Bude bitcoin dále klesat nebo již našel lokální dno?

Opět tu máme neděli a scházíme se u pravidelné analýzy kurzu ceny bitcoinu. Tento týden byl hodně ve znamení poklesu a spekulací kolem prodejů velkého množství bitcoinů. Dojde příští týden ke změně? Pomůže blížící se nástup Donalda Trumpa do funkce? To se pokusíme odhalit v dnešní analýze.

Začneme tradičně rozborem tohoto týdne. Minulou neděli jsme na grafech objevili množství medvědích signálů, které avizovaly možný pokles kurzu ceny bitcoin až k 90 000 USD. Pokles opravdu přišel a zastavil se na ceně 91 262 USD. Ale cesta dolů nebyla zase až tak jednoduchá.

Býčí pondělí vystřídala medvědí nálada

V pondělí nám bitcoin dokonce rostl. Pár hodin po půlnoci se vrátil na páteční zavírací cenu chicagské burzy CME a pak začal mírně stoupat. Mírně až do našeho odpoledne. Ve Spojených státech se teprve vstávalo a začaly na trh posílat pozitivní zprávy. Společnost MicroStrategy i v novém roce nakupuje další bitcoiny. Do svého portfolia přidali dalších 1 070 mincí a drží teď 447 470 BTC.

Býčí impulz podpořila i zpráva o rezignaci Michaela Barra. Jeden z posledních úředníků spojovaný se snahou odstřižení kryptoměnových společností od bankovních služeb (Chokepoint 2.0). Samé pozitivní zprávy, které ovlivnily obchodování po celý den a spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) na bitcoin narostly téměř o miliardu dolarů.

Tím ale pozitivní zprávy pro kryptoměnový trh tento týden vlastně skončily. V úterý přišla ze Spojených států informace o počtu volných pracovních míst ke konci roku. Čísla předčila očekávání a silný pracovní trh poslal dolar nahoru. Dolar dobře, bitcoin ne. Pondělní euforie se vypařila a propad byl větší než pondělní růst.

A v propadu se pokračovalo i další dny. Zápis z posledního zasedání Fed (FOMC Minutes) nám nijak nepomohl a trh ovládala spekulace kolem možného rychlého prodeje velkého množství zabavených bitcoinů ze Silk Road. Spotové ETF na bitcoin ve středu naopak výrazně klesaly (více než půl miliardy USD). Ve čtvrtek se toho mnoho nedělo, protože tradiční burzy si vzaly volno a uctily památku na nedávno zesnulého Jamese Earla „Jimmyho“ Cartera, bývalého prezidenta Spojených států.

V pátek konečně přišla změna

Bitcoin s Relative Strength Index (RSI) skoro celý týden na hodinovém grafu tvořil býčí divergenci, která volala pro změně a dalším růstu. Ten přišel konečně v pátek a kurz ceny bitcoinu vytvořil 14 po sobě jdoucích zelených svíček. Takovou posloupnost jsme na grafech neviděli od roku 2017. Dolů nás na chvíli srazila až informace o míře nezaměstnanosti Spojených států. Ta byla nižší než se čekalo. Opět dobře pro dolar.

Nicméně bitcoin se rychle vzpamatoval a pokusil se dokonce zaútočit na 96 000 USD. To se sice nepodařilo, ale chicagská burza CME v pátek uzavřela obchodování s bitcoinovými deriváty na 94 734 USD. Kolem této ceny se tradičně pohybujeme zatím celý víkend.

Zajímavost :  Slovensko je bohaté, má až štyri nové verzie hymny. Rózsa zverejnil ďalšie po kritike

Čtyřhodinový graf nás varuje před dalším možným poklesem

Z pohledu čtyřhodinových svíček se mi graf moc nelíbí. Docela jasně se tam formuje vzor Head and Shoulders. Jedná se o specifickou formaci, která signalizuje obrat býčího trendu na medvědí. Z pohledu historie se jedná o poměrně spolehlivý vzor a právě proto se mi vůbec nelíbí. Rád bych byl býčí, ale tady vidím, že nám hrozí propad minimálně na 75 650 USD. Při pohledu na počátek listopadu vidím, že kolem této úrovně byla i menší rezistence. Logicky by se tak zde mohl nyní nalézat i silnější support.

Denní graf dává naději a definuje důležité úrovně

Na denním grafu vidíme, že pásmo 90 000 až 92 000 USD nám již několikrát posloužilo jako poměrně silný support. Spojením horního klesajícího a spodního rostoucího trendu lze na grafu vidět vzor býčího praporku (bullish pennant). Ten se čte jako býčí a signalizuje potenciál pro pokračující trend.

Na graf jsem ale vyznačil i indikátor Ichimoku Kinko Hyo. Ten už tak býčí není. Chikou span se nachází pod grafem, což znamená medvědí sentiment na trhu. Aktuální cena se nachází pod krátkodobým (Tenkan-sen) i střednědobým (Kijun-sen) trendem. Nacházíme se v supportním mraku Komo. Pro potvrzení býčího trendu se potřebujeme dostat opět nad tento mrak (100 000 USD). V cestě máme ale rezistence na 97 000 USD (Tenkan-sen) a 99 000 USD (Kijun-sen). Nebude to tedy úplně jednoduché.

Týdenní graf sedí na důležité úrovni

Ani týdenní graf není úplně optimistický. Vidíme, že sedí na důležité úrovni. Rostoucí trendová linie tvořená dvěma historickými maximy (ATH) byla prolomena a teď testujeme, zda se z ní stal support. Současně na MACD lze vidět, potenciál na blížící se medvědí překřížení. Podobně jako v roce 2021. Bude tedy důležité, zda potvrdíme trendovou linii jako support. Bollingerova pásma říkají, že v případě prolomení tohoto supportu se klidně můžeme vrátit i na úroveň kolem 80 000 USD. Historicky vidíme, že návrat kurzu ceny bitcoinu ke středovému pásmu není po definici nového ATH vůbec neobvyklý.

Co si myslí populární internetové analytici?

Než se pokusím z těchto grafů vyvodit nějaký závěr, tak se ještě podívám na sociální sítě. Populární analytici mohou vidět jiné signály a možná dají našim faktům nový rozměr.

Analytik Titan of Crypto na týdenním grafu zobrazil analýzu Ichimoku Kinko Hyo. Současný stav vidí jako testování krátkodobého trendu (Tenkan-sen). Při jeho prolomení vidí supporty na 87 668 a 78 635 USD. Apeluje na sledování vývoje klíčových úrovní.

Benjamin Cowen, stojící za nástrojem Into The Cryptoverse, detailně rozebírá data z trhu práce. Vysvětluje proč mají vliv na bitcoin a jaké závěry by z nich mohl Fed na příštím zasedání udělat. Rozhodně zajímavé video pro pochopení současné negativní korelace dolaru a bitcoinu.

Zajímavost :  Analytici odhalili seznam nejlepších AI akcií pro rok 2025: zde jsou jejich tipy

Mikybull Crypto si na třídenním grafu všímá potenciálního vzoru Head and Shoulders. Nalezl ho i na počátku roku 2024. Tehdy se ale nepotvrdil a propad nepřišel. Připisuje to i vývoji RSI a situace se velmi podobá současnosti. Předpokládá tedy, že současný vzor Head and Shoulders se také nenaplní a propad nepřijde.

Trader Tardigrade zase na denním grafu vidí potenciální nalezení dna. Spojuje ho se 100denním váženým klouzavým průměrem (100WMA). Historicky dobře fungoval jako support i rezistence.

Co si tedy z analýzy odnést?

Hodinový graf mi říká, že si obchodníci vzali volný víkend. Slabé objemy a cena stabilně kolem pátečního uzavření CME. Zato na čtyřhodinovém grafu jsem nesvůj. Minimálně bych čekal, že ještě těch 92 000 USD otestujeme. Tady vidím důležitou úroveň a pásmo 90 000 až 92 000 USD jako klíčové. Podobně mluví i denní graf a týdenní. Čistě na základě těchto informací bych tedy byl pro příští týden medvědí. Ale podíváme se ještě na další indikátory.

Mapa likvidací pozic profesionálních obchodníků nám říká, že se za poslední 48 hodin nahromadilo hodně likvidity kolem 92 280 USD. Máme tam aktuálně více než 124 milionů USD. To jen potvrzuje mojí domněnku, že těch 92 000 USD pravděpodobně ještě znovu otestujeme.

Při pohledu na chování velryb vidím, že jejich průměrná týdenní změna peněženek se dostává do záporných čísel. To by šlo číst jako zastavení nákupů a přechod k prodejům. Samozřejmě to může být způsobeno i blížící se inaugurací nového prezidenta nebo jako výsledek spekulací kolem prodeje velkého množství zabavených bitcoinů ze Silk Road.

Pohled na spotová ETF na bitcoin mi říká, že z dlouhodobého hlediska to stále vypadá dobře. Sice ve středu a v pátek klesaly, ale jejich celková týdenní změna je stále kladná. To nahrává budoucímu pocitu nedostatku. Tyto fondy totiž aktuálně primárně nakupují OTC (Over-the-Counter). Ale až tam dojdou, tak se teprve vrhnou na tradiční burzy. Tím by mohly zahájit slušný odliv. Při pohledu na graf zůstatků bitcoinů OTC vidím, že ten čas možná již není daleko.

Makro tady vládne

To všechno jsou samozřejmě jen technické indikátory, které nám pomáhají obchodovat v době, kdy na trhu nepanuje nějaká emoce nebo nepřichází významné makroekonomické zprávy. Takže je potřeba se vždy zamyslet, co nás v následujícím období čeká. Hned 20. ledna je to inaugurace nově zvoleného prezidenta Spojených států. Tato událost se bere jako silně býčí a makroekonomicky důležitá. Hodně lidí si od jeho nástupu slibuje velké změny. Při jejich naplnění to bude opravdu býčí, jen se trošku bojím co nastane v případě, že se některé z nich nestanou.

Zajímavost :  Košický MacGyver ide do väzby. Doma skladoval zbrane aj chemikálie, mal sa dopustiť terorizmu

Dále stále čekáme na miliardy pro poškozené klienty zkrachovalé burzy FTX. 3. ledna začala běžet 60 denní lhůta, během níž by měli první z nich (ti s požadavky do 50 000 USD) začít dostávat zpět svoje investované fiat měny. Věřím, že se část z nich opět vrátí do kryptoměn formou nákupů. Takže opět býčí impulz.

Příští týden nás také čeká oznámení míry inflace Spojených států. Ve středu kolem 14:30 lze tedy čekat minimálně zvýšenou volatilitu. Současně také musíme sledovat vývoj očekávání změny sazeb ze strany Fed. Míra nezaměstnanosti a inflace jsou klíčové podklady pro jejich rozhodování. Příští zasedání nás čeká již za 17 dnů a většina derivátového trhu si aktuálně myslí, že Fed sníží opět sazbu nejdříve v červnu. Uvidíme, jak se jejich očekávání po středečních inflačních číslech změní.

Jak tedy budu v následujícím týdnu obchodovat?

Technická analýza mi říká, že půjdeme dolů. Blížící se makroekonomické události mi říkají že půjdeme nahoru. Z podstaty věci tady vládne makro. Osobně si tedy připravím dlouhé pozice s menší pákou do pásma 90 000 až 92 000 USD a budu sázet na to, že blížící se inaugurace Donalda Trumpa vyžene cenu bitcoinu vzhůru. Samozřejmě musím brát i v potaz, že tato událost je v cenách již započtená. Nezapomenu si tedy nastavit SL (kolem 87 000 USD). Při naplnění růstu si vyberu část zisku kolem 96 500 a 99 000 USD.

To jsou samozřejmě jen moje domněnky a celý článek vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor na současné dění na trhu s bitcoinem. Pro vás to rozhodně není ani investiční rada nebo nějaká forma doporučení. Udělejte si vlastní analýzu, definujte si investiční strategii a tou se řiďte. DYOR.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO