Byla úroveň 107 000 USD na bitcoinu falešný breakout? Nebo nás čekají nová historická maxima?

Bitcoin už nyní testuje nervy a peněženky obchodníků poté, co po nejvyšším týdenním zavření v historii následoval propad zpět na 102 000 USD.
Likviditní past jako z učebnice
Cenový vývoj bitcoinu přinesl klasické pohyby kolem týdenního zavření 18. května. Podle údajů z Cointelegraph Markets Pro a TradingView se po výstupu na nová několikaměsíční maxima poblíž 107 000 USD během několika hodin odehrála 4% korekce.
Tento výkyv vybral blok likvidity umístěný těsně pod historickými maximy. BTC/USD tak provedl tzv. likviditní grab. Tedy tah, jehož cílem je nejprve vytlačit short pozice a následně nachytat pozdní longy.
„Klasická past na likviditu nad posledním maximem a obrat dolů. Myslím, že to samé se stane u 100 000 USD, než začneme prorážet nad historická maxima. To jsou zóny, kde se akumuluje Bitcoin.” reagoval na síti X kryptotrader, analytik a podnikatel Michaël van de Poppe.
Údaje ze sledovací platformy CoinGlass ukazují, že na úrovni 107 500 USD byla doplněna ask likvidita, což bránilo ceně pokračovat výš. Trh poté vybral bid likviditu až do úrovně 102 000 USD. Celkové likvidace na trhu kryptoměn za posledních 24 hodin do doby psaní článku činily 673 milionů USD.
Při diskusi o výhledu pro bitcoin byl trader CrypNuevo mezi těmi, kdo doporučovali obezřetnost místo vstupu do trhu v současném rozmezí nad 100 000 USD. Dále dodal:
Z pohledu řízení rizika mi nedává smysl jít teď do longu za aktuální tržní cenu. Ano, cena může růst, jak naznačuje trend na vyšších časových rámcích, ale jako trader hledám vstupy s nízkým rizikem. Aktuálně jsme na rezistenci. Její proražení by znamenalo mnohem atraktivnější vstup.
– trader CrypNuevo, zdroj: x.com
CrypNuevo zároveň uznal, že býčí signály na vyšších časových rámcích přetrvávají, a poukázal na dubnový retest 50týdenního exponenciálního klouzavého průměru (EMA), který v minulosti často předcházel novým historickým maximům.
O víkendu se objevila další predikce, podle které by v následujících dnech mohla cena dosáhnout 116 000 USD.
Bitcoin dosáhl nejvyššího týdenního zavření v historii
I když to netrvalo dlouho, nejnovější týdenní zavření bitcoinu se stalo nejvyšším zaznamenaným v historii. Týdenní svíčka uzavřela přibližně na úrovni 106 500 USD, čímž zároveň vytvořila nové historické maximum pro denní uzavření.
Navzdory následné korekci o téměř 4 % obchodníci oslavují to, co vnímají jako důkaz, že trh má chuť jít výš.
„Nejvyšší týdenní zavření vůbec, a hned nato červený začátek týdne? Jo — chyťte low hned na začátku, tenhle týden pravděpodobně skončí hodně zeleně,” uvedl trader Jelle ve své analýze na síti X.
Trader Chad poznamenal, že BTC/USD se podařilo uzavřít nad klíčovou Fibonacciho úrovní dvě po sobě jdoucí týdny — což se dosud nestalo. Privátní investiční společnost Swissblock Technologies vidí jeden zásadní faktor pro pokračování růstu:
Bitcoin si pohrával s hranicí 107 000 USD, vybral likviditu mezi 104 000 a 106 000 USD, ale nedokázal ji udržet. Jsme zpět v pásmu, support zatím drží. Býci mají jediný úkol: bránit toto pásmo.
– Trader Chad, zdroj: x.com
Data z CoinGlass ukazují, že květen bývá pro cenu BTC velmi proměnlivý. Aktuální zisk 10 % se nachází uprostřed širokého spektra historických výsledků, přičemž do měsíčního uzavření zbývají méně než dva týdny.
Obchodní válka USA pokračuje, zatímco Bitcoin ignoruje pravděpodobnost snížení sazeb
V tomto týdnu chybí zásadní makroekonomická data, a tak se pozornost investorů přesouvá na Federální rezervní systém a obchodní dohody Spojených států.
Trhy budou zejména sledovat případné pozitivní signály ohledně obchodních vztahů mezi USA a jejich partnery. Ministr financí Scott Bessent slíbil zavedení nových cel vůči těm, kdo nebudou jednat v dobré víře.
Zpráva o dohodě s Čínou na začátku května způsobila rychlou reakci na akciových trzích a přinesla investorům krátkodobý pocit úlevy.
To ale nemusí být na začátku týdne příliš patrné, protože nedávné snížení amerického úvěrového ratingu agenturou Moody’s snížilo hodnotu akciových futures o 1 % ještě před otevřením Wall Street.
Vzhledem k opětovnému tlaku na americký dolar naznačil zpravodajský kanál The Kobeissi Letter, že současné klima může nadále nahrávat Bitcoinu a altcoinům.
Krypto vítá snížení ratingu od Moody’s: Bitcoin je nyní jen 4 % od nového historického maxima a od dubnového dna vzrostl o více než 40 %. Jak dolar slábne a nejistota roste, Bitcoin a zlato prosperují. Nestabilita je nejlepší přítel Bitcoinu.
– zpravodajský kanál The Kobeissi Letter, zdroj: x.com
Kryptoměny jsou navíc stále odolnější vůči jestřábím signálům z Fedu, který podle trhů zřejmě nesníží úrokové sazby dříve než v září.
Podle nástroje FedWatch společnosti CME Group činí pravděpodobnost snížení sazeb na červnovém zasedání Fedu pouhých 12 %. Výsledek statistik žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které budou zveřejněny 22. května, by však mohl očekávání výrazně ovlivnit, pokud se výrazně odchýlí od prognóz.
Předseda Fedu Jerome Powell vystoupí 25. května na slavnostním zahájení na právnické fakultě Georgetown University, nicméně se neočekává, že by jeho projev přinesl zásadní komentář k měnové politice.
Kolísající korelace kryptoměnových akcií a amerického akciového trhu
Různé reakce na snížení ratingu USA agenturou Moody’s otevřely novou debatu o tom, jak silně je kryptoměnový trh propojen s americkými akciemi.
Podle nejnovější analýzy výzkumné firmy Santiment nelze mezi oběma třídami aktiv vysledovat jednoznačný vztah — označila je za částečně korelované.
„Díky 90denní pauze v celní politice mezi USA a Čínou zůstávají trhy v blízkosti historických maxim,” shrnula firma 17. května s odkazem na index S&P 500, Bitcoin a zlato.
Zvlášť blockchainová analytická platforma RedStone Oracles rozlišila mezi krátkodobou a dlouhodobou korelací. Zatímco na sedmidenním horizontu je korelace negativní, z třicetidenního pohledu je podle firmy významná korelace mezi Bitcoinem a indexem S&P 500.
Mezitím si účastníci trhu stěžují na to, že kryptoměny podléhají stejným volatilitním impulsům jako akcie.
Obchodování s BTC bylo mnohem zábavnější, když nebyl navázaný na akcie. Teď to spíš vypadá, že lidé používají bitcoin k víkendovému obchodování s akciovými futures a v týdnu jen kopírují, co dělá SPY.
– napsal komentátor IncomeSharks svým sledujícím na síti X dne 19. května
Volume delta varuje před lokálním tržním vrcholem
V souvislosti s tím, co by mohlo znovu odstartovat růst Bitcoinu do zóny cenového objevování, se nová analýza zaměřila na chování v knihách objednávek burz.
Zvláštní pozornost byla věnována Binance jako burze s největším objemem spotových obchodů. Podle analytické platformy CryptoQuant hraje volume delta klíčovou roli při udržitelných cenových pohybech.
„Po nedávné korekci se čistá spotová volume delta na Binance opět otočila do kladných hodnot,” napsal analytik Darkfost v příspěvku Quicktake 18. května. Dále dodal:
To signalizuje, že na spotovém trhu opět roste nákupní aktivita, ale ještě důležitější je, že prodejní tlak výrazně poklesl. A to i při obchodování BTC nad 100 000 USD. Historicky se však stávalo, že příliš rychlý a prudký nárůst spotových objemů na Binance často signalizoval dosažení lokálního tržního vrcholu.
– analytik Darkfost v příspěvku Quicktake 18. května, zdroj: cointelegraph.com
Volume delta měří rozdíl mezi nákupním a prodejním tlakem v rámci jednotlivých svíček, a pomáhá tak hodnotit sílu poptávkové a nabídkové strany.
CryptoQuant varuje, že investoři, kteří bez rozmyslu nakupují během průrazů, často přispívají k cenovým špičkám, které nejsou udržitelné. Právě sledování volume delty může pomoci těmto nevýhodným vstupům předejít.
„Spíše než varovný signál by byl v tuto chvíli růst spotových objemů povzbudivým znamením tržní síly. Sledování spotových objemů může poskytnout cenné poznatky o chování investorů. Zejména na Binance, která zajišťuje největší podíl globálního obchodování.” pokračuje Darkfost.
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO