tradiční aktiva jako zlato a bitcoin potýkají s klasickými otázkami bezpečnosti, likvidity a složitosti, nová generace investorů se čím dál častěji obrací k meme coinům. Ty už dávno nejsou jen vtípkem z internetu – často nabízejí unikátní tokenomiku, utility a tím i překvapivý potenciál růstu. Jasným příkladem tohoto trendu je projekt BTC Bull (BTCBULL), který se právě nachází ve fázi předprodeje.

BTCBULL propojuje růst ceny bitcoinu s konkrétními odměnami – držitelé získávají BTC prostřednictvím airdropů vždy, když BTC dosáhne významného cenového milníku. Vedle toho projekt spaluje část své nabídky při dosažení dalších cenových úrovní a nabízí staking s vysokým výnosem. K dnešnímu dni už předprodej přilákal více než 4,8 milionu dolarů a komunita stále roste.
Kromě atraktivního systému odměn si BTC Bull získává pozornost investorů také svým důrazem na bezpečnost. Projekt klade velký důraz na transparentnost – byl nezávisle auditován firmami Coinsult a SolidProof, které potvrdily, že smart kontrakty jsou bezpečné, bez zranitelností a bez možnosti skrytého mintování nových tokenů.
Dále je tu promyšlený model distribuce: z celkové nabídky 21 miliard tokenů je 10 % vyhrazeno na airdrop kryptoměn, 10 % na spalování, 20 % na staking, 10 % na likviditu a 40 % na marketing a PR. Díky tomu má BTCBULL potenciál nejen jako spekulativní aktivum, ale i jako dlouhodobý hráč, který cílí na udržitelnost a skutečnou hodnotu pro svou komunitu.
Pokud tedy hledáte projekt, který spojuje zábavný branding s promyšlenou strategií a reálnými výnosy, BTC Bull si rozhodně zaslouží místo ve vašem hledáčku.
*Příspěvek je reklama a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Nejedná se o investiční doporučení. Autorem příspěvku není redakce portálu Kryptomagazin.cz. Nevyjadřuje tedy názor redakce ani provozovatele portálu Kryptomagazin.cz. V případě, že využijete poskytnutá sdělení a informace v tomto článku jako investiční doporučení nebo investiční radu, činíte dle vlastního uvážení a na vlastní riziko. Kryptoměny jsou velmi spekulativní a neregulované, hrozí riziko ztráty kapitálu.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO