Bitcoin za sebou nechal gap na 114 000 USD. Vrátí se pro něj?

Tento týden byl pro nás rozhodně zajímavý. Kurz ceny Bitcoinu definoval několikrát nové historické maximum a aktuálně se drží nedaleko toho posledního. Emoce nás poslala nahoru tak rychle, že na burze CME nechala nevyplněný gap na úrovni 114 000 USD. Vrátíme se ho vyplnit? Signály by na to byly.
Nejprve se ale podíváme na tento rekordní týden. Jak jsem psal v minulé nedělní analýze, tak na trhu bylo patrné vyčkávání na konec odkladu recipročních cel. Vidíme, že pondělí i úterý bylo hodně stabilní za doprovodu velmi nízkých objemů.
V pondělí společnost Strategy oznámila, že neprovedla žádný nákup. Ale vidíme, že na trhy to nemělo moc velký vliv. Dokonce ani když po 18 hodině začal Donald Trump na sociálních sítích zveřejňovat dopisy rozesílané hlavám státům, tak na to nebyla žádná velká reakce. Kurz ceny Bitcoinu se v klidu vrátil na páteční uzavírací cenu CME a vyplnil tak tradiční víkendový gap.
I když se vlastně jednalo o oznámení dalšího odkladu cel, tak se na trhu nic moc nedělo ani v úterý. Vypadá to, že se čekalo, zda opravdu ve středu nějaká cla nezavede. Ale vidíme, že celé úterý byl klid a ticho před bouří. I objemy se držely nízko. Možná i níž něž o víkendu.
Klid na trhu vystřídaly silné emoce a růst
Zato ve středu si to trhy vynahradily. Vypadá to, jako kdyby spouštěčem bylo zveřejnění FOMC Minutes. Jedná se vlastně o detailní zápis z posledního zasedání Fed, kde se komise rozhodla o ponechání stávající základní sazby.
Ze zprávy vyplývá, že komise je spokojená se stavem ekonomiky. Mzdy rostou, míra nezaměstnanosti klesá a Fed nevidí potřebu měnit úrokovou sazbu. Toho využil Donald Trump. Pozitivní výsledky okamžitě začal prodávat jako dopad práce jeho administrativy.
Ale samozřejmě nezapomněl označit Jerome Powella za pana „Too Late“, který svým chování znehodnocuje značku Spojených států. Opět ho vyzval ke snížení základní sazby.
Kurz ceny Bitcoinu na pozitivní zprávy reagoval růstem. Respektive rostlo skoro všechno od zlata, přes akcie až po shitcoiny. Donald Trump neopomněl skvělé výsledky ekonomiky spojit s dopadem jeho recipročních cel. Vidíme, že ve čtvrtek odpoledně přišel další skokový růst. Hodně byl podpořen i likvidací krátkých pozic, které dodávaly palivo pro další růst.
Chvilku nás sice srazila dolů informace, že Spojené státy od 1. srpna 2025 uvalují 50 % clo na Kanadu (jejich druhý největší obchodní partner), ale všimněte si, že Donald Trump takovou zprávu zveřejňuje po skončení obchodních hodin newyorské burzy. Avizoval, že během pátku ještě zveřejní svoje rozhodnutí vůči Evropské unii, ale nakonec 30 % clo oznámil až v sobotu.
Kurz ceny Bitcoinu během týdne několikrát definoval nové historické maximum a aktuálně ho máme na 118 825,79 USD. Chicagská burzy CME v pátek uzavřela mírně pod touto hranicí na úrovni 117 523,44 USD. Tam se zatím pohybujeme a čekáme na další impulz, který nás posune.
Čtyřhodinový graf testuje úrovně Fibonacciho retracementu
Na čtyřhodinový graf jsem vyznačil Fibonacciho retracement. Základ jsem použil květnové minimum na úrovni 93 800 USD a na 100 % jsem nastavil květnové maximum na úrovni 111 723 USD. Vidíme, že většinu července jsme se zatím pohybovali kolem důležité úrovně 78,60 % (107 880 USD).
Díky událostem tohoto týdne jsme se posunuli na hranici 127,20 % (116 600 USD). Vidíme tam i pokus o dosažení 141,40 % (119 140 USD), který byl zatím zamítnut a kurz ceny Bitcoinu testuje 127,20 % jako support. V případě jeho prolomení tam vidím ještě slušnou trendovou linii (fialová), kterou jsme již sedmkrát otestovali a většinou respektovali jako support/rezistenci.
Pro nějaký ten pokles nebo alespoň stranovou konsolidaci by mluvil i Relative Strength Index (RSI). Ten se nachází nad 70 body (překoupený trh) a naznačuje potenciální pokles. Podobně mluví i MACD, kde máme poměrně vysoké hodnoty a medvědí překřížení. Při pohledu do minulosti ale vidíme, že oba podobné signály během víkendu vedly většinou ke stranovému pohybu.
Denní graf naplnil býčí vlajku
Na našem posledním červnovém streamu jsme si malovali na denním grafu býčí vlajku. Ta se začíná vyplňovat. Otázkou samozřejmě zůstává, kde si začínáte malovat počátek stožáru. Jestli na konci dubna, tak se již vzor prakticky vyplnil. Jestli na počátku dubna (letošní dno), tak máme před sebou ještě nějakých 15 000 USD k růstu.
Do grafu jsem zanesl Bollingerova pásma. Vidíme, že se pohybuje na horní hraně. Logicky by tedy teď mohl přijít stranový pohyb a historicky vidíme, že často vyčkáváme na kontakt se středovým pásmem. To by nás mohlo dohnat cca koncem tohoto měsíce. Je ale samozřejmě možné, že mu půjdeme naproti. Support vidím v trendové linie vzniklé spojením historických maxim. Tedy v úrovni kolem 113 500 USD.
Týdenní graf potvrzuje býčí sentiment
Na týdenním grafu jsem vyznačil indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Vidíme, že jsme se tento týden odrazili od krátkodobého cenového trendu (Tenkan-sen, červená) a rosteme. Začal nás následovat v růstu i střednědobý trend (Kijun-sen, modrá).
Aktuální cena nanesená 26 týdnů zpětně (Chikou span) potvrzuje býčí sentiment. S ohledem na tvorbu nového historického maxima nás to ale nemůže překvapit. Nacházíme se v oblastech, kde není moc dat pro analýzu.
Přidal jsem do grafu tedy i Average Sentiment Oscillator (ASO). Ten se aktuálně dostává do hodnot, kde byl v prosinci nebo dubnu 2024. Na grafu vidíme, že pak často následovala korekce a pokles. Uvidíme, zda se podobný scénář bude opakovat i tentokrát.
Co si myslí populární analytici?
Na grafech jsme si ukázali aktuální chování a možné další vzorce. Jedná se samozřejmě o můj názor, který může být zkreslený mým současným mentálním nastavením nebo třeba únavou. Proto se opět podíváme i na internet. Nachází se tam množství analytiků, kteří mají stovky tisíc sledujících. Jejich potenciál na ovlivnění trhu je tak celkem velký.
Například Charlie Bilello (659 tisíc sledujících) poukazuje na roční výkon Bitcoinu. Loni +121 % a předloni 156 %. Za posledních 10 let celkem udělal Bitcoin luxusních 40 450 %. Tak proč by se měl letos spokojit jen s nějakými 26 %?
Analytik Shibo (85,6 tisíce sledujících) zase porovnává současnou situaci s rokem 2021. Vidí podobné chování a aplikací tehdejší logiky míří až k 250 000 USD.
StarPlatinum (61,8 tisíce sledujících) zase připomíná loňský prodej Bitcoinů ze strany Německa. Kdyby rok počkali, tak mají teď navíc 2,93 miliardy USD. Ale takhle se na to moc nedá dívat. Co by si asi tak teď měl říkat Laszlo Hanyecz, který si před 15 roky koupil dvě pizzy za 10 000 bitcoinů.
Influencer NekoZ (228,5 tisíce sledujících) zase připomínám krásný efekt nového historického maxima. Absolutně každý, kdo kdy koupil Bitcoin (a stále ho má) je v zisku.
Co ukazují další nástroje?
Kdo čtete moje analýzy pravidelně, tak asi víte že často obchoduji CME gap. Kurz ceny Bitcoinu má totiž velmi velkou pravděpodobnost, že se na počátku týdne vrátí na páteční uzavírací cenu chicagské derivátové burzy CME. Samozřejmě neobchoduji přímo na tamní burze a proto sleduji ten rozdíl na páru, která zrovna obchoduji.
Chicagská burza běží 23 hodin denně a 5 dnů v týdnu. Část z toho dne běží pouze v elektronickém režimu (na grafu je tato doba označena modře). A také si lze všimnout, že ve čtvrtek večer mezi 23:00 a 00:00, kdy je burza uzavřena, vznikl také docela slušný gap. A ten ještě nebyl vyplněn. Pro zaplnění je potřeba vrátit se ke 114 000 USD.
Tomu by ostatně nasvědčovala i mapa likvidací pákových pozic za poslední týden. Na první pohled je patrné, že krátkých pozic nad námi už tolik není a nad 120 000 USD je křivka již de facto plochá. Zato pod námi se urodilo. Pouhý návrat ke 110 000 USD by zlikvidoval dlouhé pozice za 7,6 miliardy USD.
Pořád máme kam růst a palivo by na to bylo
Samozřejmě, když bych se na to podíval z kratšího pohledu, tak vidím, že výrazný magnet máme na 119 000 USD. Množství krátkých pozic za skoro 300 milionů USD si přímo říká o alespoň krátký výlet do této oblasti.
A do toho nám stále mizí z burz další Bitcoiny. Musíme si uvědomit, že po posledním halvingu jsou těžaři schopní za měsíc dodat pouze 13,4 tisíce nových Bitcoinů. A ne všechny jdou samozřejmě na burzy. Když se podívám na peněženky se zůstatkem do 100 bitcoinů, tak jen oni aktuálně nakupují 19,3 tisíce mincí za měsíc. A to se vůbec nebavím o velrybách, fondech a institucích.
Co nás čeká v příštím týdnu?
To je zajímavá otázka. Donald Trump se tento týden činil. Odložil reciproční cla o měsíc a rozesílal státům dopisy s návrhem nové sazby od 1. srpna. Zatím poslední dopis zveřejnil v sobotu. Vyměřil v něm Evropské unii a Mexiku clo 30 %.
Na toto ještě nestihly tradiční trhy reagovat. I když jejich reakce na poslední dopisy je poměrně slabá, protože všichni asi už pochopili, že se primárně jedná o výzvu k dalšímu jednání. A sami novináři se tiskové mluvčí Bílého domu ptají, zda ta cla ještě bude někdo brát vážně, když se neustále odkládají.
Osobně mě ale zajímá reakce trhů na úterní oznámení míry inflace Spojených států. Podle analytiků se očekává její nárůst. Z pohledu posledních informací ale klidně může dojít ke stagnaci nebo i případnému poklesu. To by mohlo poslat dolar nahoru. Historicky platila negativní korelace s Bitcoinen, podle níž by to pro nás znamenal pokles. Tak si budu v úterý (14:30) dávat radši pozor.
Dále pak můžeme čekat volatilitu ve čtvrtek (14:30), kdy USA zveřejní stav maloobchodních tržeb a pak v pátek (14:30). To ze Spojených států přijdou informace ohledně stavebních povolení a stavu nemovitostního trhu.
Ještě budu v pátek sledovat expiraci bitcoinových opcí na burze Deribit. V 10:00 vyprší smlouvy za 3,9 miliardy USD. Býci jsou v přesile, ale Max Pain Price vychází na 112 000 USD. Aktuálně jsou call opce za 1,3 miliardy USD v zisku. Medvědi mají v zisku ale jen smlouvy za 98 milionů dolarů. Nedivil bych se, kdyby se pokusili cenu před vypršením ještě snížit.
Kam se tedy Bitcoin dále vydá?
To je tradiční otázka na závěr, ale řekl bych že tentokrát nemá tak snadné řešení. Z pohledu technické analýzy vidím množství signálů, které přímo křičí po korekci. Hodinový graf ukazuje, že nahoru nám pomohly hlavně likvidace krátkých pozic a euforie kolem odkladu.
Na čtyřhodinovém vidím překoupený trh a potenciál pro návrat na trendovku kolem 113 000 USD.
Denní graf má našlápnuto na vyšší cíle. Za čtyři obchodní dny narostl skoro o 8 %. Technicky bych čekal minimálně stranový pohyb. A na týdenním grafu vidím všechny ukazatele hluboko pod námi a pohyb v neprobádaných vodách. Ale sentiment vypadá potenciálně na pokles.
Ostatně tomu odpovídá asi i nálada retailu. Index Fear and Greed se nám včera na chvíli vrátil do oblasti extrémní chamtivosti. Máme tedy slušnou volatilitu, vysoké objemy a na sociálních sítích se primárně řeší Bitcoin.
Jak budu dále obchodovat?
Asi se budu opakovat, ale emoce já neumím. Jsem technický analytik a moje obchody se primárně řídí trendy, vzory a indikátory. Z tohoto pohledu bych si tedy dnes otevřel krátké pozice a čekal minimálně na vyplnění čtvrtečního CME gapu. Možná, že bych si TP posunul až někam k 110 000 USD, kde jsme se pohybovali na počátku týdne.
Ale trh mi přijde nesmyslně nabuzený. Za mne osobně odklad cel není zase až tak nic velkého (stejně se to čekalo). Veřejné apely Donalda Trumpa na rychlé a razantní snížení základní sazby neberou vážně ani derivátové trhy (stále propisují maximálně 2 snížení základní sazby).
A to, že by Trump nějak odstranil Jerome „Too Late“ Powella z funkce se mi taky nezdá. Při pohledu na sázky na Polymarket.com tomu bookmakeři dávají 18 % šanci.
Osobně jsem již několik dní mimo derivátový trh. Sleduji emoce a výkyvy. Myslím, že ještě jeden den počkám. Když naposledy Trump oznámil cla na Evropskou unii, tak je ještě v neděli v noci odložil (to telefonátu s Ursulou von der Leyenovou).
Umím si představit, že si dojdeme pro těch 300 milionů USD na 119 000 USD. Likvidace těchto pozic by nás klidně mohla vynést až nad 120 000 USD. Současně si ale umím představit, že ty miliardy dolarů pod námi spustí likvidaci dlouhých pozic, které začnou takový výprodej, že nám nebudou supporty stíhat.
Počkám tedy s pákovými obchody do zítra. Až otevře newyorská burza a zpracuje první nával emočních obchodů (cca 16:15). Pak se rozhodnu jestli do trhu vstoupím a jak. Kryptoměnový svět je plný příležitostí a v derivátech to platí ještě mnohem více. Vlak mi tedy neujede.
Pro vás ale tento článek není ani investiční radou nebo nějakou formou doporučení. Rozhodně si udělejte svojí vlastní analýzu, definujte si investiční strategii a tou se řiďte. DYOR.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO