BoA: Index S&P 500 naznačuje v příštím desetiletí 1-2% návratnost

Bank of America uvedla ve své pondělní zprávě, že index S&P 500 je momentálně z pohledu 19 z 20 hodnocených ukazatelů považován za statisticky drahý, což naznačuje omezený dlouhodobý růst cen.

Analýza banky, která se zaměřuje na poměr ceny k normalizovanému zisku (jejich nejlepší ukazatel pro předpověď 10letých výnosů), naznačuje, že roční výnos z cenového růstu bude v příštím desetiletí pouze 1–2 %.

Na druhou stranu, rovnoměrně vážená verze indexu (která váží každou akcii stejně, na rozdíl od klasického S&P 500, kde velké společnosti mají větší vliv) nabízí atraktivnější 4–5% výnos, což naznačuje potenciál pro vyšší výnosy mimo největší společnosti v indexu S&P 500.

Toto není novinka: již od loňského července vidíme zajímavější ohodnocení pro rovnoměrně vážený index S&P 500, který se nyní obchoduje s historickou slevou oproti váženému indexu,” uvedli analytici BofA pod vedením Savity Subramanian ve zprávě. „Oceňování tady ukazuje na 4–5% výnos pro průměrnou akcii během příštího desetiletí.

Zajímavost :  Cena bitcoinu se propadla pod 66 000 dolarů, investořil likvidují longy a bojí se shortovat

BofA ale upozorňuje, že nic není jednostranné a že dividendy jsou důležitou součástí celkových výnosů. Zatímco dividendy za posledních deset let tvořily jen 16 % celkových výnosů, historicky přispívaly 40 %. Pokud by se dividendy vrátily na svou historickou úroveň a investoři by je reinvestovali, celkový výnos indexu S&P 500 by mohl významně vzrůst.

Pokud by se dividendy vrátily k průměrnému příspěvku a byly reinvestovány, celkový výnos rovnoměrně váženého indexu S&P 500 by v příštích deseti letech mohl dosáhnout až 8,3 % ročně,” uvádí zpráva.

BofA také poznamenává, že dvě společnosti z tzv. „Velkolepé sedmičky“ nedávno začaly vyplácet dividendy, což naznačuje potenciál dalšího růstu dividend, který by mohl kompenzovat nízký růst cen.

Zajímavost :  Susko chce Klimenta vyzliecť z talára. Sudcovi Najvyššieho súdu vytýka, že pošliapal práva Paru

Dalším důležitým faktorem je změna ve firemním prostředí. Dnešní trh je méně závislý na fyzických aktivech, pracovní síle a zadlužení ve srovnání s minulými ekonomickými cykly. Bank of America poukazuje na to, že tento posun by mohl ospravedlnit vyšší hodnotové násobky, než jaké naznačuje historie, což může částečně vysvětlovat současnou cenovou prémii.

Přesto však BofA zachovává opatrný přístup a zdůrazňuje, že samotné cenové výnosy zůstanou skromné, pokud nedojde k výraznému poklesu inflace. Celkové výnosy, po zohlednění inflace, by však měly i nadále překonávat reálné výnosy 10letých státních dluhopisů za současných podmínek.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO