Bitcoin vysílá množství býčích signálů – přijde brzy růst?
A máme za sebou halving. A co na to kurz ceny bitcoinu? Nic. Z okamžitého hlediska se cena nikam výrazně nepohnula a kurz se celý týden držel v zajetých kolejích. Projdeme si dnes spolu opět nejzajímavější grafy a zkusíme najít, kam by se bitcoin mohl v dalším období ubírat. Samozřejmě se nezapomeneme podívat ani na internet a zhodnotit náladu populárních analytiků.
Začneme shrnutím tohoto týdne. Kromě halvingu měl toho mnohem víc k nabídnutí. Dostali jsme hodně makroekonomických informací, členové Fedu vedli svoje proslovy, inflační data se zveřejňovala celosvětově a béžová kniha odhalila potenciál ekonomiky Spojených států.
Týden byl nabitý informacemi a událostmi
V pondělí přišly informace o maloobchodních tržbách z USA. Jsou vyšší než se čekalo a to si trh vyložil jako víru v sílu ekonomiky. Pro dolar dobře, pro bitcoin zase až tak moc ne. V tom duchu se neslo celé pondělí a většina úterý. Mírný obrat přinesl až proslov Jerome Powella, předsedy Fed. Sice opakoval podobný proslov jako po zasedání, ale rétorika by šla označit jako více jestřábí. Investoři vybrali svoje zisky z dolaru a kurz ceny bitcoinu tak chvilku rostl. Nicméně rostoucí inflace v Evropě a klesající zájem o spotová ETF ho opět poslali dolů. Znovu jsme otestovali 60 000 USD.
Ve středu zveřejnil Fed svojí béžovou knihu. Ta obsahuje detailní pohled na ekonomiku Spojených států. Plyne z ní docela slušná víra v její sílu. Trh tak přestal věřit ve tři snížení sazby do konce roku a aktuálně propisuje jen jedno snížení a to nejdřív v září. Skoro pětina trhu si začíná myslet, že sazbu letos vůbec nesníží.
Na a pak přišel pátek. Inflační data z Japonska sice byla podle očekávání, ale nějaká ta volatilita se na trhu přesto objevila. Čas halvingu se pomalu ale jistě zkracoval a tak nám kurz v pátek přeci jen trošku poskakoval. Uklidnil se až po informacích o tržbách z Velké Británie. Chicagská burza s futures v pátek uzavřela na ceně 64 355 USD. Kolem této hodnoty se pohybujeme a ani halving nám jí moc nerozhodil.
Čtyřhodinový graf ukazuje býčí divergenci
Na čtyřhodinovém grafu jsem vyznačil pásma, kde se již skoro dva měsíce pohybujeme. Support kolem 60 000 USD se ukazuje jako poměrně silný a opakované otestování je vždy poměrně razantně odraženo. Rezistenční pásmo se pohybuje kolem současného all-time high (ATH). V tomto pásmu oscilujeme již od počátku března. Na indikátoru Relative Strength Index (RSI) si můžeme všimnout poměrně silné býčí divergence. I přes klesající cenu nám RSI roste.
Dalším ukazatelem, který jsem do grafu zanesl je průměrná míra financování. Vidíme, že skoro celý březen byla pozitivní. To znamená, že obchodníci měli otevřené primárně dlouhé pozice a byli ochotni za ně platit. V dubnu došlo ke zlomu a míra byla sice stále pozitivní, ale již ne tolik. A aktuálně vidíme, že se nám začínají objevovat negativní hodnoty. Většina obchodníků jede krátké pozice a platí za jejich držení. To byl historicky často jeden z ukazatelů blížícího se růstu.
Denní graf tvoří pattern s cílem kolem 92 000 USD
Býčí signály se dají najít i na denním grafu. Pattern Vlajky se nám tvoří již poměrně dlouho. Indikátor MACD ukazuje, že přijde růst s možným otestováním horní linie patternu. Což by samozřejmě mohlo vést i k jeho prolomení. V případě naplnění vzoru by cílová hladina vycházela kolem 92 000 USD. Samozřejmě tyč vlajky se tvořila skoro celý únor, takže cílová úroveň by klidně mohla být dosažena někdy koncem května.
Přidal jsem do grafu i exponenciální klouzavé průměry. Nad námi je pouze 20denní (66 000 USD). Pod námi dělá support 50denní (64 650 USD), spodní linii patternu podporuje 100denní (59 200 USD) a 200denní lze nalézt až kolem 51 000 USD.
Týdenní graf začíná vypadat zdravě
Na týdenním grafu se podíváme na indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Tenkan-sen (9týdenní) jsme úspešně otestovali a aktuálně funguje jako dobrý support. Kijun-sen (26týdenní) se tvoří kolem 52 000 USD. To je hranice, kam by se kurz ceny bitcoinu pravděpodobně rychle propadl v případě prolomení supportu na 60 000 USD. Chikou span stále ukazuje býčí trend. Rostoucí Tenkan-sen i Kijun-sen nám říkají, že trh drží rostoucí trend z krátkodobého i střednědobého hlediska. Byť relativně malý mrak (Komo) by šel číst jako poměrně slabý support. Možné tedy varování pro dobrá nastavení SL.
Přidal jsem do grafu i RSI, které se vrací na hladinu 70 bodů a klesá tedy z překoupeného pásma. Pro nás dobrá zpráva, která nám říká, že trh se opět začíná chovat logicky a zdravě. Přesto nám ukazatel ADX říká, že bitcoin má stále velmi silný trend s poměrně vysokou volatilitou (indikátor ATR).
Někteří analytici vidí v grafu i svíčkovou formaci zvanou Tři hvězdy na jihu. To je poměrně vzácná formace označující změnu trendu a budoucí další růst. Osobně si však nemyslím, že by všechny parametry vzoru byly naplněny. To spíš sleduji poměrně dlouhé spodní knoty svíček, které mi říkají, že i přes neustále snahy medvědů o průraz se zatím daří úroveň relativně držet. Uvidíme jestli dojde energie dříve medvědům nebo býkům. Nad úrovní 60 000 USD se držíme již více než 50 dní.
Jaká nálada panuje na internetu?
Hodně internetových analytiků samozřejmě sledovala halving bitcoinu a jeho historické spojení s potenciálním růstem. Populární analytik Crypto Rover publikoval graf, který ukazuje nárůsty po jednotlivých půleních. Zároveň ukazuje, že k růstu nedochází bezprostředně po samotné události ale má to 70 až 100 dnů zpoždění.
To analytik Moustache srovnává současnou situaci s rokem 2020. Podle něj jsme jednoznačně býčí a další rapidní růst se blíží.
Titan of Crypto se rovnou dívá na měsíční graf bitcoinu. Historicky byl měsíc po halvingu vždy býčím. Bude se to tedy v květnu opakovat?
Posledním analytikem, kterého dnes zmíním, je Altcoin Sherpa. Ten se spíše dívá na aktuální dění a hodnotí 4hodinový graf. Jako častý bod obratu ukazuje exponenciální klouzavý průměr složený z 200 čtyřhodinových svící. Podle něj stále není jasné, kam se kurz dále posune. Doporučuje trpělivost.
Tak kam se kurz ceny bitcoinu dále vydá?
Pojďme si to tedy shrnout. Halving máme za sebou, slunce opět vyšlo a na území republiky aktuálně skoro všude sněží. Z krátkodobého hlediska to s bitcoinem vypadá na růst. Pravděpodobně otestujeme opět úroveň kolem 66 000 USD a možná i výš. Při pohledu na likviditu vidíme 2,8 miliardy USD na úrovni 71 600 USD. To by mohl být slušný magnet na růst. Bylo by to v souladu s patternem Vlajky z denního grafu.
Otázkou ještě zůstává, jak se zachovají spekulanti v pondělí. Co když nenastal raketový růst ceny bitcoinu na který s halvingem sázeli? Začnou snad masově prodávat? Vrátí se větší zásoba mincí na burzy? To sice nevíme, ale s ohledem na jejich chování po schválení spotových ETF letos v lednu by to nebylo zase až tak nereálné.
Osobně aktuálně nemá otevřené žádné pozice. Jen mám připravené dlouhé pozice v supportním pásmu kolem 60 000 USD. Věřím v jeho sílu a možné další otestování. Spotová ETF v USA již moc netáhnou (i přes páteční kladnou denní změnu), ale před námi se otevírají další trhy. Teď myslím Hongkong a potenciální počátek prodejů tamních spotových ETF. Dokážou nastartovat opět růst ceny nebo je trh již unavený a potřebuje si odpočinout?
Z dlouhodobého hlediska bych se nedivil, kdyby se cena bitcoinu pohybovala v tomto stranovém pásmu až do konce léta. Vezmu-li, že silnější růst bitcoinu historicky vycházel až tak dva měsíce po halvingu, tak se dostáváme na počátek prázdnin. Což víme, že je historicky okurková sezóna s malou mírou volatility. Proto bych očekával další růst až počátkem září.
Celý článek pro vás ale samozřejmě není investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Udělejte si vlastní průzkum, vytvořte si investiční strategii a na jejím základě se teprve rozhodujte. DYOR.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO