Bizární, ale pravdivé: Zde je 5 nejbizarnějších krypto příběhů roku 2024

Od neúspěšných memecoinů přes pokusy teenagerů o podvody na Pump.fun až po falešné FBI tokeny, rok 2024 rozhodně nezklamal.

Zatímco rok 2024 si mnozí zapamatují jako rok, kdy kryptoměny dosáhly nové úrovně uznání, díky spuštění bitcoinových a etherových spotových ETF v USA a podpoře od kdysi skeptických politiků, svět krypta zůstává i nadále plný bizarností. Pojďme si nyní projít ty nejpodivnější události, které se staly v roce 2024.

1. FBI vytvořila vlastní shitcoin

V květnu vytvořil americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) falešný token zaměřený na umělou inteligenci, aby chytil podvodníky zapojené do manipulace trhu.

Tento tzv. trap token s názvem NexFundAI (NEXF) byl navržen jako návnada, která měla cílit na osoby zapojené do podvodných krypto aktivit, zejména do schémat pump-and-dump.

FBI, vystupující jako podvodníci, traderům tvrdila, že hledá pomoc při manipulaci s objemem obchodování tokenu, aby přesvědčili investory, že je NEXF populárnější, než ve skutečnosti byl.

Výsledkem operace bylo obvinění minimálně 18 osob.

Podle Charlyn Ho, vedoucí partnerky právní firmy Rikka Law, se FBI možná dopustila porušení autorských práv, protože použila nelicencovaný zdrojový kód.

Pokud by někdo podal žalobu proti FBI, úřad by pravděpodobně uspěl. Použitá licence MIT je totiž široce navržena tak, aby poskytovala lidem rozsáhlá práva k použití softwaru.

2. Vývojář TruthOrDare se zapálil

Existuje důvod, proč by měly být bláznivé kaskadérské kousky ponechány profesionálům.

V přímém přenosu dne 22. května, který skončil katastrofálně, se vývojář memecoinu TruthOrDare (DARE) Mikol rozhodl zvýšit pozornost kolem svého projektu tím, že nechal svého kamaráda polít isopropylalkoholem a vystřelit na něj rachejtle.

Zdroj: x.com

Výsledkem byly třetí stupně popálenin na obličeji a těle, několik dní strávených v nemocnici a tučný účet za lékařskou péči.

Zajímavost :  Premiér Fico sa našiel. Posledné video mal nahrať z luxusného hotela v Hanoji, kde apartmán stojí vyše 6 000 eur za noc

Přenos se rychle změnil v chaos, když Mikola zasáhly střely ohňostrojů, které ho zapálily. V přímém přenosu křičel bolestí, zatímco jiná osoba křičela na kameramana – Přestaň točit a začni pomáhat.

I když tento nebezpečný čin přitáhl pozornost některých obchodníků s memecoiny, cena DARE se vyšplhala jen krátkodobě. Podle dat DEX Screenertržní kapitalizace vzrostla nad 370 000 dolarů několik hodin po incidentu a dosáhla vrcholu 450 000 dolarů asi o dva týdny později. Od té doby však klesla pod 50 000 dolarů. Mikolův účet za lékařskou péči pomohla pokrýt částka přes 3 000 dolarů vybraná prostřednictvím sbírky na platformě GoFundMe.

Mikol později oznámil, že se k nebezpečným kouskům už nevrátí. Místo toho se zaměřuje na osobní rozvoj a posílení vztahu s Bohem.

„Chci se dostat z potíží jako vy. Chci být šťastný, úspěšný a v souladu s Bohem. Být pozitivní člověk s přátelskou povahou, která lidem vykouzlí úsměv na tváři. Život vás může zasáhnout tvrdě, ale Bůh ví, že se nikdy nevzdám,” napsal Mikol 4. října na X.

3. Třináctiletý kluk provedl rug pull, ale obchodníci obrátili situaci ve svůj prospěch

Memecoin Gen Z Quant (QUANT), postavený na Solaně, dosáhl tržní kapitalizace 70 milionů dolarů, než jeho třináctiletý tvůrce provedl rug pull během živého přenosu na Pump.fun.

Zdroj: x.com

Školák prodal všech svých 51 milionů QUANT tokenů za přibližně 30 000 dolarů, zatímco oslavy svého činu streamoval. Cena tokenu se zřítila, ale ostatní obchodníci situaci otočili ve svůj prospěch, když token oživil a jeho cena vzrostla o téměř 77 000 %. Zatímco třináctiletý zůstal se svým relativně skromným ziskem, ostatní obchodníci na prudkém růstu masivně vydělali.

Zajímavost :  Čo s nevhodným darčekom po Vianociach? Možnosti vrátenia závisia od miesta a spôsobu nákupu

Jeden šťastný obchodník získal téměř 1 milion dolarů díky návratnosti 2 141x ze své investice do memecoinu QUANT. Cena QUANT dosáhla 21. listopadu maxima 0,08 dolaru a tržní kapitalizace překročila 70 milionů dolarů. Podle údajů DEXScreener však zájem brzy opadl a kapitalizace klesla pod 1 milion dolarů.

To ale však nebyl konec příběhu.

Třináctiletý tvůrce tokenu následně vytvořil další kryptoměnu nazvanou Sorry a údajně znovu provedl rug pull, tentokrát s výdělkem přes 20 000 dolarů.

4. Justin Sun a jeho šestimilionový banán

Zakladatel blockchainu Tron, Justin Sun, zaplatil v listopadu 6,2 milionu dolarů na aukci v New Yorku za umělecké dílo, které tvořil banán přilepený ke zdi — a poté ho snědl.

„Koupil jsem ten banán, napsal Sun 21. listopadu na X. „Nejde jen o umělecké dílo; představuje kulturní fenomén, který propojuje svět umění, memů a kryptoměnové komunity.

Justin Sun oloupal banán přilepený ke zdi a 29. listopadu si před publikem kousek ukousl. O chuti tohoto neobyčejného ovoce řekl:

„Abych byl upřímný, banán s takovým příběhem chutná přirozeně jinak než obyčejný.

5. Francouzské bagety nebo Monero: Hackeři dali Schneider Electric na výběr

Zločinecká skupina Hellcat ukázala svou smysl pro humor, když v listopadu napadla elektronickou firmu Schneider Electric a požadovala výkupné ve výši 125 000 dolarů dvěma netradičními způsoby: buď v kryptoměně Monero (XMR) nebo ve formě chutných francouzských baget.

„Pro zajištění smazání těchto dat a zabránění jejich zveřejnění požadujeme platbu 125 000 USD v bagetách,” uvedla skupina Hellcat podle screenshotu zachyceného serverem Cyberscoop. Web skupiny na síti Tor byl od té doby vypnut.

„Pokud nebude tento požadavek splněn, kompromitované informace budou zveřejněny,” varovali hackeři.

Zajímavost :  Za hlučnú zábavu zaplatili kamzíky životom. Pripomíname si 53. výročie tragického Silvestra v Tatrách

Později se ukázalo, že skupina Hellcat zřejmě požadovala výkupné v kryptoměně Monero, která se zaměřuje na soukromí uživatelů. Podle detektiva Hüseyina Cana Yuceela z Picus Security skupina pravděpodobně od počátku skutečně preferovala tuto měnu.

„Ransomware je obchodní model, a můžeme tuto bizarní žádost o bagety chápat jako marketingový tah, uvedl Can Yuceel v článku Forbes z 6. listopadu.

„[Hellcat] se snaží získat pozornost a budovat důvěru u budoucích obětí a partnerů pro možnou operaci ransomware-as-a-service,“ dodal Yuceel.

Společnost Schneider Electric na dotazy ohledně toho, zda výkupné zaplatila, nereagovala.

Další šílenosti roku 2024

Jeden fanoušek kryptoměn omylem zaplatil ohromujících 90 000 dolarů na poplatcích za převod Etherea v hodnotě pouhých 2 000 dolarů. Mezitím si někteří lidé z kryptokomunity vyřizovali své spory přímo v boxerském ringu.

Jedním z nejvýraznějších zápasů byl souboj Bena BitBoye Armstronga proti tvůrci memecoinu HarryPotterObamaSonic10Inu přezdívanému More Light. Konal se v únoru. BitBoy zvítězil. Následně se Armstrong utkal 6. prosince v Dubaji s dalším krypto influencerem Ansemem, přičemž zápas skončil remízou.

Zakladatel Infinexu Kain Warwick se rovněž postavil proti spolumajiteli Bankless Davidu Hoffmannovi, přičemž Hoffmann zvítězil jednohlasným rozhodnutím poroty.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO